Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1911
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O rewitalizacji w TLiA

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:10
Aktualizacja: Wtorek, 30 stycznia 2018, 14:57
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora odbyła się konferencja podsumowująca realizację Gminnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha. Oprócz rewitalizacji infrastrukturalnej szczególny nacisk położony był na równie ważną, jeżeli nie ważniejszą, rewitalizację społeczną.

- Na dzisiejszej konferencji chcemy podsumować działania realizowane w roku 2017, związane z rewitalizacją. Ale jest to konferencja bardzo specyficzna, ponieważ głównie chcemy położyć nacisk na wszystkie działania, które mają na celu uspołecznianie procesu rewitalizacji i rewitalizację społeczną. Chcemy, żeby nasi partnerzy podzielili się dobrymi praktykami, które wypracowali w 2017 roku. Chcemy też powiedzieć o zakresie zadań, które realizuje Biuro ds. Rewitalizacji i podziękować wszystkim osobom, które w obszarze rewitalizacji Wałbrzycha wspólnie z nami realizowały całe mnóstwo różnego rodzaju przedsięwzięć - powiedziała Justyna Pichowicz - Kierownik Biura ds. Rewitalizacji Miasta.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Romana Szełemeja - prezydenta Wałbrzycha, który mówił jak ważna jest rewitalizacja, co ona oznacza i jak trudnym jest zadaniem przeprowadzenie rewitalizacji w naszym mieście. Następnie odbyła się premiera filmu zrealizowanego przez Fundację Edukacji im. Marii Urbańskiej i Base Squad, ukazującego rewitalizację Nowego Miasta widzianą oczami jego mieszkańców. Program komunikacji społecznej w pilotażowym projekcie rewitalizacji Wałbrzycha, zdobyte doświadczenia i perspektywy dalszego rozwoju przedstawiła natomiast Justyna Pichowicz a Zbigniew Prażmowski - Dyrektor TLiA mówił o rewitalizacji poprzez kulturę, na przykładzie projektu wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora - "Podwórka kultury".

- Miniony rok był bardzo bogaty w wydarzenia. To przede wszystkim zorganizowanie partnerstw lokalnych w 6 rewitalizowanych dzielnicach. To realizacja przeszło 20 mikroprojektów, w ramach pilotażowej rewitalizacji Wałbrzycha. Były działania organizowane przez społeczność lokalną, fundacje, organizacje pozarządowe. Ubiegły rok to również szereg innych, dodatkowych akcji takich jak kawiarenki obywatelskie, warsztaty, konferencje, przedsięwzięcia skierowane do dzieci. Rok 2018 to przede wszystkim kontynuacja wszystkich tych dobrych praktyk, które rozpoczęliśmy w roku 2017 i dalsza ciężka praca streetworkerek, które koordynują działania w poszczególnych obszarach rewitalizacji. Wszystkie te działania społeczne są finansowane ze środków Unii Europejskiej, dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Rozwoju. W roku 2016 została podpisana umowa na projekt pilotażowej rewitalizacji Wałbrzycha, który poza bardzo dużymi i poważnymi tematami, związanymi z porządkowaniem gospodarki przestrzennej, poszukiwaniem możliwości finansowania twardych działań rewitalizacyjnych, infrastrukturalnych, zakłada realizację programu komunikacji społecznej - powiedziała Justyna Pichowicz.

W dalszej części konferencji zaplanowano prezentację filmu opisującego rewitalizację Starego Zdroju, widzianą oczami mieszkańców tej dzielnicy, wystąpienie Moniki Berek - Wiceprezes Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej - "Jak zbudować miasto marzeń - edukacja o rewitalizacji przez zabawę" i wystąpienie przedstawicieli wałbrzyskiej Straży Miejskiej: komendanta Kazimierza Nowaka i Edwarda Świątkowskiego, w którym przedstawili model współpracy harcerzy, Straży Miejskiej i innych podmiotów w usuwaniu z przestrzeni publicznej graffiti - "Zmień widok za oknem".

Dodatkowo projekty wspierające społeczność lokalną w dzielnicy Sobięcin omówiła siostra Daniela - Prezes Fundacji Edukacji im. s. Wandy Garczyńskiej, wykład "Znaczenie dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji społecznej na przykładzie spacerów historycznych w Wałbrzychu" wygłosił Mateusz Mykytyszyn - Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless a wałbrzyskie streetworkerki mówiły o organizacji społeczności lokalnej. Zostały też przedstawione pierwsze rezultaty projektu aktywizacji społecznej mieszkańców rewitalizowanych obszarów Wałbrzycha - "Nie emigruję tu zostaję". Program ten jest realizowany przez Gminę Wałbrzych, Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej i Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 29-01-2018 21:08
Wałbrzych to także takie lokalne społeczności jak Gaj, Poniatów, Lubiechów , Konradów, Nowy Glinik, Stary Glinik, Kozice. Pora wreszcie , w końcu zacząć myśleć o mieszkańcach tych części Wałbrzycha. Wałbrzyszanie II sortu? Czemu w tych dzielnicach niema spacerów historycznych, rewitalizacji!
~Zbigniew Michurski 30-01-2018 10:09
Szkoda, że cały ten wysiłek idzie na marne, bo starówka nadal jest opuszczona w wieczorami. Najwyraźniej źle postawiona jest diagnoza problemu. Widać, że spektakularne wydarzenia kulturalne nie są w stanie zachęcić wałbrzyszan i turystów do odwiedzania tego pięknego i ciekawego miejsca. Szkoda. Doradzam prezydentowi i ludziom odpowiedzialnym za promocję miasta aby wsłuchali się bardziej w głos mieszkańców, którzy doradzają jak uatrakcyjnić to miejsce. Na przykład uruchamiając letnie kino pod filarami albo zwiedzanie starego miasta rikszą lub meleksem, albo uruchamiając w Rynku grającą fontannę , albo zezwalając na cosobotni jarmark staroci, albo dopuszczając stałą sprzedaż regionalnych produktów takich jak chleb, wędliny, sery, nalewki, syropy, miody, owoce i warzywa.
~pewniak 30-01-2018 13:09
O tak, trasa turystyczna od grającej fontanny w Rynku do grającej ławki przy ZUS. Sadzę , że to strzał w "10". Czekamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group