Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 2764
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Niepełnosprawni w wyborach

Piątek, 23 września 2011, 11:48
Aktualizacja: 11:50
Autor: Sven
Wałbrzych: Niepełnosprawni w wyborach
Fot. Sven
Upływają terminy, w których osoby niepełnosprawne mogą zgłosić chęć udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Poniżej przypominamy kilka ważnych i przydatnych informacji.

Do poniedziałku, 26 września, można jeszcze zgłosić zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Można to zrobić osobiście, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu konieczne jest wskazanie właściwego dla wnioskodawcy obwodu głosowania.

Również do poniedziałku, 26 września, osoby niepełnosprawne mogą dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal przystosowany do jego niepełnosprawności. Oczywiście tylko na terenie gminy, która jest miejscem jego stałego zamieszkania. Pisemny wniosek należy złożyć w urzędzie gminy. Powinien on zawierać następujące dane: imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL i adres zamieszkania.

Nieco więcej czasu, do czwartku, 29 września, maja osoby chcące głosować przez pełnomocnika. Do tego dnia osoby o umiarkowanej lub znacznej niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu wyborów (9 października 2011 roku) kończą 75 rok życia mogą udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, albo przed upoważnionym pracownikiem urzędu gminy.

We wniosku należy podać: imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
- kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności,
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem,
- kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem.

Ten ostatni dokument dotyczy przypadku, gdy pełnomocnik nie jest wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

Do 19 września można było złożyć wniosek o chęci głosowania korespondencyjnego.

Sprawdziliśmy jak wałbrzyszanie korzystają z przysługujących im praw. W Urzędzie Miasta dowiedzieliśmy się, że z możliwości głosowania korespondencyjnego skorzystały tylko dwie osoby. Żadna osoba niewidoma nie zwróciła się o nakładkę w języku Braille’a. Nieco lepiej wygląda udzielanie pełnomocnictw. Do dzisiaj, 16 września, pełnomocników wyznaczyło 14 osób, ale na wybranie takiego sposobu głosowania jest czas do 29 września. Dla przykładu, w wyborach prezydenta miasta w ten sposób zagłosowały 34 osoby.

Wszystkie formalności można załatwić w Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta przy ul. Jana Matejki 1, pokój nr 16 na parterze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30, a we wtorek do 18:00. Telefon: 74 66 55 214, fax: 74 66 55 212, email: tbula@um.walbrzych.pl

W dniu glosowania z pomocą osobom niepełnosprawnym przyjdzie także Straż Miejska.
Wyborcy, którzy mają problemy z dostaniem się do lokalu wynikające z niepełnosprawności, wieku czy choroby mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu transportem Straży Miejskiej w godz. 9.00-18.00. Dodatkowo od 10.00 do 16.00 Straż Miejska dysponować będzie samochodem specjalistycznym, dostosowanym do przewozu osób na wózkach.

Potrzebę skorzystania z transportu należy zgłaszać w dniu wyborów pod numerem telefonu Straży Miejskiej:
74 66 55 200.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group