Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2294
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Śl.: Nowatorska kładka

Sobota, 10 sierpnia 2019, 11:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 18:10
Autor: red
REGION, Zagórze Śl.: Nowatorska kładka
Fot. użyczone
Nad Jeziorem Bystrzyckim w Gminie Walim, w dniu 13 sierpnia br., zostanie otwarta kolejna atrakcja – wisząca kładka, łącząca brzegi jeziora, która powstała jako jedna z trzech części projektu pn. "Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej "Choina" i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.

Nowa kładka, która powstała na miejscu dawnego mostu wiszącego, została stworzona według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej.

Kładka to dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o rozpiętości przęseł od 22,00 do 80,00 metrów i całkowitej długości prawie 126 metrów. Pomost, o wysokości konstrukcyjnej 0,32 metra i szerokości podstawowej 2,40 metra, zwiększającej się do 4,90 metra w miejscach platform widokowych, został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych.

Długość modularna elementu to 2 m, a kształt dostosowano do szerokości, uwzględniając lokalne poszerzenia kładki. Masa pojedynczych prefabrykatów wynosi od 1,6 do 3,9 tony.

Żelbetowe prefabrykaty pomostu ułożone zostały na 4 linach nośnych Kładka osadzona jest na dwóch podporach brzegowych oraz jednej pośredniej.

Nie lada atrakcję stanowi wyposażenie kładki. Ustawiona luneta, pozwoli podziwiać piękne krajobrazy okalające malowniczo położone Jezioro Bystrzyckie oraz wynurzający się z Góry Choina Zamek Grodno, Ławki, posadowione w najszerszych miejscach, zachęcą do odpoczynku, nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Będziemy je słyszeć po naciśnięciu przycisku. Ciekawe jest także oświetlenie w balustradzie kładki z możliwością zmiany kolorów.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020. Całkowity koszt projektu 13.184989,29 zł, kwota otrzymanego dofinansowania 7.274.018,40 zł. Natomiast na realizację zadania rozbiórka i budowa kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim wydatkowano kwotę prawie 7,2 mln zł. W najbliższym czasie zostanie zakończone ostatnie zadanie projektu, czyli budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Twoja reakcja na artykuł?

41
80%
Cieszy
2
4%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
6%
Złości
2
4%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group