Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 1572
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marchewka zamiast chipsów

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 22 października 2009, 7:23
Aktualizacja: 7:25
Autor: Dominika Krawczyk
Fot. Dominika Krawczyk
Już niedługo dzieci w wałbrzyskich szkołach za darmo otrzymają warzywa i owoce w ramach programu zmiany nawyków żywieniowych wśród najmłodszych – „Owoce w szkole”.

Celem programu „Owoce w szkole” jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.

Program rusza od roku szkolnego 2009/10. Komisja Europejska przeznaczyła na program w Unii 90 mln euro, resztę dopłaci państwo. Owoce i warzywa dostarczane uczniom w ramach programu będą spełniać wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych – muszą być gotowe do bezpośredniego spożycia - czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe.

Do programu z całego Dolnego Śląska zgłosiło się około 540 podstawówek, w tym osiemnaście szkół z Wałbrzycha – szesnaście szkół podstawowych i dwa zespoły szkolno-przedszkolne. W sumie owoce i warzywa otrzyma ponad 1720 uczniów z Wałbrzycha.

- Program dotyczy głównie szkół podstawowych – tłumaczy Justyna Korzepa z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. - Są to szkoły sprawdzone przez Agencje Rynku Rolnego, które zgłosiły się do programu. Urząd Miejski w Wałbrzychu i Agencja Rynku Rolnego oddział we Wrocławiu podały w ostatnich dniach informacje, że rozwożenia owoców do szkół podjęło się tylko sześć firm na Dolnym Śląsku, w skutek czego pojawiły się głosy, że nie wszystkie szkoły otrzymają owoce.

- To szkoły starają się pozyskać firmy, ponieważ przystąpiły do programu i muszą go zrealizować, zwłaszcza, że dostają dopłaty na ten cel – wyjaśnia Justyna Korzepa z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. – Do tej pory nie mieliśmy sygnałów, że coś jest nie tak jak powinno, a owoce miały być dostarczane od 19 października – uspokaja. - Szczegółów trzeba, się dowiadywać bezpośrednio w szkołach – dodaje.

W programie „Owoce w szkole” przewidziane są również działania towarzyszące, bowiem przystępując do programu szkoły będą zobowiązane do realizacji działań o charakterze edukacyjnym, wzbogacającym wiedzę dzieci na temat owoców i warzyw – informuje Agencja Rynku Rolnego.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 22-10-2009 13:27
Cieszy mnie fakt, że ktoś pomyślał o naszym najmłodszych obywatelach. Warto od małego uczyć jak ważne jest prawidłowe i zdrowe żywienie. Nie można całe życie jeść śmieci i dawać zarobić komuś, kto o nas nie dba ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group