Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8343
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kiedy orkiestra jest solistą

Wtorek, 21 lutego 2023, 11:27
Aktualizacja: 13:59
Autor: red
Wałbrzych: Kiedy orkiestra jest solistą
Fot. organizatorzy
W najbliższy piątek zapraszamy na koncert do wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej.

24.02.2023, godz. 19:00
TADEUSZ WOJCIECHOWSKI – dyrygent
CLEMENS WEIGEL – wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ

E. Chabrier La fête polonaise
C. Saint-Saëns I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33
W. Lutosławski Koncert na orkiestrę

Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego to szczególna pozycja w programie, który proponujemy na najbliższy piątek. Utwór ten wykonany zostanie w ramach projektu TUTTI.pl, realizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to jedno z ważniejszych dzieł w dorobku Lutosławskiego, które sam kompozytor opisał w następujący sposób: „Materiał folklorystyczny i wszystkie wynikające z niego konsekwencje [...] znalazły w Koncercie na orkiestrę swe zastosowanie. Folklor był tu jednak tylko surowcem, służącym do budowy dużej, kilkuczęściowej formy muzycznej, niewywodzącej się bynajmniej ani z pieśni, ani z tańca ludowego. W ten trochę niespodziewany dla mnie samego sposób, jako częściowy rezultat mej epizodycznej przecież symbiozy z folklorem, powstał utwór, którego nie mógłbym nie zaliczyć do najważniejszych w mym kompozytorskim dorobku".

Promując polską muzykę proponujemy posłuchać jej w kontekście międzynarodowym, dlatego w programie koncertu znajdą się, oprócz Lutosławskiego, dzieła Emmanuela Chabriera i Camille'a Saint-Saënsa, a na estradzie wystąpi solista z Niemiec – Clemens Weigel oraz wybitny polski dyrygent Maestro Tadeusz Wojciechowski.

Clemens Weigel jest wiolonczelistą Berlin Ensemble, zespołu kameralnego stworzonego przez Filharmoników Berlińskich, w którym gra od początku jego istnienia. Współtworzy również słynny Rodin Quartet, który od lat wykonuje cykle własnych koncertów kameralnych w Rezydencji w Monachium. Jako muzyk kształcił się u André Navarry w Wiedniu oraz u Waltera Nothasa w Monachium. W 1994 roku ukończył studia i otrzymał pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Finale Ligure we Włoszech. Występował z takim orkiestrami jak: Landesjugendorchester Baden-Württemberg, Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Niemiec czy orkiestra monachijskiego Staatstheater am Gärtnerplatz. Jako solista koncertował w wielu krajach europejskich, obu Amerykach oraz w Chinach i Japonii. Pracę artystyczną łączy z działalnością dydaktyczną, jest wykładowcą Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru w Monachium, prowadzi również lekcje mistrzowskie na całym świecie.

Tadeusz Wojciechowski to dyrygent i wiolonczelista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Swoje umiejętności gry na wiolonczeli doskonalił w paryskim Narodowym Konserwatorium w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina. Współpracował z Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire. W latach 1983-96 był głównym dyrygentem Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, z którą współpracuje do dziś. Występował również w tak prestiżowych teatrach operowych świata, jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo. Był dyrektorem wielu cenionych orkiestr i instytucji, takich jak: Orkiestra oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie, Teatr Wielki w Warszawie, Filharmonia Rzeszowska, Filharmonia Łódzka, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze, stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium. Występował m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, we Włoszech, Francji, w Turcji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Japonii. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego.

Bilety na koncert w cenie: 40/43* zł – normalny, 30/32* zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl.

*Cena w serwisie Bilety24.pl.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promujacego wykonawstwo muzyki polskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group