Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 1912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jubileusz Wałbrzyskiego Towarzystwa Muzycznego

Wiadomości: Wałbrzych/Szczawno-Zdrój
Czwartek, 3 listopada 2011, 9:59
Aktualizacja: 10:00
Autor: PAW
Fot. Urząd Miasta w Szczawnie–Zdroju
Wałbrzyskie Towarzystwo Muzyczne obchodziło uroczysty jubileusz 50–lecia działalności.

Z okazji tego święta, w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, zorganizowane zostało spotkanie, które było wspaniałą okazją do wspomnień oraz szansą do porozmawiania o przyszłości WTM.

Należy pamiętać, że działalność Wałbrzyskiego Towarzystwa Muzycznego nierozerwalnie wiąże się z uzdrowiskowym Szczawnem. Towarzystwo przyjęło imię Henryka Wieniawskiego, a więc wybitnego muzyka. Jak podają źródła historyczne, zebranie założycielskie odbyło się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Stanisława Moniuszki, a uczestniczyło w nim około pięćdziesięciu osób - muzyków, nauczycieli szkoły muzycznej, dziennikarzy, działaczy kulturalnych i społecznych z Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Na wniosek Zygmunta Jodłowskiego, znanego działacza kulturalnego i turystycznego, zebrani postanowili utworzyć Dolnośląski Oddział Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego z siedzibą w Szczawnie-Zdroju. Prezesem wybrano dr Alfonsa Szyperskiego.

Również w 1961 roku na budynku dawnej "Białej Sali" odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Wieniawskiemu, który w Szczawnie-Zdroju bywał i koncertował. Pięć lat później WTM ufundowało monument poświęcony Wieniawskiemu. Monument stoi w Parku Zdrojowym, a jego autorem jest wrocławski rzeźbiarz Bogdan Hofman. To z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Muzycznego co roku w Szczawnie-Zdroju organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego, który to festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku festiwal został zorganizowany już po raz 46.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group