• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 1:39
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3632
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Majewski kręci w Książu

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 5 listopada 2018, 17:42
Aktualizacja: 17:48
Autor: red
Fot. Zamek Książ/facebook
Znany polski reżyser Lech Majewski, znowu kręci film w Zamku Książ w Wałbrzychu. W jego najnowszej produkcji „Brigitte Bardot cudowna” zobaczymy kadry które powstawały m.in. na Tarasie Zachodnim.

W filmie zgrała czołówka polskich aktorów m.in. Magdalena Różdżka, Andrzej Grabowski czy znani z serialu „Ranczo” Bogdan Kalus i Tomasz Sapryk.

Lech Majewski urodził się w Katowicach. Zdjęcia do jego filmów bardzo często powstają na rodzinnym Śląsku. Tak było m.in. w przypadku tak znanych produkcji jak: „Młyn i krzyż”, „Angelus” czy „Dolina Bogów”. Ten ostatni z 2016 roku, w którym wystąpili hollywoodzcy gwiazdorzy John Malkovich i Josh Hartnett również kręcony były w Zamku Książ w Wałbrzychu.

Zdjęcia do „Brigitte Bardot cudowna” oprócz Wałbrzycha kręcone będą także dawnym pałacu Magnisów w Bożkowie, a także w Katowicach, Zabrzu oraz w Sosnowcu. Film jest adaptacją powieści samego Lecha Majewskiego, która powstałą kiedy przebywał na emigracji. Reżyser zapowiada, że produkcja potrwa minimum dwa lata. To historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mistycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej. Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Brytanii jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny.

Film Lecha Majewskiego jest już druga produkcją filmową powstającą w tym roku w Zamku Książ w Wałbrzychu. W pierwszych miesiącach 2018 r., pracował u nas jedne z najbardziej znanych twórców młodego pokolenia Borys Lankosz, który reżyserował adaptację” wałbrzyskiej” powieści Joanny Bator, „Ciemno, prawie noc”.

Poniżej prezentujemy listę wybranych filmów i seriali, które w ostatnich pięćdziesięciu latach zostały nakręcone w Książu:

Tortura nadziei (1967, produkcja TV)- reż. Ewa i Czesław Petelscy, dramat kostiumowy, krótkometrażowy
Hrabina Cosel - Jerzy Antczak, 1968. W obsadzie m.in. Mariusz Dmochowski i Jadwiga Barańska.
Diabeł - reż. A. Żuławski – 1972 (premiera 1988) – horror kostiumowy, Wojciech Pszoniak w roli diabła, w pozostałych rolach Małgorzata Braunek i Leszek Teleszyński.
Trędowata – reż. Jerzy Hoffman – 1976 – melodramat, sceny kręcono m.in. na Tarasie Wodnym i Tarasie Zachodnim, gdzie odbywało się wielkie garden party ordynata Michorowskiego.
Znak orła – reż. Hubert Drapella, 1977 – serial kostiumowy dla młodzieży, w obsadzie m.in. Krzysztof Kołbasiuk i Aleksander Fogiel.
Strachy – reż. Stanisław Lenartowicz, miniserial 1979 z Izabelą Trojanowską ( sceny: stado, park)
Kłusownik – reż. Janusz Łęski, 1980 serial przygodowy dla młodzieży,
Akademia Pana Kleksa – reż. Krzysztof Gradowski, 1984, baśń filmowa, scena przemienienia księcia Mateusza w szpaka po ataku zaczarowanych wilków kręcona była na punkcie widokowym grób Olbrzyma z którego widać zamek Książ oraz Stary Książ.
Na tropach Bartka - reż. Janusz Łęski, 1982 – film przygodowy dla młodzieży. W obsadzie m.in. Bogusz Bilewski, Barbara Krafftówna i Alina Janowska.
Tajemnica starego ogrodu – reż. Julian Dziedzina, 1983 – przygodowy dla dzieci i młodzieży
Jak się pozbyć czarnego kota? – 1984, komedia – reż. Feridun Erol
Alchemik, 1988 – reż. Jacek Koprowicz, kostiumowy, fantasy. W obsadzie m.in. Leon Niemczyk Joanna Szczepkowska i piosenkarz Michał Bajor.
Napoleon w Europie (Napoléon et l'Europe) , miniserial historyczny prod. Franc., 1991, reż. Pierre Lary, Krzysztof Zanussi i Janusz Majewski. W obsadzie m.in. Jan Nowicki, Andrzej Seweryn i Daniel Olbrychski jako książę Józef Poniatowski.
Szuler, 1991 – reż. Adek Drabiński (debiut reżyserski), dramat kostiumowy prod. POL/USA. W rolach głównych Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk. Jako sługa Jerzego Zelnika wystąpił nieżyjący laureat Oscara, Philip Seymour Hoffman.
Europejska noc (ang. In a Moment of Passion, niem. In der Haut des Killers ), thriller prod. Niemcy, Polska, USA 1993 – reż. Zbigniew Kamiński, wystąpił: Maxwell Caullfield znany z serialu „Dynastia”, sceny w stadzie i w parku.
Dwa światy (ang. Spellbinder) 1995– reż. Noel Price, serial fantasty dla dzieci i młodzieży, pol-austr
Królowa złodziei (Marion du Faouet - chef de volerus), serial historyczny FRANC./POL. 1997, sceny kręcone na Starym Książu i nad Jeziorkiem Daisy.
Córka konsula ( ang. Gunblast vodka), komedia prod. POL/FRANC./USA 2000, reż. Mariusz Pujszo.
Tajemnica twierdzy szyfrów – serial wojenny TV 2007, reż. Adek Drabiński w obsadzie m.in. Paweł Deląg, Danuta Stenka i Paweł Małaszyński.
Daas – reż. A. Panek, kostiumowy 2011. W obsadzie m.in. Andrzej Chyra
Papusza – reż. Joanna Kos-Krauze, dramat biograficzny 2013
Arabian nights – 2015, reż. Raouf Abd El Aziz, serial TV prod. Egipt, baśń filmowa
Sapthagiri express – 2016, reż. Arun Pawar, prod. India
Dolina Bogów (ang. Valley of Gods), 2016 – reż. Lech Majewski , USA/PL – fantasy, Obsada: Josh Hartnett, John Malkovich
Ciemno, prawie noc – reż. Borys Lankosz, 2018 na podstawie powieści Joanny Bator. W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Jerzy Trela i Marcin Dorociński.
Brigitte Bardot cudowna - reż. Lech Majewski na podstawie własnej powieści, 2018

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
1
20%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Kieślowski 6-11-2018 7:22
Jeszcze film Pułapka z roku 1970 z Andrzejem Kopiczyńskim w roli głównej.
~Katon mlodszy 6-11-2018 18:49
No i jedna scena z ,,Pancernych " tez Książ.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group