Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 2279
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzysztof Komeda uhonorowany

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 16 września 2011, 9:16
Aktualizacja: 14:00
Autor: Sven
Fot. Sven
W Wałbrzychu spędził tylko część swojego dzieciństwa, ale to w naszym mieście zakochał się w jazzie. Na ścianie budynku, w którym mieszkał umieszczona została pamiątkowa tablica.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy i koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie złożyły się na uroczystość upamiętniającą tego znakomitego artystę i jego pobyt w Wałbrzychu. Krzysztof Komeda mieszkał w przy ulicy Juliusza Słowackiego 23, w budynku Narodowego Banku Polskiego. Jego ojciec tworzył oddział banku w naszym mieście w latach 1946 – 1947.

- Należy upamiętniać ludzi, których związki z naszym miastem są oczywiste, tworzących jego historię, lub, jak w przypadku Krzysztofa Komedy, historii muzyki, znanej i cenionej na całym świecie – mówił odsłaniający tablicę wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk.

Pomysłodawcą uhonorowania kompozytora jest Marcin Kuleszo, na co dzień pracujący w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia, miłośnik jazzu i Krzysztofa Komedy:

- Moja fascynacja Komedą zaczęła się od filmów, do których napisał muzykę. Jeszcze w dzieciństwie obejrzałem „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego i ta muzyka już we mnie została. Jazzu zacząłem słuchać później, bo do tej muzyki trzeba dojrzeć. Dla mnie, spośród całego grona znakomitych polskich muzyków, Krzysztof Komeda jest najważniejszą postacią.

Autorką projektu tablicy jest wałbrzyska artystka Ilona Sapka:

- Tworząc ten projekt sugerowałam się tym, że Krzysztof Komeda był kompozytorem muzyki filmowej i jazzowej, pianistą oraz tym, ze dużo podróżował. Stąd motywy klawiatury i taśmy filmowej układającej się jak tory kolejowe. Krój liter tworzących napis zaczerpnięty jest z wydawnictwa Polish Jazz, serii płyt wydawanych przez „Polskie Nagrania”. W tym cyklu wydana została, miedzy innymi, płyta Krzysztofa Komedy „Astigmatic”.

Siostra Krzysztofa Komedy, Irena Ostrowska nie mogła wziąć udziału w uroczystości, ale przysłała list, w którym czytamy: „ … W Wałbrzychu rodzice kupili odbiornik radiowy i Krzysztof nasłuchując fal radiowych zaczął wyłapywać dźwięki muzyki jazzowej. Był to moment przełomowy w życiu muzycznym mojego brata. Krzysztof zaczął poznawać jazz, któremu potem poświęcił się bez reszty. Także tutaj, w Wałbrzychu, rodzice zakupili pianino marki Ed. Seiler, które wiernie mu służyło aż do momentu wyjazdu do USA. Właśnie na tym instrumencie Krzysztof skomponował większość swoich utworów. Okres, w którym przebywaliśmy w Wałbrzychu był okresem krótkim, ale bardzo ważnym. To właśnie tutaj narodziła się miłość Krzysztofa do jazzu”.

Druga część uroczystości to koncert Leny Ledoff , rosyjskiej pianistki od lat mieszkającej w Polsce. Artystka rozpoczęła występ od brawurowego dziewięciominutowego Intro. Mazurek, w którym „zmieściła” przegląd wszystkich pięćdziesięciu siedmiu Mazurków Fryderyka Chopina oraz fragmenty muzyki z filmów: „Nóż w wodzie” i „Dziecko Rosemary”. Usłyszeliśmy także kilka innych utworów z płyty „Komeda Chopin Komeda”, która ukaże się na rynku 23 września.

Na koniec przypominamy miłośnikom artysty i kolekcjonerom numizmatów, że Narodowy Bank Polski wydał pamiątkową monetę poświęconą Krzysztofowi Komedzie.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~rex 16-09-2011 11:42
Super sprawa. Nie znałem tej sprawy, Tylko dlaczego tak długo? A teraz trzeba iść za ciosem. Poważnie - trzeba znaleźć pianino rodziny Komedów. Zróbmy coś razem - my Wałbrzyszanie. Jeśli ktoś coś wie w tej sprawie - to piszcie. Dziennikarze też napewno włączą się do tej akcji.
~s 16-09-2011 14:30
z tego co wyczytalam to pianino znajduje sie u siostry Komedy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group