Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1487
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odbyła się X Konferencja Historyków Wałbrzyskich

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 13 marca 2014, 12:39
Autor: organizatorzy
Fot. użyczone
Już dziesięć lat wałbrzyscy nauczyciele historii i pasjonaci dawnych dziejów spotykają się na corocznych konferencjach, podczas których rozmawiają o wybranych, historycznych wydarzeniach. Tegoroczne, jubileuszowe spotkanie, poświęcone było setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Konferencję rozpoczęła dyrektor Gminnego Zespołu Szkół nr 2 Mariola Rząsowska, która powitała zgromadzonych gości, m.in. zastępcę prezydenta Wałbrzycha Zygmunta Nowaczyka, przedstawiciela Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Aleksandrę Mentek, radną Rady Miasta Danielę Sprytulę i dyrektor PSP nr 23 Elżbietę Łanową – Jędrzejczyk, a także nauczycieli wałbrzyskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Kolejnym punktem konferencji było wręczenie nagród laureatom VIII Konkursu Wiedzy o Historii Polski, zorganizowanego przez GZS nr 2 w lutym tego roku. Przypomnijmy jego zwycięzców:

kategoria szkół podstawowych:
I miejsce - Jakub Kopytko z ZSM w Wałbrzychu
II miejsce - Kamil Krzyżosiak z PSP nr 2 w Wałbrzychu
III miejsce - Anna Kieroń z PSP nr 26 w Wałbrzychu
IV miejsce - Katarzyna Niemiec z PSP nr 6 w Wałbrzychu i Jakub Mickiewicz z PS P nr 15 w Wałbrzychu

Kategoria szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Arkadiusz Victor z PG nr 13 w Wałbrzychu
II miejsce - Mateusz Kuniczuk z PG nr 7 w Wałbrzychu
III miejsce - Zuzanna Grelewicz z PG nr 9 w Wałbrzychu
IV miejsce - Wiktoria Pietruszka z ZSM w Wałbrzychu i El-Ayachi Stitou z MG w Jedlinie - Zdroju

W dalszej części spotkania głos zabrali prelegenci. Jako pierwszy swój wykład na temat ekonomicznych, politycznych i społecznych konsekwencji I wojny światowej wygłosił rektor PWSZ w Głogowie prof. zw. dr hab. Stanisław Czaja. Po nim głos zabrałmgr Arkadiusz Łapka z Biblioteki pod Atlantami, który przedstawił jeden z mniej znanych epizodów I wojny światowej – bożonarodzeniowy rozejm zawarty w grudniu 1914 roku pod Ypres. Ostatnim wystąpieniem była prezentacja mgr Danuty Płoszaj i mgr Magdaleny Banasik z GZS nr 2 na temat setnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Z okazji dziesięciolecia konferencji Zygmunt Nowaczyk oraz Mariola Rząsowska wręczyli nagrody najbardziej zasłużonym w organizacji konferencji osobom, wśród których wymienić należy doradcę metodycznego historii i wos Danutę Płoszaj, która jest głównym organizatorem spotkań wałbrzyskich historyków. Odbierając nagrodę Danuta Płoszaj poinformowała o wydaniu książki zawierającej wszystkie wykłady i wystąpienia z całego dziesięciolecia, natomiast Mariola Rząsowska zapowiedziała niespodzianki związane z przyszłoroczną, jedenastą już konferencją, która poświęcona będzie siedemdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej, a także siedemdziesiątej rocznicy włączenia Wałbrzycha do Ziem Polskich. W przerwie spotkania na wszystkich zaproszonych gości czekał jubileuszowy tort

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group