Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2488
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowa premiera Teatru Dramatycznego

Wtorek, 19 września 2017, 16:50
Aktualizacja: 19:17
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Nowa premiera Teatru Dramatycznego
Fot. Robert Bajek
Już jutro w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu odbędzie się premiera spektaklu "Kiedy mój tata zmienił się w krzak", o czym dzisiaj podczas konferencji prasowej mówili realizatorzy i przedstawiciele Szaniawskiego.

"Kiedy mój tata zmienił się w krzak" to spektakl, który powstał na podstawie książki "Mój tata krzak" autorstwa Joke van Leeuwen. Opowiada o wojnie, uchodźstwie, domu, wspomnieniach, rodzinie, listach od ojca, ucieczce i podróży a wszystko to widziane jest z perspektywy kilkuletniej dziewczynki. Reżyserem spektaklu jest Jakub Skrzywanek. Premiera spektaku odbędzie się jutro o godzinie 18.00 w Auli Zespołu Szkół nr 1 im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu.

- Teatr zawsze musi odpowiadać na to z jaką sytuacją społeczną się spotyka. Książka na podstawie której powstał spektakl opowiada o małej dziewczynce, która w wyniku wojny musi uciekać do innego kraju. Zdecydowaliśmy się wspólnie na ten temat, bo stwierdziliśmy, że spektakl kierowany do młodzieży musi poruszać tematy ważne. Tej grupy wiekowej nie wolno oddzielać od tematów ważnych, które są dzisiaj społecznie bardzo szeroko dyskutowane. Z badań nad zachowaniami rasistowskimi i ksenofobicznymi wychodzi, że dziś najbardziej kojarzącym się ze słowem uchodźca jest dla młodzieży stwierdzenie brudas albo złodziej. Nie można dopuszczać do takich rzeczy. Mam również głęboką niezgodę w stosunku do tego co się dzieje dzisiaj w polskiej przestrzeni edukacji, w przestrzeni szkoły, jak pewni autorzy, pewne wartości są z przestrzeni dyskusji i debaty są wykreślane. Dlatego uważam, że tu jest ogromna rola teatru. W spektaklu staraliśmy się opowiedzieć o pewnych uniwersalnych i najważniejszych wartościach. Wartościach wzajemnego szacunku i tolerancji. Wartościach bezpieczeństwa, które należy się każdemu zagrożonemu człowiekowi w obliczu wojny. To są rzeczy absolutnie niezaprzeczalne i nie możemy pozwolić na to, również w wychowaniu dzieci, edukacji, żeby sobie wmówić, że jakiekolwiek inne argumenty są w stanie nas przekonać do tego, żeby drugiemu człowiekowi nie pomagać, żeby nie obdarzać go szacunkiem - tak o spektaklu mówił reżyser, Jakub Skrzywanek.

Należy zaznaczyć, że na produkcję tego spektaklu wałbrzyski Teatr Dramatyczny otrzymał dofinansowanie w ramach 2 Edycji Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl, połączony z działaniami edukacyjnymi, wystawiany będzie tylko w szkołach a widownię stanowić będą uczniowie.

Warto również wspomnieć, że już 26 września o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego odbędzie się II Gala Edu 2017. Skierowana do nauczycieli, dyrektorów szkół i przedstawicieli placówek i instytucji kultury Gala będzie stanowiła podsumowanie tego, co udało się zrobić w dziedzinie edukacji i pedagogiki teatralnej, a także zapowiedź nowych działań edukacyjnych. Podczas Gali nastąpi Rozpoczęcie Roku Szkolnego w Teatrze, wybór ambasadorów, oraz wydarzenie specjalne - przedpremierowy pokaz lekcji teatralnej "Conrad wpływa!" w ramach programu Conrad/Szaniawski 2017.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group