Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2887
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzież uprzątnęła cmentarz

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 19 października 2016, 13:29
Aktualizacja: 13:31
Autor: red
Fot. użyczone
8 uczestników Klubu Aktywnych z wałbrzyskiego hufca, w ramach tegorocznej akcji „Aktywność dobry wybór” pt. „Płomyk pamięci” oraz z racji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, postanowiło uporządkować cmentarz, należący do Parafii Świętego Franciszka z Asyżu.

Akcja odbyła się ramach współpracy z księdzem proboszczem Piotrem Koperą. Uczestnicy otrzymali worki, rękawiczki, grabie, miotły, a więc sprzęty niezbędne w porządkach. Chłopcy chętnie i dzielnie pracowali, mimo że pogoda nie rozpieszczała.

Zanim jednak podopieczni hufca zabrali się do pracy, przypomnieli sobie dlaczego obchodzona jest uroczystość, przypadająca na 1 Listopada jak i Dzień Zaduszny, obchodzony 2 Listopada. Otóż w Polsce święto kojarzy się przede wszystkim z odwiedzaniem cmentarzy, zadumą, modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy na grobach. Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Grzegorz IV w 834 roku, jako symbol pamięci o zmarłych. Tradycja ma początki swoje już w starym celtyckim święcie "Samhain". Samhain (śmierć ciała) oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Jeśli wydaje się dziwne, że początek roku zaczynał się w dniu 1 listopada, należy sobie uświadomić, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby śpiących jeszcze pól. Ponadto wszyscy obchodzą to święto dokładnie lub prawie w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. siedemnastego dnia drugiego miesiąca - miesiąca, który w przybliżeniu odpowiada naszemu listopadowi. Tak więc okazuje się, że w rzeczywistości, początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, którzy zginęli w kataklizmie potopu. Wszystkich Świętych /Kościół Katolicki, Episkopalny i Luterański/ - to cześć dla wszystkich świętych w niebie (tych znanych i tych nieznanych). W Kościele Katolickim jest to jeden z najważniejszych odbywających się obrzędów w roku. W tym dniu wszyscy katolicy są zobligowani do uczestniczenia w mszy. Dzień Zaduszny natomiast to czas, w którym wspominamy dusze zmarłych i modlimy się za nie oraz odwiedzamy groby bliskich.

Na kilka tygodni przed wspomnianymi uroczystościami młodzież wykazała empatię, aby uporządkować zapomniane, zaniedbane groby oraz inne mogiły, do których trudno dotrzeć osobom starszym, mającym problemy zdrowotne. Uczestnicy z zapałem i skupieniem oraz z odpowiednim nastawieniem do tego miejsca, czyścili pomniki, ścieżki między sektorami, zbierali pozostałości po zniczach oraz grabili i sprzątali liście, gałęzie, wyrywali chwasty. Oczyszczono ponadto teren wokół kaplicy cmentarnej, przy krzyżach. Efekt był bardzo zadowalający, ponieważ została wykonana ogromna praca. Na koniec podopieczni HP zostali zaproszeni przez proboszcza Piotra Koperę na herbatę i słodkości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~emigrant bez polskiego IP 19-10-2016 21:14
Inicjatywa godna pochwaly ale; Przodkami Polakow, a wiec Slowian sa Polanie, a nie Celtowie.Slowianie obchodzili i obchodza dalej swieto Dziady a nie Samhain, typowy dla Wielkiej Brytani i czesci dzisiejszej Francji. Slowianski bog smierci zwie sie Wolos. Prakultura religijna Sowian jest znacznie ciekawsza i bogatsza od celtyckiej z ktora mamy tyle wspolnego co nieudolnie i niepotrzebne udawanie anglosasow swietujacych Hellowen, szczegolnie przez malolatow ktorzy po malpiemu nasladuja wszystkie zachodnie idiotyzmy.
~v4 20-10-2016 8:41
Oczywiście stawiam na Słowian, jednak artykuł to pierdoły, tradycja prawdopodobnie przyszła z Bizancjum w V w. n.e. do Cesarstwa Zachodniorzymskiego, gdzie na pewno nie brano pod uwagę obrządki Celtów.
~Światowid 20-10-2016 9:57
Na Swaroga! Co ten emigrant pisze?! Perun się w grobie przewraca.
~m. 20-10-2016 11:30
Inicjatywa piękna i godna pochwały:):):)
~k_m_ 20-10-2016 11:44
Zachowanie młodzieży godne pochwały. Doskonały przykład dla innych, nie tylko młodych ludzi. Cieszy mnie, zawsze , jeśli młodzież działania aktywnie dla środowiska lokalnego. Brawo dla Was. Oby tak dalej :D :D :D
57jurand 20-10-2016 19:21
Dzieci i młodzież uprawia coś takiego jak czyn społeczny zarabia belzebub.Z takiej pracy utrzymują się różne komunalne firmy. Dzięki tym małolatom jedno zlecenie mniej.
~ 20-10-2016 19:45
Teraz niech posprzątają cmentarz na Białym Kamieniu.
~ 20-10-2016 19:54
Lewacki len. Co do juranda, sprzatanie grobow komuchow, to napewno belzebub sie cieszy. Z grobow patriotow cieszy sie aniolek.
~emigrant bez polskiego IP 21-10-2016 0:48
Jurand jest tak glupi, ze kiedy chrzescijanin nazwie krzeslo krzeslem, lewak powie ze to stol. Byle byc w opozycji.
57jurand 23-10-2016 18:12
Cmentarz Komunalny jest miasta. Więc jednak lepiej by było gdyby sprzątali te cmentarze. Ale po co jak może zarobić kaznodzieja przecież bida u nich aż strach. Tak to już jest w tym porypanym katolickim kraju. Niech młodzi wiedzą i trenują komu czapkować i zginać karki. Do 19:54. - Tak się sklada ,że ja wiem gdzie leży na komunalnym żołnierz ,weteran - obrońca Westerplatte i to ja zaprowadziłem do jego grobu nauczycielkę z całą klasą żeby mogli zlożyć hołd bohaterowi a nie szwendali się w Zaduszki po cmentarzu bez celu.Jak widzisz umiem docenić PRAWDZIWYCH PATRIOTÓW z naciskiem na prawdziwych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group