Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 3080
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowości w Starej Kopalni

Niedziela, 10 maja 2020, 6:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 maja 2020, 8:21
Autor: red
Wałbrzych: Nowości w Starej Kopalni
Fot. organizatorzy
Od 4 maja Stara Kopalnia w Wałbrzychu jest czynna dla turystów. Na zwiedzających czeka wzbogacona o nowe elementy trasa zwiedzania oraz trzy wystawy: „Harmony” Marcina Ryczka, „Lekcje Ciemności w Wałbrzychu” Bogdana Konopki i „Dekada Ognia” studentów warszawskiej ASP.

Czas długiej przerwy w działalności instytucji kultury spowodowanej epidemią koronawirusa, pracownicy Starej Kopalni wykorzystali na wzbogacenie ekspozycji. Zmiany zaszły na kilku odcinkach trasy. W sztolni szkoleniowej, gdzie prezentowane są różne górnicze prace, pojawiło się m.in. stanowisko odpalania materiałów wybuchowych wraz z linią strzałową i stanowisko wiertacza z wyposażeniem. Kolejnym miejscem z nowościami jest tunel – została tam zlokalizowana ekspozycja narzędzi i urządzeń stosowanych w pracy pod ziemią np. wyciągarki ręczne, wiertarki i młotki pneumatyczne, drobny sprzęt pomocniczy oraz ekspozycja podstawowej zabudowy górniczej. Wykonana została również imitacja podszybia (przy windzie). Eksponaty są udostępnione do oglądania m. in. w ekspozytorach wykonanych z dawnych szafek ubraniowych i w gablotach. W dawnym tunelu odstawy kamienia znalazły się również zabytkowe kopalniane wozy, drzewiarki i platformy.

Wiele nowości pojawiło się także w dawnej lampowni: „Powstała dyspozytornia ruchowo- metanometryczna z ekspozycją stanowisk dyspozytorów - gdzie prezentowana jest centrala dyspozytorska typu CP2, urządzenie łączności alarmowo-rozgłoszeniowej typu AUD-80/160 NN, centrala telemetanometryczna typu CTT-63/40 Up, centrala wentylacyjna kontroli przepływu powietrza, sygnalizator zagrożenia metanowego typu SZM-12K, centrala pomiarowa CO2 typu GMA-030” – wylicza nowe elementy ekspozycji Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni. Oprócz tego na wystawie znalazła się również replika regału składowania aparatów ucieczkowych AU-9 z kopalni Thorez.

Na ekspozycji pojawiło się więcej pamiątek związanych z historią i górniczymi uroczystościami. Oprócz kolejnych mundurów galowych i służbowych prezentowane są:
● historyczne mundury górnicze z I poł. XX w.
● historyczne kufle z Biesiad, Karczm Piwnych i Babskich Combrów,
● okolicznościowe patery wałbrzyskich kopalń, stowarzyszeń, szkół oraz spotkań gwarków, ratownictwa górniczego,
● okolicznościowa ceramika pamiątkowa z karnawałowego balu górniczego w Książu;
● zaproszenia z Karczm Piwnych
● laski sztygarskie.

Ponadto do zwiedzania została udostępniona maszynownia szybu "Sobótka".

Zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym – zostały wdrożone wszystkie wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na terenie obiektu obowiązuje noszenie maseczek i rękawiczek, zostały też wyznaczone miejsca do dezynfekcji rąk. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, jedynie do części podziemnej udamy się w obecności przewodnika. Godziny zwiedzania pozostają bez zmian – Stara Kopalnia zaprasza codziennie od 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00).

Twoja reakcja na artykuł?

6
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
5
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group