Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3622
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Listopad w Dramatycznym

Poniedziałek, 28 października 2019, 8:41
Aktualizacja: Wtorek, 29 października 2019, 7:18
Autor: red
Wałbrzych: Listopad w Dramatycznym
Fot. Bartek Warzecha
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego na listopad.

REPERTUAR na LISTOPAD W Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Witold Gombrowicz IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

02.11 / SOBOTA / GODZ. 19:00 / DUŻA SCENA
03.11 / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / DUŻA SCENA
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 110 MINUT (z przerwą)

„[Iwona] nie jest „kozą ofiarną”. Swobodnie biega po scenie, śmieje się, żartuje, siada widzom na kolana, rozdaje uściski i całusy. Jest dzieckiem. Takim kosmicznym dzieckiem, które przez przypadek zawitało na Ziemię i teraz się bawi. Uprawia turystykę międzyplanetarną niczym bohaterka Scarlett Johansson w filmie Pod skórą. Dla niej to nie „kościół międzyludzki”, tylko „międzyludzki lunapark”. Są tu karuzele nastrojów, diabelski młyn historii, salony gier politycznych i trampoliny przemocy. Iwona bawi się w tych głupich, lecz zabawnych dorosłych, nie do końca wiedząc, o co im tak naprawdę chodzi”

Henryk Mazurkiewicz
„Karasie!”
17 listopada 2017 r.
teatralny.pl

Reżyseria: Grzegorz Jaremko
Obsada: Iwona – Sara Celler-Jezierska, Królowa Małgorzata – Rozalia Mierzicka [g], Król Igancy – Włodzimierz Dyła [g], Książę Filip – Jakub Sasak [g], Szambelan – Dariusz Skowroński, Cyryl – Czesław Skwarek, Iza – Irena Sierakowska, Ciotka I – Joanna Łaganowska, Ciotka II – Karolina Gibki [g], Karaś – Bożena Wydrowska [g],

Spektakl podwójnie nagrodzony na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu: najlepsza reżyseria: Grzegorz Jaremko i najlepsza rola kobieca: Rozalia Mierzicka.

Michael Frayn
CZEGO NIE WIDAĆ

09.11 / SOBOTA / GODZ. 18:00 / DUŻA SCENA
10.11 / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / DUŻA SCENA
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 180 MINUT (z jedną przerwą)

Kolejna szansa na zobaczenie w Wałbrzychu farsy uznanej za jedną z najzabawniejszych. Paweł Świątek wraz z zespołem Szaniawskiego sięga z sukcesem po gatunek, który nie gościł na scenach Szaniawskiego od ponad 20 lat!
CZEGO NIE WIDAĆ opowiada o teatrze, o niekończących się próbach, zdesperowanych reżyserach i zdruzgotanych aktorach. Sztuka przenosi publiczność w sam środek bieganiny przed premierą – reżyser stara się doprowadzić do końca trzecią próbę generalną. Śledzimy rodzące się w bólach przedstawienie, niestety, aktorom mylą się teksty, scenografia się chwieje, a z drzwi ciągle wypadają klamki, żeby tego było mało – do głosu dochodzą sprawy sercowe i przepis na katastrofę gotowy.

Reżyseria: Paweł Świątek
Obsada: Dotty Otley – Irena Wójcik, Lloyd Dallas – Mateusz Flis, Garry Lejeune – Rafał Kosowski, Brook Ashton – Angelika Cegielska, Poppy Norton-Taylor – Joanna Łaganowska, Frederick Fellowes – Czesław Skwarek, Belinda Blair – Dorota Furmaniuk, Tim Allgood – Piotr Tokarz, Selsdon Mowbray – Michał Kosela

pilgrim / majewski
TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ

14.11 /CZWARTEK / GODZ. 19:15 / Wrocławski Teatr Współczesny
15.11 / PIĄTEK / GODZ. 19:15 / Wrocławski Teatr Współczesny
16.11 / SOBOTA / GODZ. 19:15 / Wrocławski Teatr Współczesny
17.11 / NIEDZIELA / GODZ. 18:15 / Wrocławski Teatr Współczesny
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 110 MINUT (bez przerwy)

Spektakl przenosi nas do 1793 roku – czasu II rozbioru Polski. W atmosferze historycznych zawirowań i narastającej anarchii żyją ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z brzemiennych skutków zdarzeń, których są świadkami. Wśród nich są również aktorzy wędrownego teatrzyku Wiktora Ryksa, którzy dają co wieczór swoje dziwaczne przedstawienie. Członkowie trupy wędrują i obserwują upadający kraj. Z czasem rozkład i zamęt zaczyna dotykać ich samych.
Co stanie się z aktorami w upadającym państwie? Czy obronią swoje człowieczeństwo w dobie rosnącej anarchii? Kim jest w ich gronie królobójca? I wreszcie, kto tak naprawdę jest RZECZPOSPOLITĄ?

