Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4076
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O rewitalizacji w TLiA

Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:10
Aktualizacja: Wtorek, 30 stycznia 2018, 14:57
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: O rewitalizacji w TLiA
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora odbyła się konferencja podsumowująca realizację Gminnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha. Oprócz rewitalizacji infrastrukturalnej szczególny nacisk położony był na równie ważną, jeżeli nie ważniejszą, rewitalizację społeczną.

- Na dzisiejszej konferencji chcemy podsumować działania realizowane w roku 2017, związane z rewitalizacją. Ale jest to konferencja bardzo specyficzna, ponieważ głównie chcemy położyć nacisk na wszystkie działania, które mają na celu uspołecznianie procesu rewitalizacji i rewitalizację społeczną. Chcemy, żeby nasi partnerzy podzielili się dobrymi praktykami, które wypracowali w 2017 roku. Chcemy też powiedzieć o zakresie zadań, które realizuje Biuro ds. Rewitalizacji i podziękować wszystkim osobom, które w obszarze rewitalizacji Wałbrzycha wspólnie z nami realizowały całe mnóstwo różnego rodzaju przedsięwzięć - powiedziała Justyna Pichowicz - Kierownik Biura ds. Rewitalizacji Miasta.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Romana Szełemeja - prezydenta Wałbrzycha, który mówił jak ważna jest rewitalizacja, co ona oznacza i jak trudnym jest zadaniem przeprowadzenie rewitalizacji w naszym mieście. Następnie odbyła się premiera filmu zrealizowanego przez Fundację Edukacji im. Marii Urbańskiej i Base Squad, ukazującego rewitalizację Nowego Miasta widzianą oczami jego mieszkańców. Program komunikacji społecznej w pilotażowym projekcie rewitalizacji Wałbrzycha, zdobyte doświadczenia i perspektywy dalszego rozwoju przedstawiła natomiast Justyna Pichowicz a Zbigniew Prażmowski - Dyrektor TLiA mówił o rewitalizacji poprzez kulturę, na przykładzie projektu wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora - "Podwórka kultury".

- Miniony rok był bardzo bogaty w wydarzenia. To przede wszystkim zorganizowanie partnerstw lokalnych w 6 rewitalizowanych dzielnicach. To realizacja przeszło 20 mikroprojektów, w ramach pilotażowej rewitalizacji Wałbrzycha. Były działania organizowane przez społeczność lokalną, fundacje, organizacje pozarządowe. Ubiegły rok to również szereg innych, dodatkowych akcji takich jak kawiarenki obywatelskie, warsztaty, konferencje, przedsięwzięcia skierowane do dzieci. Rok 2018 to przede wszystkim kontynuacja wszystkich tych dobrych praktyk, które rozpoczęliśmy w roku 2017 i dalsza ciężka praca streetworkerek, które koordynują działania w poszczególnych obszarach rewitalizacji. Wszystkie te działania społeczne są finansowane ze środków Unii Europejskiej, dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Rozwoju. W roku 2016 została podpisana umowa na projekt pilotażowej rewitalizacji Wałbrzycha, który poza bardzo dużymi i poważnymi tematami, związanymi z porządkowaniem gospodarki przestrzennej, poszukiwaniem możliwości finansowania twardych działań rewitalizacyjnych, infrastrukturalnych, zakłada realizację programu komunikacji społecznej - powiedziała Justyna Pichowicz.

W dalszej części konferencji zaplanowano prezentację filmu opisującego rewitalizację Starego Zdroju, widzianą oczami mieszkańców tej dzielnicy, wystąpienie Moniki Berek - Wiceprezes Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej - "Jak zbudować miasto marzeń - edukacja o rewitalizacji przez zabawę" i wystąpienie przedstawicieli wałbrzyskiej Straży Miejskiej: komendanta Kazimierza Nowaka i Edwarda Świątkowskiego, w którym przedstawili model współpracy harcerzy, Straży Miejskiej i innych podmiotów w usuwaniu z przestrzeni publicznej graffiti - "Zmień widok za oknem".

Dodatkowo projekty wspierające społeczność lokalną w dzielnicy Sobięcin omówiła siostra Daniela - Prezes Fundacji Edukacji im. s. Wandy Garczyńskiej, wykład "Znaczenie dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji społecznej na przykładzie spacerów historycznych w Wałbrzychu" wygłosił Mateusz Mykytyszyn - Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless a wałbrzyskie streetworkerki mówiły o organizacji społeczności lokalnej. Zostały też przedstawione pierwsze rezultaty projektu aktywizacji społecznej mieszkańców rewitalizowanych obszarów Wałbrzycha - "Nie emigruję tu zostaję". Program ten jest realizowany przez Gminę Wałbrzych, Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej i Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group