Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3120
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jest szansa na budowę centrum przesiadkowego i adaptację dworca Wałbrzych–Szczawienko

Wtorek, 17 grudnia 2013, 11:00
Aktualizacja: 15:21
Autor: PAW
Wałbrzych: Jest szansa na budowę centrum przesiadkowego i adaptację dworca Wałbrzych–Szczawienko
Fot. red.
Prezydent Roman Szełemej na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha poinformował, że spotkał się z Piotrem Rymaszewskim, Prezesem Zarządu firmy Octava, która jest właścicielem terenu, na którym ma powstać centrum przesiadkowe dla wałbrzyszan oraz osób przyjeżdżających do naszego miasta.

Pierwotnie na tym terenie miała zostać wybudowana galeria handlowa Magnolia, ale pomysł ten jednak nie wypalił.
- Piotr Rymaszewski zapewnił mnie, że Octava jest gotowa do procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy centrum przesiadkowego w okolicach ulicy Wysockiego i Sikorskiego – mówi prezydent Szełemej. – PKP chyba wreszcie również dorosło do tego pomysłu, by stworzyć w tym miejscu Kolej Aglomeracyjną, bo podjęta została decyzja o zaprojektowaniu tego centrum przesiadkowego.

Centrum przesiadkowe dla autobusów komunikacji miejskiej oraz dalekobieżnej plus dla Kolei Aglomeracyjnej wreszcie rozwiązałoby problem, który pojawił się po tym, jak zlikwidowano w Wałbrzychu dworzec PKS-u. Według prezydenta Szełemeja, prace projektowe potrwają zapewne kilka miesięcy, a decyzja dotycząca rozpoczęcia budowy, zapadnie nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
- Należy szukać środków na realizację tej bardzo istotnej inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 – mówi Szełemej. – Warto w tym miejscu zaznaczyć, że budowa ronda przy ulicy Wysockiego jest tak zaprojektowana, że ma być na tę inwestycję dotyczącą budowy centrum przesiadkowego ukierunkowana i ma to zadanie uwzględniać.

Prezydent Szełemej po raz kolejny podkreślił również, że Gmina Wałbrzych chce nieodpłatnie przejąć dworzec kolejowy Wałbrzych-Szczawienko, ale pod warunkiem, że nie będzie konieczności dostosowania go do wymagań konserwatora zabytków. W tym celu prezydent Szełemej odbył szereg rozmów, ale sprawa ma charakter rozwojowy.
- Zamierzamy stworzyć w tym miejscu nową infrastrukturę pod zmodernizowane połącznie Jelenia Góra – Wałbrzych – mówi Roman Szełemej. – Przede wszystkim doszliśmy do wniosku, że należy wyburzyć ten obiekt, bo znajduje się w fatalnym stanie technicznym, ale niestety, napotkaliśmy na trudności. Chodzi o to, że konserwator zabytków nie wyraził zgody na wyburzenie.

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group