Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 2740
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obradowała Rada Kultury

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 2 listopada 2011, 17:47
Aktualizacja: 17:49
Autor: Sven
Fot. Sven
Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to w przyszłym roku będziemy obchodzić aż dwie rocznice dotyczące pochodzącego ze Szczawna–Zdroju Gerharta Hauptmanna.

W przyszłym roku przypada 150 rocznica urodzin Gerharda Hauptmanna. W tym samym roku minie 100 rocznica wyróżnienia jego twórczości Nagrodą Nobla. Z inicjatywą zorganizowania centralnych uroczystości z tych okazji wystąpił Józef Wiłkomirski, słusznie wywodząc, że pisarz pochodzi ze Szczawna-Zdroju i należy do grona najwybitniejszych twórców niemieckiej kultury.

– Składam wniosek, żeby pod patronatem pana prezydenta i przy pomocy działań naszej rady zorganizować u nas centralne uroczystości związane z tymi rocznicami. W tym wypadku moglibyśmy pozyskać nie tylko fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, ale także z Unii Europejskiej. Jako Europejczycy powinniśmy go traktować nie jak Niemca, ale jako Dolnoślązaka. Śmiem twierdzić, że Hauptmann jest jak dotąd najwybitniejszym pisarzem z naszego regionu – przekonywał Józef Wiłkomirski.

Uznano także , niejako zaocznie, bo Danuty Marosz nie było na sali, że w 15 listopada w Teatrze Dramatycznym powinna się odbyć premiera „Tkaczy” – sztuki o strajku tkaczy z rejonu Gór Sowich.

Inicjatywie przyklasnął prezydent: - Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa. W najbliższych dniach porozmawiamy z Danutą Marosz, zawiążemy komitet organizacyjny, bo ktoś musi za to odpowiadać. Ja się oczywiście w to włączam i popieram – zapewnił Roman Szełemej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group