Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2678
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odszedł ksiądz prałat Józef Molenda z Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Poniedziałek, 19 stycznia 2015, 13:35
Aktualizacja: 15:21
Autor: red
Fot. red.
W niedzielę 18 stycznia odszedł ksiądz prałat Józef Molenda.

Józef Molenda urodził się 6 sierpnia 1934 roku w Sokołowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku we Wrocławiu, był emerytowanym proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Eksporta z Mszą św. żałobną odbędzie się w środę 21 stycznia o godz. 18.00 w kaplicy pw. św. Józefa w Głuszycy pod przewodnictwem JE ks. bpa Adama Bałabucha. Po Mszy św. nastąpi przewiezienie trumny z ciałem do kościoła pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, gdzie trwać będzie całonocne czuwanie modlitewne. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w czwartek 22 stycznia o godz. 12.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy pod przewodnictwem JE ks. bpa Ignacego Deca. Po Mszy św. nastąpi ostatnie pożegnanie na Cmentarzu Parafialnym przy kościele pw. Narodzenia NMP w Grzmiącej.

Śp. ks. prałat przeżył 81 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. Większą część swojego kapłańskiego życia spędził w Głuszycy, w której pracował od 1966 r. do 2009 r., kiedy to na własną prośbę przeszedł na kapłańską emeryturę. W Głuszycy spędził również ostatnie lata swojego życia, niestety coraz bardziej doświadczany chorobą. Śp. ks. Józef Molenda był kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Świdnicy, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Legnicy i przez wiele lat dziekanem dekanatu Głuszyca. Jako pierwszy otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” nadany uchwałą Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 9 marca 1995 roku, w której napisano m. in. : „(…) położył nieocenione zasługi w integrowaniu wspólnoty mieszkańców, w ich rozwoju duchowym i moralnym. Był (…) inicjatorem wielu przedsięwzięć, które służą społeczności lokalnej i na trwałe wpisał się w krajobraz miasta(…)”. W dniu 25 listopada 2009 r. w Zamku Książ wybrany został „najlepszym społecznikiem regionu wałbrzysko-świdnickiego” jako najbardziej zasłużony duchowny regionu. Uchwałą Rady Powiatu Wałbrzyskiego z dnia 26 czerwca 2013 r. otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji Powiatu Wałbrzyskiego. W dniu 25 czerwca 2013 roku zorganizowany był złoty jubileusz kapłaństwa ks. Molendy w parafii pw. „Chrystusa Króla” w Głuszycy, w której spędził 47 z 50 lat pracy duszpasterskiej.

Śp. ksiądz prałat przez lata posługi zdobywał zaufanie swych parafian. Dał się poznać jako kapłan szczególnie wrażliwy na ludzką krzywdę i biedę, a szczególnie na ubóstwo dzieci i młodzieży. Był organizatorem różnych form pomocy charytatywnej. Organizował wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży, był animatorem działań kulturalnych i społecznych. Powołał fundację Katolicka Inicjatywa „Berit”, głuszycki zespół „Caritas”, współtworzył głuszyckie stowarzyszenie „Pomoc Dziecku”. Trwałym śladem działalności śp. ks. Molendy są wyremontowane i odnowione obiekty sakralne, zbudowany w trudnych czasach komunizmu dom parafialny oraz punkt katechetyczny, w którym spotykają się młodsi i starsi głuszyczanie. Podejmował również starania w celu pozyskania środków na remonty obiektów sakralnych w Bartnicy, Mieroszowie, Jedlinie-Zdroju oraz Walimiu.

Śp. ks. prałat Józef Molenda znany był co najmniej trzem pokoleniom głuszyczan. Oprócz posługi duszpasterskiej przez kilkadziesiąt lat współtworzył historię naszej miejscowości, do której został posłany. „Oto idę, Boże, pełnić Twoją wolę” – zdanie to towarzyszyło ks. Molendzie od momentu prymicji przez cały czas drogi kapłańskiej.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Igor z Wałbrzycha 20-01-2015 5:56
to zawsze bardzo ściska za serce,kiedy pamiętamy kogoś kto żył pełnią życia a póżniej jak Gaśnie w oczach, trawiony Chorobą.-że był to Gorliwy i z powołania kapłan . Cześć Jego Pamięci. aniołowie zabiorą do raju Amen.
~maria 20-01-2015 23:12
szkoda ze tak szybko odchodza wspaniali pelni poswiecen

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group