Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 4654
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Krwiodawcy zostaną nagrodzeni

Poniedziałek, 20 maja 2024, 6:45
Aktualizacja: 9:09
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Krwiodawcy zostaną nagrodzeni
Fot. archiwum
Przed nami wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 24 maja 2024 roku o godzinie 16.00 w Auditorium Novum Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Uroczystość wręczenia odznaczeń resortowych "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu", to wydarzenie związane ze zbliżającym się świętem wszystkich polskich Krwiodawców. "Światowy Dzień Krwiodawcy" obchodzimy co roku 14 czerwca, w dniu urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku wyróżnił grupy krwi (A,B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał nagrodę Nobla w 1930 roku.

Minister Zdrowia uhonoruje 100 Krwiodawców za ich bezinteresowną pomoc i oddaną krew

W imieniu Ministra Zdrowia, uroczystego wręczenia odznaczeń dokona Elżbieta Kierzek - Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Odznaczenia zostały przyznane tym Dawcom, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników. Podczas ceremonii Pani Dyrektor osobiście podziękuje każdemu z wyróżnionych Krwiodawców za ich poświęcenie i zaangażowanie w regularne donacje. Rola Krwiodawców w systemie ochrony zdrowia jest olbrzymia, a ich ofiarność przyczynia się do ratowania życia i zdrowia wielu osób. Obecnie nie istnieje technologia pozwalająca na produkcję "syntetycznej krwi" w sposób efektywny i bezpieczny dla organizmu, dlatego jej jedynym źródłem dla pacjentów są zdrowi dawcy krwi.

Krwiodawcy, których zostali docenieni za wspieranie krwiodawstwa, reprezentują różne grupy wiekowe i środowiskowe, ale łączy ich jedno - chęć pomocy innym i bezinteresowna gotowość do oddania krwi. W tym samym dniu, na terenie kampusu Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa, w godzinach 9.00 - 13.00 będzie stacjonował Krwiobus, w którym krew będą mogli oddać studenci, ale także wszyscy inni chętni. Krwiodawcą może zostać każda, pełnoletnia, zdrowa osoba, która waży co najmniej 50 kg. Do oddania krwi należy przyjść wypoczętym, po zdrowym śniadaniu, należy wypić więcej wody niż zwykle i przyjść z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

Twoja reakcja na artykuł?

3
30%
Cieszy
2
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
4
40%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group