Niedziela, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 4803
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Magda Piskorczyk w A’ Propos – bilety rozlosowane

Wtorek, 21 września 2010, 13:57
Aktualizacja: 13:58
Autor: red
Wałbrzych: Magda Piskorczyk w A’ Propos – bilety rozlosowane
Fot. organizatorzy
Dziś w wałbrzyskim klubie A’ Propos wystąpią Magdalena Piskorczyk i Billy Gibson. Rozlosowaliśmy podwójną wejściówkę na ten koncert.

Koncert w klubie A’ Propos rozpocznie się o godzinie 20.00. Wśród naszych czytelników, którzy wzięli udział w konkursie sms-owym rozlosowaliśmy podwójną wejściówkę. Wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, które brzmiało: Czy Magdalena Piskorczyk i Billy Gibson mieli okazję wcześniej razem występować?

Prawidłowa odpowiedź brzmi TAK. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Sławomira Kalinowskiego. Gratulujemy.

Billy Gibson i Magda Piskorczyk mieli okazję spotkać się na scenie już kilkakrotnie: przy okazji wizyt Magdy w Memphis i na węgierskim festiwalu Gastroblues. Każdy ich wspólny występ pokazuje, że tych dwoje muzyków znakomicie czuje się razem na scenie, nawzajem się uzupełniając i inspirując. Ich wspólne występy gwarantują publiczności podwójną porcję nieskończonej energii, świetną zabawę i najwyższy kunszt muzyczny.

W trakcie tej trasy koncertowej towarzyszą im muzycy z zespołu Magdy: Aleksandra Siemieniuk (gitary), Adam Rozenman (instrumenty perkusyjne) oraz dzielący obowiązki za perkusją: Marcin Jahr i Bartek Kazek.

Trasa koncertowa obejmująca Polskę, Niemcy i Czechy rozpoczęła się 20 sierpnia i zakończy ją koncert w Wałbrzychu w klubie A' propos.

Billy Gibson:
Amerykański wirtuoz harmonijki, żywiołowy frontman i znakomity wokalista z Memphis. Tam, w kolebce bluesa, nazywany jest Księciem Beale Street. Laureat bardzo prestiżowej nagrody w świecie bluesa (dawniej Nagroda W.C. Handy'ego): Harmonijkarz Roku 2009 Blues Music Award!!! Autor jednego DVD i 6 płyt CD, spośród których "The Billy Gibson Band" nominowana była do Blues Award, a dwie inne zaprezentowały jazzowe fascynacje i możliwości tego muzyka.

Billy Gibson grać na harmonijce zaczął w bardzo młodym wieku. Jak sam wspomina: "Była tania i łatwo można z niej było wydobyć dźwięk." Pragnąc dalej się szkolić, postanowił po ukończeniu szkoły średniej przenieść się do Clarksdale, Mississippi. Tam też rozpoczął profesjonalne występy z Johnnie Billingtonem w grupie Midnighters. Jak wielu muzyków bluesowych, trafił w końcu do Memphis, gdzie słynna Beale Street, nazywana domem i światowym centrum bluesa, stała się dla niego, jak to określa, "uniwersytetem bluesa." Jego niebywały talent, ciekawy sposób śpiewania i intrygująca, szalona wręcz gra na "Mississippi saxophone" (jak zwykło się nazywać ten mały instrument) zostały szybko dostrzeżone i docenione:
W 1999 roku Billy otrzymał propozycję współpracy z firmą Hohner, na której harmonijkach gra do dziś. W 2005 roku zdobył tytuł Wykonawcy Roku Beale Street, a w 2009 najcenniejszą nagrodę w bluesowym świecie to jest Blues Music Award Instrumentalist Of The Year - Harmonica. Trzy lata wcześniej otrzymał nominację za płytę "The Billy Gibson Band" w kategorii Best New Artist Debut. W 2009 roku wziął udział w trasie koncertowej Bluzapalooza, w czasie której występował dla żołnierzy amerykańskich w Iraku i Kuwejcie.
Billy Gibson był też członkiem grupy bluesrockowej Junkyardmen. Jego harmonijkę można usłyszeć na płytach takich wykonawców jak Deborah Coleman (Soft Place To Fall) czy Michael Burks (I Smell Smoke).

Magda Piskorczyk:
Charyzmatyczna artystka zafascynowana muzyką afro-amerykańską i afrykańską, opisywana jako "Czarny głos w białym kostiumie". Czterokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez polskich bluesfanów. Gitarzystka i basistka. Znana ze znakomitego kontaktu z publicznością.to młoda wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem. Gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, na Węgrzech, we Francji i Anglii. W 2009 roku została zaproszona do międzynarodowego zespołu Konoba, wykonującego tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej.

Autorka akustycznego albumu koncertowego „Magda Live”, nominowanego do nagrody Fryderyk 2009, oraz płyty studyjnej „Blues Travelling” nagranej z udziałem Michała Urbaniaka. Dwukrotna półfinalistka międzynarodowego kon-kursu IBC w Memphis. Czterokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika "Twój Blues". Nazywana we Francji "la voix noire et au costume blanc" (czarny głos w białym kostiumie).
W 2008 roku gwiazdę Magdy Piskorczyk, jako jedną z trzech pierwszych, odsłonięto w Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie koło Zielonej Góry. Magda występowała z wielce uznanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim, Gregiem Szłapczyńskim, Bobem Margolinem, Bobem Brozmanem, Slidin' Slimem, Billy Gibsonem czy grupą Engerling.

MUZYKA MAGDY PISKORCZYK
to przygotowywane przez nią wysmakowane aranżacje standardów soulowych, funkowych, jazzowych, rockowych, muzyki gospel i blues wplecione w walor własnych kompozycji. To muzyka z jednej strony głęboko osadzona w tradycji, zwłaszcza afroamerykańskiej, z drugiej - bardzo osobista w charakterze i nieszablonowa. Miłość do rytmu, emocje, żywiołowość, radość i ogromne poczucie humoru przeplatają się z powagą i głęboką refleksją, a wszystko to przenika i spaja muzyczna wrażliwość oraz osobowość artystki. Niekonwencjonalne wykorzystanie głosu oraz gitar, instrumentów perkusyjnych, skrzypiec, saksofonu czy organów Hammonda nadaje tej muzyce pięknych barw.
Jan Chojnacki stwierdził, że „Magdy muzyka jest oryginalna, ale nie udziwniona, wierna korzeniom, a jednocześnie współczesna, bardzo oszczędna w formie i pełna emocji”. Wspólne śpiewanie, klaskanie czy pstrykanie to nieodłączne elementy występów Magdy.

Styl Magdy
jest charakterystyczny, indywidualny i niezwykły. I takie są jej aranżacje, w których unika oczywistości i które są wyjątkowo mocne, mimo że mają bazę akustyczną. Słowa uznania dla saksofonisty Arkadiusza Osenkow-skiego za zdecydowanie nietradycyjne granie i dla Aleksandry Siemieniuk za jej grę na dobro. I nie zapomnijmy także o sekcji rytmicznej. Szacunek należy się jednak przede wszystkim Magdzie za jej przekonującą i zniewalającą kreację niebieskich nastrojów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group