Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Maluchy też potrafią

Wtorek, 15 kwietnia 2014, 12:20
Autor: red
Wałbrzych: Maluchy też potrafią
Fot. użyczone
Jak mówi przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. To powód, dla którego OHP w Wałbrzychu postanowił przeprowadzić zajęcia z zasad pierwszej pomocy dla dzieci w wieku 4–6 lat.

Z reguły w takich instytucjach jak szkoła czy przedszkole wdrażani do zapoznania się z udzielaniem pierwszej pomocy są nauczyciele oraz pracownicy obsługi, rzadziej dzieci. Dzieci działają instynktownie: są otwarte i bezpośrednie – nie wykazują blokady i nie odczuwają strachu. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Takiego nauczania podjęli się uczestnicy Ochotniczego Hufca Pracy 1-30 przy wsparciu Szczepana Dębowskiego – specjalisty ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, ratownika przedmedycznego w systemie First Aid Certification Centre of London (FACC) oraz Emergency First Response of Bristol (EFR), nauczyciela Gimnazjum nr 3.

Celem zajęć jest oswojenie dzieci z sytuacjami wymagającymi interwencji medycznej oraz nauczenie ich podstawowych czynności związanych z pierwszą pomocą. Prowadząc zajęcia opieramy się na metodzie „Nauka przez zabawę”. Poprzez różne formy zabawy przekazuje dzieciom wiedzę, uczy konkretnych umiejętności, np. jak wezwać pomoc przez telefon, co robić, gdy dojdzie do urazu lub stanu zagrożenia życia. Podczas specjalnych pokazów uczestników, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.

To już kolejne działanie w ramach projektu „Aktywność Dobry Wybór”, którego podjęli się uczestnicy wałbrzyskiego Hufca Pracy. Wdrażanie młodzieży w takie formy pracy ma zachęcić ją do rozwijania aktywności społecznej, zainteresowań, a przede wszystkim nie pozostawania obojętnym na los innych ludzi.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group