Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 2855
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nie żyje Włodzimierz Mańko

Piątek, 25 listopada 2016, 11:52
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Nie żyje Włodzimierz Mańko
Fot. archiwum
W wieku 93 lat zmarł w Wałbrzychu Włodzimierz Mańko, żołnierz AK, autor książek o tematyce wojennej i o Wałbrzychu.

Włodzimierz Mańko urodził się w 1923 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej w okręgu kieleckim. Walczył z hitlerowcami. Ten okres swojego życia zawarł w książce zatytułowanej „Wilki pod Kielcami”, która została wydana w 1982 roku. Książka okazała się bestsellerem czytelniczym w regionie świętokrzyskim.

Do naszego miasta przyjechał w 1947 roku. Przez większość życia pracował w Kopalni Victoria. Pracę zawodową łączył z pisaniem. „Tu i tam”, wydana w 2007 roku, to druga powieść tego autora. W tym przypadku Włodzimierz Mańko zawarł wiele wątków autobiograficznych. Akcja książki rozgrywa się w Wałbrzychu w latach 1945-2000. Fabułę powieści autor poprowadził równo, spokojnie, prawie bez emocji, ale tylko do pewnego momentu. Kiedy opisywał dramaty, czy tragedie jej bohaterów, górników, którzy stracili wszystko, tracąc pracę wskutek zamknięcia kopalń, wtedy zmienił ton.

W jednym z udzielonych wywiadów Włodzimierz Mańko powiedział, że „powieść ta nie jest autobiografią, a jej fabułę napisało samo życie”.
- Moje życie było barwne. Byłem partyzantem, pracowałem wiele lat w kopalni. Wiele przeżyć i przemyśleń pozostało w mojej pamięci i dlatego postanowiłem pisać książki – mówił Włodzimierz Mańko podczas spotkania z wałbrzyskimi gimnazjalistami w 2011 roku, jakie odbyło się w Bibliotece pod Atlantami.

Włodzimierz Mańko był odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi.

Pogrzeb Włodzimierza Mańko odbędzie się w sobotę 26 listopada o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group