Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obóz wspinaczkowy dla niepełnosprawnych intelektualnie

Piątek, 18 lipca 2014, 6:25
Aktualizacja: Niedziela, 20 lipca 2014, 18:29
Autor: opr.red.
Ruszył projekt „KOLEJNY KROK – REINTEGRACJA I WSPARCIE DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI I ICH RODZIN”, który w partnerstwie realizują Stowarzyszenie Inaczej z siedzibą w Wałbrzychu oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałbrzychu.

Program zakłada działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jest on skierowany równolegle do osób przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo, a także ich rodzin (rodziców/opiekunów).

W ramach projektu odbyło się już pierwsze spotkanie, w którym udział wzięły matki osób niepełnosprawnych z powiatu wałbrzyskiego. Pozwoliło ono nawiązać znajomości, wymienić wskazówki w zakresie sprawowania opieki nad osobami chorymi oraz zdobyć wiedzę i umiejętności usprawniające pełnienie ról rodzicielskich. Matki dowiedziały się także, jak umiejętnie radzić sobie ze stresem.

W najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania, które przybliżą słuchaczom przysługujące im prawa z zakresu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Matki będą mogły także zasięgnąć porady lekarza psychiatry. Projekt przewiduje również wsparcie asystenta, który w miejscu zamieszkania rodziny będzie służył pomocą w kwestiach związanych z codziennym funkcjonowaniem osoby chorej, niepełnosprawnej intelektualnie i jej opiekunów.

Równolegle do spotkań dla rodziców, niepełnosprawni intelektualnie uczestniczyć będą w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych alpinistów, którzy opowiedzą o swojej pasji i przebytych wyprawach, a także zaprezentują filmy oraz fotografie dokumentujące swoje osiągnięcia. Uczestnicy projektu będą mogli sprawdzić swoje siły na sztucznej ściance wspinaczkowej (Park Linowy Jedlina-Zdrój), gdzie zostanie wybrana docelowa grupa 14 osób, która będzie gotowa aktywnie uczestniczyć w kilkudniowym obozie wspinaczki górskiej.

Planowany obóz wspinaczkowy wpłynie pozytywnie na wszystkich uczestników projektu. Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych lekarstw na kompleksy, nieśmiałość, brak akceptacji własnego ciała i wiele innych problemów związanych również z fizycznością niepełnosprawnych. Projekt będzie okazją do wyjścia z izolacji, spotkania się z ludźmi, z którymi osoby niepełnosprawne podczas ścisłej współpracy będą pokonywać swoje słabości. Nie będzie to ręka mamy, która towarzyszy im na co dzień, a ręka i słowo wykwalifikowanego wspinacza, który pomoże zdobyć coś, co jeszcze nie było nigdy zdobywane – szczyt skały.

Projekt ma na celu ukształtować moc konieczną do codziennej walki z przeciwnościami losu, których niestety nie brakuje. Da to możliwość uwierzenia w siebie, a także pozwoli (czego chore osoby nie doświadczają w innych dziedzinach życia) zapomnieć o swoich ułomnościach, o swojej inności. Stając u podnóża skały, osoby niepełnosprawne będą nie „tylko”, ale „aż” wspinaczami pragnącymi zdobyć szczyt.

"Niepełnosprawny sportowiec nie jest zwycięzcą w momencie przekroczenia linii mety jako pierwszy, jest nim już w momencie pojawienia się na starcie”. Zgodnie z myślą niepełnosprawnego sportowca Eugeniusza Skarupy, niepełnosprawni nie muszą zdobyć medalu, aby poczuć się zwycięzcami. Podczas obozu wspinaczkowego też nie będzie medali – będzie zdobyta skała i uśmiech czy duma otoczenia rodzinnego, spojrzenie innym okiem przez sąsiadów oraz sprawnych rówieśników.

- Udział w projekcie jest nagrodą za długie lata spędzone w placówkach wsparcia, gdzie uczestnicy poddawani są codziennej rehabilitacji ruchowej. Takie działania pokazują niepełnosprawnym i ich otoczeniu, że warto nad sobą pracować, ponieważ czasem mijają długie lata zanim zrobimy jeden krok do przodu. A każdy, nawet ten najmniejszy, krok motywuje do następnych. Projekt jest zupełnie innowacyjny. W regionie wałbrzyskim jeszcze nikt nie podął się pracy teoretycznej i praktycznej w terenie górskim z osobami niepełnosprawnymi. Uważamy, że długie lata usprawniania pozwalają na zorganizowanie tego zadania- mówi Marta Woźniak dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group