Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży to grupa kilkunastu młodych osób, które swoją działalność rozpoczęły w 2005 roku, bezinteresownie zajmując się problemami młodzieży i ich rozwojem. Nowy projekt, do którego postanowiono się przyłączyć, nosi nazwę „Klucz to nie wykluczać” i wypełniany jest w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Pomysł finansowany będzie z budżetu Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Komisji Społecznej. Jego realizacja odbędzie się na dwóch płaszczyznach i trwać będzie do końca listopada.
Płaszczyzna pierwsza
Głównym celem projektu Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Młodzieży będzie sprawdzenie, czy zmniejsza się wykluczenie ubóstwa wśród młodych ludzi. W tym celu zorganizowane zostaną warsztaty w 22 szkołach powiatu, które opierać się będą na ćwiczeniach, pytaniach i zabawach. Organizatorzy chcieliby za pomocą metod aktywnych wzbudzić wśród młodzieży empatię i poznać ich opinię oraz uczucia na temat wykluczenia społecznego. Zajęcia prowadzone będą przez sześć godzin w 20-osobowych grupach, a uczestników wybierać będzie dyrekcja oraz pedagodzy szkoły.
Oprócz warsztatów Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży planuje również ruszyć z kampanią społeczną „Czym jest wykluczenie?” i konkursem na różnego rodzaju formy artystyczne, dotyczącym tematyki projektu. Finałem całego pomysłu ma być koncert muzyczny, który zorganizowany zostanie w listopadzie, w wałbrzyskim Skateparku.
Płaszczyzna druga
Projekt Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Młodzieży „Klucz to nie wykluczać” w założeniach ma również pomoc finansową dla uczniów najuboższych. Ma ona wyglądać w ten sposób, że osoby najbardziej potrzebujące, wskazane przez pedagogów i dyrekcję placówki, otrzymywać będą np. dotację w formie sfinansowania obiadów, wycieczki szkolnej, zakupu materiałów potrzebnych do nauki oraz szeroko rozumianej pomocy technicznej. Całość będzie procesem długofalowym, a efekty przedstawione zostaną w specjalnej publikacji dobrych praktyk, gdzie pokazane zostaną wszelkie działania stowarzyszenia w tym projekcie.
„Darczyńca Roku”
Organizatorzy pomysłu nie ukrywają, że każda pomoc finansowa od firm i osób trzecich ułatwiłaby realizację wszystkich stawianych celów. W związku z tym dla potencjalnych i najbardziej aktywnych dobroczyńców przewidziana została nagroda w postaci statuetki „Darczyńca Roku” oraz dwutygodniowa reklama na specjalnie przygotowanych bilbordach, które umiejscowione zostaną przy głównych ulicach Wałbrzycha.
Więcej informacji uzyskać można pod numerami telefonów: (74)844-42-92 oraz 696-551-081.