Środa, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 2087
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowa iluminacja Zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 17 stycznia 2015, 6:25
Aktualizacja: Niedziela, 18 stycznia 2015, 7:13
Autor: red
Fot. red.
Zamek Książ w Wałbrzychu od 19 stycznia będzie miał nowoczesną iluminację. Wyłącznym partnerem iluminacji jest Grupa TAURON, dzięki której zamek stanie się „błyszczącą perłą Dolnego Śląska”.

Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny, który stanowi przykład rezydencji doskonale wkomponowanej w otaczający krajobraz. Obiekt zbudowany jest na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczonym kotliną porośniętą lasem. Zamek jest dawną arystokratyczną rezydencją rodu von Hochberg, dziś właścicielem obiektu jest Gmina Wałbrzych.

Do tej pory wyjątkowe uroki zamku można było podziwiać tylko za dnia, ponieważ dotychczasowe oświetlenie było niekompletne. Nowa iluminacja obejmuje wschodnią i południową elewację Zamku Książ oraz Dziedziniec Honorowy. Wprowadzenie nowego ładu świetlnego doskonale eksponuje zarówno walory bryły zamku, jak i akcentuje detale budowli charakteryzującej się różnymi stylami architektonicznymi. Tajemnica niezwykle efektownego oświetlenia tkwi m.in. w barwie zastosowanego światła. Zamek oświetlają lampy, których wskaźnik oddawania barw wynosi 80 CRI (CRI – wskaźnik oddawania barw wyrażany jest liczbą z przedziału od 0 do 100, im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej).

Profesjonalne i kosztowne oświetlenie zamku było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TAURON Sprzedaż, która jest wyłącznym partnerem projektu.
- Dla TAURONA nowa, zachwycająca iluminacja Zamku Książ jest powodem do dumy i wyrazem materializacji dobrej współpracy z ważnym dla nas klientem. Mamy nadzieję, że niezwykły urok nowego oświetlenia zachwyci również mieszkańców Dolnego Śląska, którzy na co dzień korzystają z naszej energii, oraz turystów z innych części Polski – podkreśla Rafał Soja, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Zapierający dech w piersiach efekt nocnej oprawy zamku zapewnia m.in. odpowiednie rozmieszczenie ok 100 lamp. W iluminacji zastosowano unikatowy system oświetleniowy firmy Philips, oparty na jedynej w swoim rodzaju optyce z wykorzystaniem źródeł światła LED. Dzięki temu pobór prądu całkowicie uruchomionej iluminacji wyniesie niecałe 4 kW, czyli niewiele więcej niż piekarnik elektryczny. Opisany system zastosowano również przy oświetleniu takich obiektów jak Zamek w Malborku, Pałac w Wilanowie czy latarni morskich m.in. w Świnoujściu czy Niechorzu.

Z myślą o turystach oświetlone będą również zamkowe rzeźby znajdującej się na abażurowych balustradach. W tym przypadku zastosowano projektory o specjalnych optykach, które redukują olśnienie boczne i precyzyjnie kadrują obiekty. Zastosowany rodzaj oświetlenia wraz z odbiciem światła od elewacji wschodniej zapewnią spektakularny odbiór przestrzeni wraz z podkreśleniem historycznych detali.

Iluminacja Zamku Książ zostanie uruchomiona podczas uroczystości, która odbędzie się 19 stycznia 2014 r. o godzinie 18.00. Turyści, którzy nie mogli uczestniczyć w tej uroczystości, będą mogli podziwiać Zamek Książ w nocnej oprawie każdego dnia od zmroku (ok. godz. 18:00) do godziny 22.00.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 16-01-2015 21:49
wiecie co nie macie zadnego pojecia albo ukrywacie cos czego nawet sam Bogóslaw Woloszanski niewie albo ... głupotyw telewizi by miec na chleb rozumiem go ale to co on nam próbuje wcisnąc to juz minelo to on ma.... o jakichs nazwiskach bo pracował z tymi uzb i wielką historie tworzy
~ 16-01-2015 23:01
To jakiś absurd.Spalony dach i iluminacja. Strategiczni sponsorzy iluminacji a na dach kwesta przez fundację. To jakiś Monty Phyton
~Michaś 17-01-2015 17:07
Jeny, ale sybko sie uwineli z remontem dachu. Juz nowiutki na zdjenciu jest.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group