Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 4990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Obowiązki pracodawcy

Sobota, 28 września 2019, 7:35
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Obowiązki pracodawcy
Fot. użyczone
Każda osoba, która ubiega się o pracę jest zainteresowana, a w zasadzie powinna być zainteresowana tym jakie obowiązki wobec pracownika ma pracodawca.

Często to pracodawcy wywierając presję na pracownika szeroko określają obowiązki pracownika, które musi on wypełniać w ramach wykonywanej pracy. To właśnie pracodawcy kładą nacisk by uregulować najważniejsze obowiązki pracownika by ten dokładnie wiedział do czego jest zobligowany.

Pracownicy zapominają, iż oni również mają możliwość wskazania jakie obowiązki to pracodawca może mieć lub wręcz ma obowiązek wypełniać wobec pracownika. Nawet pomimo braku konkretnego wskazania jakie obowiązki powinien realizować pracodawca względem pracownika, na straży stoi kodeks pracy. By właściwie zrozumieć i wiedzieć jakie obowiązki powinien wypełniać pracodawca względem pracownika trzeba spojrzeć na art. 94 kodeksu pracy, który mieści się w rozdziale zatytułowanym Obowiązki Pracodawcy. Poza samą lekturą ów przepisu obowiązki pracodawcy, które musi wypełnić on wobec pracownika wytłumaczy adwokat gdynia w oparciu o konkretny stan faktyczny przedstawiony przez pracownika.

Uwagę należy zwrócić na określenie użyte w zacytowanym przepisie, który mówi, iż obowiązki pracodawcy to „w szczególności”, co oznacza, iż nie jest to katalog zamknięty, wyczerpujący wszystkie możliwe obowiązki jakie powinien wypełniać pracodawca wobec pracownika, o czym należy pamiętać.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zaznajomienie pracowników podejmujących pracę z zakresem obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Pracodawca powinien organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników – przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji – wysokiej wydajności i należytej jakości pracy. Być może powyższe brzmi dość obco, ale jest bardzo ważne by pracodawca tak zarządzał możliwościami i czasem pracownika w oparciu o ustalone obowiązki, by praca była wykonywana z satysfakcją dla pracownika i pracodawcy. Pracodawca powinien organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie.

Ważne także by pracodawca działał w sferze walki z dyskryminacją i przeciwdziałał dyskryminacji w zatrudnieniu w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Są to jedne z najważniejszych obowiązków, o które każdy pracodawcy powinien dbać, a pracownik powinien zawsze pamiętać o przestrzeganiu jego podstawowych wolności. Poza powyższym pracodawca powinien oczywiście terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie, ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie zapominajmy o obowiązkach związanych z zaspokajaniem w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników, stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy czy stwarzać pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe lub szkoły wyższej warunki sprzyjające przystosowaniu się do należytego wykonywania pracy.

Jak już zostało wspomniane nie są to wszystkie i wyczerpujące obowiązki pracodawcy wobec pracownika – jest to katalog otwarty. Pracowniku nie zapominaj, że pracodawca też ma szereg obowiązków wobec Ciebie, nie tylko Ty wobec niego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group