Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4558
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Minister Bogdan Zdrojewski w kopalni

Sobota, 24 kwietnia 2010, 15:35
Aktualizacja: Środa, 28 kwietnia 2010, 8:56
Autor: Sven
Wałbrzych: Minister Bogdan Zdrojewski w kopalni
Minister Bogdan Zdrojewski (pierwszy z prawej) w pozakuluarowych rozmowach z Piotrem Kruczkowskim i Romanem Ludwiczukiem
Fot. Sven
Dzisiaj 24 kwietnia w Wałbrzychu gościł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

Najważniejszym punktem wizyty było złożenie podpisów przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego i Prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego pod umową o przyznaniu dofinansowania dla projektu „Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalne byłej KWK Julia”. Stało się to tuż przed godziną jedenastą w łaźni dawnej kopalni Thorez, która dzisiaj jest jeszcze częścią Muzeum Przemysłu i Techniki, a w 2012 roku ma być elementem Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia.
Były oczywiście wystąpienia i przemówienia, w których mówcy chwalili pomysł i wymieniali zasługi osób, dzięki którym może on być realizowany. Prezydent Kruczkowski opowiedział w skrócie, jak Stara Kopalnia będzie wyglądać po zakończeniu rewitalizacji. Zachęcił też mieszkańców Wałbrzycha do przedstawiania własnych pomysłów na rozwój Parku Wielokulturowego.

Zaciekawiły nas jednak dwa inne wystąpienia, a raczej ich fragmenty. Otóż Senator Roman Ludwiczuk publicznie zadeklarował, że jako współwłaściciel nieruchomości sąsiadujących ze Starą Kopalnią, zadba, by swoim wyglądem nie odbiegały od otoczenia. W ten sposób zacznie realizować się wizja Prezydenta Kruczkowskiego, który przy innej okazji powiedział, że rewitalizacja Wałbrzycha zachęci do inwestycji biznesmenów, dzięki czemu miasto będzie piękniało.

Na ziemię, a może i pod ziemię, sprowadził nas natomiast Roman Szełemej, który wyraził obawę, że Wałbrzych nie ma wystarczającego zaplecza intelektualnego, by zapewnić właściwy rozwój i funkcjonowanie Parku po jego uruchomieniu. Zaapelował do Ministra Zdrojewskiego o patronat nad stworzeniem czegoś w rodzaju rady dbającej o rozwój i właściwy poziom Parku. Ciekawe czy podobnie sądzą o sobie wałbrzyscy twórcy, dyrektorzy przeróżnych placówek kultury, pracownicy naukowi wałbrzyskich uczelni i absolwenci tychże, samorządowcy czy politycy. Bo my, prości, nie wiemy „czy my som tu chwalone czy ganione”, jak mówił Kuśtyk, jeden z bohaterów „Konopielki”.

W każdym razie, jeśli w 2012 roku nie nastąpi zapowiadany przez niektórych koniec świata, to zyskamy bardzo ciekawy obiekt. I to, nie bójmy się tego powiedzieć, na skalę europejską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group