Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 4398
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Oficjalne otwarcie dwóch placówek opiekuńczo–wychowawczych

Piątek, 12 maja 2017, 16:02
Aktualizacja: Sobota, 13 maja 2017, 11:09
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Oficjalne otwarcie dwóch placówek opiekuńczo–wychowawczych
Fot. Robert Bajek
Z udziałem przedstawicieli władz miasta, służb mundurowych i zaproszonych gości odbyło się dzisiaj uroczyste otwarcie dwóch placówek opiekuńczo–wychowawczych przy ulicy Asnyka w Wałbrzychu.

Budynek na Nowym Mieście, w którym znajdował się Dom Małego Dziecka Fundacji Salvator, przeszedł gruntowny remont i w chwili obecnej mieszczą się tam dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze, podlegające pod Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Wałbrzychu.

- Od 1 września Fundacja Salvator prowadzi cztery inne placówki opiekuńczo-wychowawcze a my przejęliśmy ten budynek i zostały tu utworzone dwie placówki, które podlegają pod Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Na górze znajduje się placówka "Dom Trójka", na dole znajduje się placówka opiekuńczo-wychowawcza "Dom Czwórka". W każdej placówce zgodnie z nowymi standardami jest 14 miejsc dla wychowanków. Placówki są typu socjalizacyjno-interwencyjnego - powiedziała Elżbieta Makowska - dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Wałbrzychu.

Remont, którego koszt sięgnął kwoty 800 000 złotych objął dostosowanie pomieszczeń do najnowszych standardów i wymogów formalnych, w tym wymogów wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

- Realizujemy program dla najmłodszych mieszkańców -program żłobków, które budujemy, regularnie oddając do użytku kolejne, nowe żłobki. W tym roku oddaliśmy do użytku bardzo duży 70-cio miejscowy żłobek przy ulicy Hetmańskiej. Realizujemy program modernizacji, odnawiania infrastruktury szkolnej w ramach programu "Szkoła od nowa". A dzisiaj mamy wielką przyjemność zamykać kilkuletni proces dostosowywania placówek opiekuńczo-wychowawczych w Wałbrzychu do nowej ustawy o pieczy zastępczej. Ta ustawa wskazuje między innymi, że nie mogą funkcjonować domy dziecka dla większej niż 14-sto osobowa grupy dzieci. Realizujemy to od kilku lat. Dzisiaj oddaliśmy do użytku po gruntownym remoncie a właściwie przebudowie budynek na Nowym Mieście - zabytkowy, modernistyczny obiekt sprzed bez mała 85 lat. Budynek, który był kiedyś Domem Małego Dziecka a teraz będzie mieścił w sobie dwie instytucje, dwa domy dziecka 14-sto osobowe, całkowicie rozdzielone, z osobną infrastrukturą, z osobnymi zespołami i całym personelem. Za kilkanaście dni oddamy do użytku nowy - w tym przypadku całkowicie nowy dom dziecka przy ulicy niepodległości, który organizujemy w byłym budynku komisariatu policji. Wałbrzych jest prawdopodobnie jednym z pierwszych a może i pierwszym miastem, które dostosowało wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze do wymogów nowej ustawy o pieczy zastępczej. Nowa ustawa wymaga, żeby dostosowanie obowiązywało w pełni od 2020 roku. My zrobiliśmy to, z różnych powodów, wcześniej, w 2017 roku. Od przyszłego miesiąca nie będzie w Wałbrzychu domów dziecka innych niż tylko te 14-sto osobowe - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group