Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 1888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Najsłynniejszy harcerz Rzeczpospolitej w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 20 kwietnia 2012, 7:43
Aktualizacja: 10:15
Autor: Sven
Fot. Sven
Małpa i dwóch chłopców czyli sentymentalna podróż do początków polskiego komiksu. Do 26 maja możliwa także w Wałbrzychu.

W wałbrzyskiej siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana w galerii „Na piętrze” w kamienicy „Pod kotwicą” dostępna jest wystawa poświęcona komiksowi „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Komiks, którego pomysłodawcą i autorem od 55 lat jest Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel cieszył się wielką popularnością ze względu na zabawną treść. Osoby, których dzieciństwo przypadło na czasy PRL-u wspominają, że często trzeba było odwiedzić kilka kiosków zanim udało się kupić „Świat młodych”, gdzie w odcinkach publikowane były przygody zabawnej trójki, niektórzy twierdzą nawet, że był to jedyny powód kupowania tej gazety.

- Wystawa trafiła do Wałbrzycha dzięki Wojciechowi Łowickiemu, który jest pracownikiem muzeum w Toruniu, pasjonatem i kolekcjonerem komiksów. Wystawa jest dla nas o tyle ważna, że pokazuje świat miniony w sposób zabawny. To nie jest historia martyrologiczna, co do której wciąż toczymy waśnie i spory, ale przeszłość podana z takim humorem i w taki sposób, jaki z łatwością odnajdujemy we własnych wspomnieniach. Tak kiedyś można się było śmiać i dla pokolenia tamtych czasów ten komiks był formą undergroundu. Przychodźcie państwo na tę wystawę. Pokażcie dzieciom i wnukom, że w czasach waszej młodości też można było się pośmiać i miło spędzić czas czytając komiks – zachęcał Piotr Jonek z działu edukacyjnego Muzeum w Wałbrzychu.

Otwierając wystawę, Jacek Drejer przypomniał, że dzięki takim wystawom możliwe jest utrzymywanie więzi międzypokoleniowej w rodzinie:
- Kilka miesięcy temu mieliśmy wystawę poświęconą PRL-owi pod nazwą „Ale to już było” i zauważyliśmy, że zwiedzają ją osoby pamiętające tamte czasy, ale często w towarzystwie dzieci czy wnuków, dla których tamta rzeczywistość, choć mało zrozumiała, często budzi ciekawość. Liczymy, że wystawa poświęcona temu, dla wielu „kultowemu”, komiksowi również będzie okazją do wspólnego, międzypokoleniowego spaceru w przeszłość – zachęcał dyrektor Muzeum w Wałbrzychu.

Poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, która objęła wystawę patronatem bardzo dobrze pamięta „Tytusa, Romka i A’Tomka”:
- W dzieciństwie przeczytałam wiele komiksów. Często zostawałam pod opieką kuzynów, którzy mieli ich sporą kolekcję. Byłam najmłodsza, więc żebym miała zajęcie i im nie przeszkadzała dawali mi do czytania komiksy – wspominała Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

Gospodyni Galerii „Na piętrze”, Anna Adamkiewicz zauważyła też, że wspólna organizacja wystawy przez Muzeum w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Civitas Christiana jest przykładem współpracy organizacji pozarządowej i instytucji samorządowej oraz jednym ze sposobów na ożywienie Śródmieścia.

Wystawę można zwiedzać do 26 maja 2012 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00. Rynek 22, pierwsze pietro.
Bilety:
- normalny – 6 zł.
- ulgowy – 4 zł.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group