Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3153
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Matematyczne talenty

Piątek, 26 kwietnia 2024, 7:30
Aktualizacja: 9:17
Autor: red
Wałbrzych: Matematyczne talenty
Fot. organizatorzy
Za nami Finał VI edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego MatematicaApplicata.

Już po raz szósty PSP nr 15 w Wałbrzychu zaprosiła uczniów zainteresowanych naukami przyrodniczymi i ścisłymi do udziału w Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym Matematica Applicata. Jest to konkurs trzyetapowy, bowiem po szkolnych eliminacjach, szkoły zgłaszają się do etapu pisemnego w siedzibie organizatora, a na koniec zostaje wybranych pięć najlepszych drużyn, które biorą udział w finałowych rozgrywkach.

Etap pisemny konkursu, do którego zgłosiło się tym razem 10 szkół z Wałbrzycha i regionu odbył się 20 marca 2024r. To już VI edycja konkursu i tym bardziej cieszy fakt, że utrzymuje się jego popularność i że do zmagań przystąpiło aż 40 uczniów wykazujących zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Dzięki konstrukcji konkursu i sposobie jego oceniania, uczniowie zdobywają cenne punkty zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej.

Do finałowego trzeciego etapu zakwalifikowanych zostało pięć najlepszych drużyn.

A zatem 25 kwietnia 2024r. w Finale VI edycji Matematica Applicata uczestniczyli:
1. Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu
2. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu
3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 im. Armii Krajowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Wałbrzychu
4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu
5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Wałbrzychu

Czteroosobowe drużyny szkolne musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i umiejętnościami praktycznymi z kilku dziedzin. Tegoroczne zmagania dotyczyły fizyki, biologii , geografii, informatyki i oczywiście matematyki. Idea konkursu to pokazanie, że matematyka nie jest jedynie nauką wykonywania działań na liczbach, lecz przede wszystkim doskonałym narzędziem w całej nauce. Organizatorzy konkursu pragną, aby takie dziedziny nauki, jak te wyżej wymienione, były kojarzone z wykorzystaniem ich w życiu codziennym. Cały konkurs promuje interdyscyplinarność i praktyczne zastosowanie wiedzy

Przykładowe zadania do wykonania, z jakimi musieli uporać się uczniowie:

Matematyka - krawiec szyje ubranie dla maskotki konkursu. Musi przygotować formę, przed zrobieniem wykroju. Aby to zrobić potrzebna mu jest wiedza z geometrii - pola figur, nazwy tych figur i umiejętność ich rozpoznania. Kiedy uczniowie wytną formę niczym części tangramu muszą wpasować ją w materiał, z którego powstanie wykrój.

Biologia - produkcja pożywki dla zakładu mikrobiologii - logistyka zamówienia i produkcji - umiejętność obliczania objętości brył, stosunku substancji rozpuszczonej do rozpuszczalnika, obliczanie zysku firmy.

Informatyka – uczniowie wcielają się w uczestników gry komputerowej. Ich zadaniem jest jednak spojrzeć na grę okiem programisty i ustalić, czy wykryty błąd wpływa na wyniki przeprowadzonej gry. Do obliczeń wykorzystują arkusz kalkulacyjny z programu wgranego w laptop.

Geografia - małżeństwo udaje się w podróż, szuka celu wyprawy i robi to pisząc do siebie listy w formie zagadek  - umiejętność określania położenia geograficznego, rozpoznawanie miejsc po fotografiach, obliczanie rzeczywistej odległości, długość cienia rzucana przez przedmioty zależna od szerokości geograficznej.  

Fizyka - określanie mocy czajnika elektrycznego - planowanie doświadczenia, dokonywanie pomiarów - czas, objętość, temperatura, wykonywanie obliczeń - wzory, jednostki.

Do tego każde z zdań wymagało umiejętności czytania ze zrozumieniem dłuższych i dość skomplikowanych treści. 

Od początku istnienia Konkursu Matematica Applicata pieczę naukową nad nim pełni prof. Stanisław Bartkiewicz pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, którego wiedza i doświadczenie naukowe są nieocenione. Ponadto konkurs umieszczony jest w kuratoryjnym wykazie zawodów wiedzy, dzięki czemu osiągnięcia z nim związane mogą być wymienione na świadectwach ukończenia szkoły podstawowej.

Do tej pory tytuł Maestro di Matematica Applicata zdobły wałbrzyskie szkoły PSP nr 28, PSP z OI nr 26 (dwukrotnie) oraz PSP nr 15. W roku szkolnym 2019/20 konkurs przerwała pandemia. Mimo zaliczonego etapu pisemnego nie doszło wówczas do rozgrywek finałowych.

Wyniki VI edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata

Drużynowo I miejsce i tytuł Maestro di Matematica Applicata dla PSP z OI nr 26 w Wałbrzychu.

Zwycięska drużyna otrzymała tytuł Maestro di Matematica Applicata i puchar przechodni ufundowany przez Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu p. Pawła Łuczyńskiego. Ponieważ reprezentacja tej szkoły zdobyła puchar trzeci raz w historii konkursu, zgodnie z regulaminem, przechodzi on na własność szkoły.

W klasyfikacji indywidualnej:

Tytuł Laureata

Lilliana Kowalczyk PSP z OI nr 26
Lena Łapuszek PSP nr 9
Paulina Filusz PSP z OI nr 26
Bartosz Markowski PSP nr 30
Jakub Lepper PSP nr 30

Wyróżnienia

Iga Czajęcka PSP nr 15
Mateusz Skirucha PSP z OI nr 26
Danylo Koval PSP nr 15

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group