Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4662
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Menedżerowie w dolnośląskich instytucjach kultury

Wtorek, 20 marca 2012, 14:57
Aktualizacja: 14:58
Autor: red
REGION: Menedżerowie w dolnośląskich instytucjach kultury
Fot. www.umwd.dolnyslask.pl
Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wprowadza kontrakty dla dyrektorów instytucji kultury, definiuje pojęcie sezonu artystycznego, ale przede wszystkim dostosowuje działalność placówek artystycznych do przepisów związanych z finansami.

Wszystko to ma usprawnić funkcjonowanie teatrów, oper czy filharmonii. O tych zmianach poinformował wicemarszałek Radosław Mołoń. Pierwsze zmiany związane z nowymi przepisami zobaczymy na Dolnym Śląsku już za kilka miesięcy.

Ustawa daje szanse funkcjonowania instytucji kultury w bardziej komfortowych niż do tej pory warunkach prawnych. W związku z koniecznością powoływania dyrektorów na czas określony oraz zapisem ustawy, iż dyrektorzy powołani dotychczas na czas nieokreślony pozostają na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 roku zaistniała konieczność dokonania zmian na tych stanowiskach. W związku z tym zarząd województwa dolnośląskiego będzie ogłaszał konkursy na poszczególne stanowiska.

Dotychczasowe statuty umożliwiały łączenie funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego. Ze względu na sezonowość w zatrudnianiu dyrektorów, zarząd województwa dolnośląskiego proponuje rozdzielić te dwa stanowiska. W związku z tym zamierza wprowadzić do instytucji profesjonalnych menedżerów, do których zadań będzie należeć zarządzanie i gospodarowanie finansami. Wprowadzenie menedżera w sytuacji sezonowości w zatrudnianiu dyrektorów artystycznych, ma za zadanie utrzymać większą stabilność instytucji oraz zapewnić racjonalne zarządzanie. Menedżer pełniący obowiązki dyrektora naczelnego będzie jednoosobowo odpowiadał za zarządzanie instytucją. Zadaniem dyrektora artystycznego będzie natomiast prowadzenie polityki repertuarowej i artystycznej danej instytucji oraz współpraca z zespołami artystycznymi oraz twórcami spoza instytucji.

Zmiany w pierwszej kolejności będą dotyczyć Teatru Polskiego, Opery Wrocławskiej oraz Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czyli instytucji które samorząd województwa prowadzi wraz z innymi podmiotami. Ze względu na to, że nowe statuty muszą być uzgadniane z tymi podmiotami, w tych trzech instytucjach zmiany będą dokonywane jako pierwsze. Drugi etap obejmie pozostałe instytucje artystyczne, dla których jedynym organizatorem jest województwo dolnośląskie i nie są wymagane uzgodnienia z innymi podmiotami. Są wśród nich: Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Filharmonia Sudecka, Wrocławski Teatr Pantomimy czy Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze. Zmiany w statutach wszystkich instytucji artystycznych zostaną dokonane do końca czerwca 2012 roku.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group