Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Jedlina–Zdrój z dotacją na rewitalizację

Wtorek, 12 czerwca 2018, 15:58
Aktualizacja: Środa, 13 czerwca 2018, 8:57
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: Jedlina–Zdrój z dotacją na rewitalizację
Fot. Robert Bajek
W Jedlinie–Zdroju odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, podczas której Burmistrz Leszek Orpel poinformował o dotacji z IPAW i o projektach rewitalizacyjnych w Gminie Jedlina–Zdrój.

W wyniku pozytywnej weryfikacji wniosku konkursowego Gmina Jedlina-Zdrój otrzymała z Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej 1 900 000 złotych na projekty rewitalizacyjne. Całkowity koszt projektów sięga blisko 3 000 000 złotych. O szczegółach podpisanej z IPAW umowy Burmistrz Leszek Orpel powiedział:

- Kilka dni temu podpisałem umowę z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej na realizację projektu: "Rewitalizacja przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój". W konkursie organizowanym przez Aglomerację Wałbrzyską z Powiatu Wałbrzyskiego jedynie Jedlinie-Zdrój udało się ten konkurs przebrnąć. A przebrnęliśmy ten konkurs dlatego, że bardzo poważnie przez wiele lat się do tego przygotowywaliśmy. W 2016 roku opracowaliśmy Program Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. To że wygraliśmy w tym konkursie oznacza, że jesteśmy w stanie stworzyć razem z mieszkańcami dobry projekt. W Jedlinie przestrzeń rewitalizacyjna stanowi 20 procent ogólnej przestrzeni miasta. Dotyczy szeroko pojętej części uzdrowiskowej i trudnej, poprzemysłowej dzielnicy Glinica. Otrzymaliśmy 1 900 000 złotych dofinansowania ze środków regionalnych, a oferty poprzetargowe sięgają prawie 3 000 000 złotych, w związku z tym to przedsięwzięcie będzie miało dofinansowanie w wysokości 65 procent. Na rewitalizację w Jedlinie potrzebowalibyśmy kilkudziesięciu, jeżeli nie kilkuset milionów złotych. Te projekty to dopiero początek. Liczymy, że pojawią się inne programy unijne i będziemy mogli realizować kolejne tematy z zakresu rewitalizacji.

Prace rewitalizacyjne w Jedlinie-Zdroju już się rozpoczęły. Obecnie prowadzony jest remont obejmujący wymianę płyt granitowych i przebudowę całej nawierzchni w objętej ochroną konserwatora zabytków Alei Niepodległości, budowa parkingów przy ulicy Lipowej i remont zabytkowego obiektu przy ulicy Sienkiewicza 1, gdzie powstanie punkt informacji turystycznej. W ramach rewitalizacji całkowicie odmienione zostaną podwórka w strefie uzdrowiskowej, przy budynku Centrum Kultury powstanie podjazd dla osób niepełnosprawnych a w budynku byłej rozlewni wód mineralnych znajdzie się placówka socjalno-gospodarcza i pomieszczenia magazynowe.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group