Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4121
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Na ile benzyny stać wałbrzyszan?

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022, 7:46
Aktualizacja: 11:50
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Na ile benzyny stać wałbrzyszan?
Fot. użyczone
Wałbrzych 18. na liście miast, w których można kupić najwięcej benzyny za średnie zarobki. Średnie zarobki statystycznego mieszkańca Wałbrzycha pozwalają na zakup 650 l benzyny. To o 67 l mniej od wrocławian i aż 311 l mniej od kierowców z Jastrzębia–Zdroju. Jednocześnie kierowcy z Wałbrzycha mogą zatankować o 130 l więcej benzyny od ostatnich w zestawieniu mieszkańców Grudziądza.

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, ile paliwa za średnie zarobki netto mogą kupić mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystali do tego ostatnie dane GUS o średnich wynagrodzeniach brutto w powiatach za 2021 rok oraz notowania średnich cen paliw w województwach ze strony autocentrum.pl (dane na dzień 12.08.2022 r.). Od danych o zarobkach odjęto proporcjonalne wartości ubezpieczeń i zaliczkę na podatek zgodnie z założeniami umowy o pracę oraz Polskiego Ładu.

Wałbrzych w liczbach  

Średnie zarobki mieszkańców Wałbrzycha na poziomie 4431 zł netto miesięcznie sprawiły, że ich miasto znalazło się w pierwszej połowie zestawienia. Taka wypłata pozwala na zakup 650 l benzyny, 623 l oleju napędowego albo 1311 l gazu LPG. Z dolnośląskich miast na prawach powiatu Jelenia Góra i Legnica są w gorszej sytuacji. Uplasowały się one odpowiednio 14 oraz 25  miejsc niżej w tabeli. Na tle mieszkańców Wałbrzycha lepiej wypadają za to wrocławianie (10. miejsce), którzy zarabiają średnio 462 zł więcej. Tym samym mogą kupić kilkadziesiąt litrów paliwa więcej, a w przypadku LPG, nawet kilkaset.   

Choć to niewielkie pocieszenie, to kierowcy z Wałbrzycha płacą mniej za OC w porównaniu do mieszkańców Wrocławia. W I półroczu 2022 roku za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w tym mieście kierowcy płacili 566 zł. W stolicy Dolnego Śląska średnia cena OC wynosiła natomiast 119 zł więcej.  

- Poziom zarobków w danym regionie nie wpływa na cenę polisy. Dlatego w Jastrzębiu-Zdrój pomimo najwyższej średniej pensji płaci się za OC wyjątkowo mało, bo 491 zł. Wpływ na wycenę polisy mają dane kierowcy, takie jak wiek i jego historia szkód oraz wykroczeń, a także dane techniczne jego pojazdu. Statystyki wypadkowe z regionu, po którym będzie się poruszać auto, również są brane pod uwagę w analizie ryzyka wystąpienia szkody – komentuje Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Wałbrzych na tle województwa  

Biorąc pod uwagę średnią wojewódzką, mieszkańcy Wałbrzycha również nie wypadają najlepiej. W 2021 roku Dolnoślązacy zarabiali przeciętnie 4586 zł „na rękę”, czyli 155 zł więcej. Za te pieniądze mieszkańcy regionu mogą kupić prawie 23 l paliwa więcej, a w przypadku LPG nawet ponad 45 l więcej.  

Wałbrzyszanie płacą też nieco więcej za OC niż statystyczny mieszkaniec Dolnego Śląska. Różnica jest jednak niewielka, ponieważ średnia wojewódzka jest tylko o 2 zł niższa i wynosi 564 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
5
63%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group