Reżyseria: Maciej Podstawny
Obsada: Wiktor Ryks – Dariusz Skowroński, Królowa – Elżbieta Golińska [g], Kobieta Słonica – Jolanta Solarz-Szwed [g], Syjamski Brat – Rafał Kosowski, Dziwoląg – Mariusz Bąkowski [g], Zakonnica – Irena Sierakowska, Jakub – Wojciech Świeściak, Kaznodzieja – Tadeusz Ratuszniak [g]

Spektakl w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

Sibylle Berg
PO NAS CHOĆBY KOSMOS

15.11 / PIĄTEK / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA
16.11 / SOBOTA / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA
17.11 / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / SCENA KAMERALNA
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 60 MINUT (bez przerwy)

PO NAS CHOĆBY KOSMOS Sibylle Berg jest fantazją o przyszłości pokolenia millenialsów. Wchodzący w pełną dorosłość w erze cyfrowej, pozbawieni autorytetów i zasad przez swoich poprzedników, młodzi ludzie starają się sprostać wyzwaniom codzienności. Świat w tekscie Berg to niedaleka przyszłość, opanowana przez populizmy i faszyzmy, i z tej rzeczywistości bohaterowie będą próbowali uciec na Marsa. Czy misja opuszczenia Ziemi się powiedzie? Czy niedojrzali emocjonalnie i nieprzygotowani do żadnej (a co dopiero kosmicznej) misji trzydziestolatkowie oderwą się z planety w poszukiwaniu szczęścia? A może pokona ich własne ego i wybujała wyobraźnia? Koniecznie przekonajcie się na PO NAS CHOĆBY KOSMOS.

Reżyseria: Paweł Świątek
Obsada: Karolina Bruchnicka, Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Czesław Skwarek

Spektakl jest polską prapremierą tekstu Sibylle Berg. Prawa autorskie Sibylle Berg do sztuki reprezentuje Agencja ADiT.

Karol Kalinowski „KaeRel”, Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny
GRETA I OSTATNI WIELORYB

19.11 / WTOREK / GODZ. 9:00 i 11:30 / PSPS 10
20.11 / CZWARTEK / GODZ. 9:00 i 11:45 / PSP 37
22.11 / PIĄTEK / GODZ. 9:00 i 11:45 / PSP 37
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 120 MINUT + DZIAŁANIA EDU

GRETA… to baśń ekologiczna, która opowiada historię tytułowej bohaterki. Odważna dziewczyna, zmuszona okolicznościami, próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia mitycznego WIELORYBA. Prowadzi widzów poprzez labirynt szkoły – świata – i odkrywa kolejne ofiary bitwy o planetę, o naturę i o przyszłość. Akcja spektaklu ma miejsce w niedalekiej przyszłości, trochę nam bliskiej, ale trochę również postapokaliptycznej.
Czy Grecie uda się ocalić ostatniego wieloryba? Twórcy spektaklu nie ukrywają, że bez pomocy młodych widzów, ich zaangażowania, ani zmian światopoglądowych, odpowiedź na to pytanie jest smutna.

Reżyseria: Maciej Podstawny
Obsada: Greta – Dorota Frumaniuk, Greta (alter ego) / Antylopa – Katarzyna Janek [g], Kapitan Dorsz / Niedźwiedź – Rafał Kosowski, Antoni / Królowa Pszczół – Joanna Łaganowska, Żółw – Ryszard Węgrzyn

Spektakl zrealizowany w ramach 4. edycji Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Wałbrzycha Dr Romana Szełemeja.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
BABA-DZIWO

23.11 / SOBOTA / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA
24.11 / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / SCENA KAMERALNA
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 95 MINUT (bez przerwy)

Ten brawurowy spektakl na podstawie tekstu z 1938 roku został okrzyknięty sukcesem i zakwalifikowany do Konkursu Klasyka Żywa. BABA-DZIWO to zabawna historia kobiety dyktatorki, która ukazuje, jak ludzie stają się tyranami, kiedy tylko znajdą ku temu przyzwolenie społeczne. Opowieść toczy się w domu młodego, bezdzietnego małżeństwa Gondorów: Petroniki, chemiczki i Normana, zdeklasowanego urzędnika. Małżeństwo popada w niełaskę ze względu na coraz to nowe ustawy państwowe nakazujące młodym parom posiadanie dzieci. Napiętą między Gondorami sytuację pogarsza jeszcze fakt, że Valida Vrana, dyktatorka Prawii, nagle składa im niezapowiedzianą wizytę.
Przedstawienie czerpie inspiracje z lat ‘20 XX w., pełne jest iluzji i latających stolików, kabaretowych gagów. BABA-DZIWO porywa w absurdalny świat tyranii, bardziej podobny do naszego, niż by się to na pierwszy rzut oka wydawało…

Reżyseria i choreografia: Dominika Knapik
Obsada: Valida Vrana – Irena Wójcik, Petronika Selen-Gondor – Sara Celler-Jezierska, Norman Gondor – Michał Kosela, Lelika Skwaczek – Magdalena Jaworska [g], Agatika – Angelika Cegielska, Halima / Ninika – Dorota Furmaniuk, Kołopuk – Mateusz Flis, Mariata / Dyrektor Radia – Wojciech Świeściak, Marfa Nella – Krystyna Duniec

