Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1418
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Można otrzymać dotacje

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 15 maja 2017, 11:58
Aktualizacja: 14:02
Autor: red
Fot. red
Zbliża się termin składania wniosków w otwartym konkursie „Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej 2017”. Chętni mogą powalczyć o dotacje wysokości do 150 tysięcy złotych. W sumie w puli konkursu jest 3 mln złotych, a wnioski można składać do 18 maja.

Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej działa od roku 2009 i od tego czasu skorzystały z niego w sumie 93 gminy. Łącznie kwota dotacji udzielonej lokalnym samorządom przekroczyła już 39 milionów złotych, a przekazane pieniądze pozwoliły zrealizować w całym regionie ponad 230 zadań m.in. z zakresu infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, remontów i przebudowy szkół oraz przedszkoli czy zakupów pomocy dydaktycznych.

Dolnośląskie gminy, do których skierowany jest konkurs, muszą zapewnić jedynie wkład własny do swojego projektu o wartości min. 25% jego wartości.
− Dzięki tym pieniądzom gminy realizują projekty, które zwiększają standard życia mieszkańców regionu. Do tej pory podstawowym kryterium była wysokość dochodów gminy na jednego mieszkańca. Na tej podstawie w ubiegłym roku wsparcie finansowe otrzymały 24 dolnośląskie gminy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

W tym roku nieco zmieniły się jednak zasady przyznawania dofinansowania. Liczyć na nie mogą projekty dotyczące w szczególności:

- zmniejszenia niskiej emisji, związanej m.in. z termomodernizacją (ociepleniem) i termorenowacją w obszarach o dużej gęstości zaludnienia, a w szczególności miejscowościach o walorach turystycznych i uzdrowiskowych;

- inwestycji w infrastrukturę sportowo – rekreacyjną służącą kształtowaniu i promocji prozdrowotnych postaw kultury fizycznej, wykorzystywaną np. do rozwijania oferty szkolnych zajęć sportowych w celu upowszechnienia zdrowego stylu życia.

− Fundusz pomaga realizować wiele niewielkich, ale niezwykle istotnych dla mieszkańców projektów. Tak stało się na przykład w Janiszowie, gdzie w ubiegłym roku wyremontowano wiejską świetlicę. Dofinansowanie pozwoliło odnowić budynek, który dysponuje teraz przestronną salą ze sceną, wygodną kuchnią z nowoczesnym wyposażeniem, a także szatnią dla sportowców, toaletami i dwoma pomieszczeniami magazynowymi. W ten sposób powstało wielofunkcyjne centrum, które z pewnością długo będzie służyć mieszkańcom – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa Dolnośląskiego.

Złożone wnioski zostaną następnie przeanalizowane przez komisję konkursową. Po ocenie formalnej i merytorycznej stworzony zostanie ranking informujący o przyznaniu dofinansowania w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. W tym roku dodatkową premię punktową, podczas oceny merytorycznej wniosków, otrzymają gminy, na terenie których działają przedsiębiorstwa uzdrowiskowe podległe województwu: Bystrzyca Kłodzka, Jedlina Zdrój, Lądek Zdrój, Mieroszów, Szczawno Zdrój oraz gminy, które zostały dotknięte suszą w latach 2015-2016: Bolków, Kłodzko (gmina wiejska), Leśna, Lubomierz, Męcinka, Mirsk, Nowa Ruda (gmina wiejska), Stara Kamienica, Stoszowice, Wleń.

Ostateczny ranking gmin komisja konkursowa przedstawi do akceptacji zarządowi województwa. Pierwszych 20 gmin z listy rankingowej otrzyma dotację w kwocie do 150 tys. zł. Pozostałe trafią na listę rezerwową. Ostateczną decyzję o dofinansowaniu danego projektu podejmie podczas czerwcowej sesji Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Decyzja będzie podjęta na podstawie zaakceptowanej przez Zarząd Województwa listy rankingowej projektów. Z wybranymi gminami zostaną następnie podpisane stosowne umowy na refundację o wartości do 75% przedstawionych kosztów.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na witrynie Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce Rozwój Regionalny: http://www.umwd.dolnyslask.pl/rozwoj/dolnoslaski-fundusz-pomocy-rozwojowej/.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~pytacz 15-05-2017 14:11
Czy możecie obniżyć podatki i dać ludziom zarobić zamiast stręczyć tu się z jakimiś dotacjami? Jak dadzą zarabiać to nie będą potrzebne dotacje, w Szwajcarii nikt nie przyznaje nikomu dotacji. Każdego stać na wszystko co konieczne bez dotacji. Ach, zapomniałem, przepraszam- nie ma tam tylu urzędoli którym trzeba dawać pracę przy dotacjach bo nie chcą uczciwie pracować np. na budowie czy za kółkiem.
~benkmen 15-05-2017 22:30
Helwety mają kupę forsy, bo sprzedają ludziom dziurawy ser, a biorą pieniądze za całość. ;-)
~pytacz 15-05-2017 23:22
A my mamy kieszenie podziurawione kasą na dotacje?
~- 16-05-2017 9:04
Śmialiście się z ś.p. Leppera, który w Brukseli ganił urzędasów i bronił naszego kraju przed jałmużną... ale wtedy wszyscy się z niego śmiali, a teraz dostają jałmużnę w wyskości: 150 tysięcy na gimne!
~pytacz 16-05-2017 9:23
Czyli ludziska dali się orżnąć szulerom z telewizji i prasy bo ośmieszały człowieka który mówił prawdę i ostrzegał że tak się skończy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group