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Stanisław Wyspiański
WESELE

29.11 / PIĄTEK / GODZ. 19:00 / DUŻA SCENA / PREMIERA
30.11 / SOBOTA / GODZ. 19:00 / DUŻA SCENA
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 180 MINUT

Próba opowiedzenia o współczesnej Polsce tekstem Wyspiańskiego w warunkach
po-jesiennych wyborów parlamentarnych 2019; tekst Wyspiańskiego jest doskonałym probierzem polskich nastrojów obywatelskich, jak również siły i kondycji zespołu aktorskiego. Realizując WESELE na deskach naszego teatru, nie chcemy pozbawić się możliwości skomentowania dziejów wystawień WESELA, kolejnych inscenizacji i wieloletniej recepcji tego dramatu. Zależy nam na postawieniu zespołowi wyzwania, które niewątpliwie jest najpoważniejsze od wielu sezonów. Autorem spektaklu jest uznany i kontrowersyjny Wojtek Klemm, reżyser o polskich korzeniach na stałe mieszkający w Wiedniu.
Do udziału w spektaklu Teatr zaprosił czwórkę studentów Wydziału Teatru Tańca z bytomskiej filii AST.

Reżyseria: Wojtek Klemm
Obsada: Karolina Krawiec, Katarzyna Janek [g], Anna Mikuła [g], Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Marek Kozak [g], Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Wojciech Świeściak, Sebastian Wiertelak [g]

A DO TEGO:

GALA JUBILEUSZOWA!

29 listopada, zaraz po premierze WESELA odbędzie się gala jubileuszu 55-lecia Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Uroczystość uświetni obecność znakomitych gości, nie zabraknie podziękowań, wzruszeń i szampana!
W programie m.in. wernisaż wystawy ”2019-1964= 55 lat Szaniawskiego”, prezentacja wydawnictwa jubileuszowego oraz pokaz filmu „Szaniawski 1964-2019”.
W teatralnym FOYER wystawiona zostanie księga pamiątkowa, mamy nadzieję, że wszyscy widzowie Szaniawskiego zostawią w niej swoje wspomnienie!

ŁAUMA NA BOSKIEJ!

Karol Kalinowski „KaeRel”
ŁAUMA, CZYLI CZAROWNICA
Reżyseria: Magdalena Mikalsz
06.11 / ŚRODA / GODZ. 18:00 / MAŁA BOSKA KOMEDIA / KRAKÓW

Spektakl został zaproszony na jeden z najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce.
W 2019 roku Mała Boska Komedia po raz trzeci prezentuje młodym mieszkańcom Krakowa najlepsze, najciekawsze, nagradzane przedstawienia. Spektakle Małej Boskiej mają wspólną cechę – jest nią dojrzałe traktowanie młodego widza, nie infantylizacja a dialog, rozbudzanie wyobraźni, poruszanie tematów trudnych i ważnych, bez moralizatorstwa i dystansu dorosły-dziecko.
TRZYMAMY KCIUKI ZA EKIPĘ ŁAUMY!

DZIKI NA KORCZAKU!

Klaudia Hartung-Wójciak z Zespołem
DZIKI
Reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak
13.11 / ŚRODA / GODZ. 9:00 i 12:00 / FESTIWAL KORCZAK / WARSZAWA

Nasz Dormanowski spektakl pokażemy na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK w Warszawie. Festiwal od lat prezentuje najciekawsze produkcje teatralne z kraju i zagranicy, które uzupełnia bogaty program dodatkowych działań, warsztatów i wydarzeń performatywnych. Od 1994 roku Festiwal jest programowany jako „wielkie święto małego człowieka”, dla którego teatr staje się miejscem spotkania i dialogu.
TRZYMAMY KCIUKI ZA EKIPĘ DZIKIEGO!

SZANIAWSKI W DCFie!

Mikołaj Gogol
REWIZOR
Reżyseria: Jan Klata
04.11 / PONIEDZIAŁEK / GODZ. 19:00 / DCF WROCŁAW

Paweł Demirski
NIECH ŻYJE WOJNA!
Reżyseria: Monika Strzępka
18.11 / PONIEDZIAŁEK / GODZ. 19:00 / DCF WROCŁAW

Jarosław Murawski
NA BOGA!
Reżyseria: Marcin Liber
25.11 / PONIEDZIAŁEK / GODZ. 19:00 / DCF WROCŁAW

Wrocław świętuje z nami 55-lecie Teatru!
Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu zaprasza na specjalne projekcje trzech WYBITNYCH spektakli z SZANIAWSKIEGO. Przedstawienia, które nie tylko wpłynęły na rozwój Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, ale na stałe wpisały się do historii teatru polskiego! Spektakle Jan Klaty, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki oraz Marcina Libera – twórców buntowniczego pokolenia, których obecnie zalicza się w poczet mistrzów – z różnych perspektyw ukazują polsko-polskie wojenki, problemy i choroby naszego społeczeństwa, pełnymi garściami czerpiąc z wałbrzyskich doświadczeń. Wszystkie trzy nie powstałyby, gdyby nie siła i odwaga Zespołu Szaniawskiego.
WIDZIMY SIĘ TEŻ WE WROCŁAWIU!

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group