Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 1590
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Osówka – bilety rozlosowane

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Czwartek, 22 kwietnia 2010, 17:32
Aktualizacja: 17:34
Autor: red
Podziemne Miasto Osówka to nie lada atrakcja turystyczna, którą z pewnością warto obejrzeć
Fot. użyczone
Rozlosowaliśmy bilety wstępu do Podziemnego Miasta Osówka. Konkurs smsowy cieszył się sporym zainteresowaniem naszych czytelników.

Na miłośników przygód, tajemnic i historii doskonałym miejscem jest Podziemne Miasto Osówka – najciekawszy i najdłuższy udostępniony do zwiedzania kompleks wybudowany w czasie II wojny światowej w Górach Sowich.

Do chwili obecnej trudno wskazać, jaki był cel prac rozpoczętych tu w 1943 roku, które doprowadziły do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do prac wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rossen.

- Dla zwiedzających przygotowaliśmy kilka tras, m.in. historyczną, liczącą 1200 m i prowadzącą podziemnymi korytarzami Osówki oraz edukacyjną, dla dzieci, gdzie w przystępny i interesujący sposób podane są najważniejsze informacje dotyczące podziemi. W skład tej trasy wchodzi także zwiedzanie nadziemna kompleksu – to tam młodzież poznaje zasady funkcjonowania lasu i dowiaduje się o zwierzętach żyjących w tej okolicy – zachęca Zdzisław Łazanowski, prezes Zakładu Turystycznego Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka.

Amatorom odkrywania tajemnic przygotowano trasę ekstremalną.
- W latach 50. ludzie garnęli się do odnajdywania skarbów. Zapewne sprzyjały temu publikacje w parsie – pisano wówczas o skarbach ukrytych w Górach Sowich. Młodzi ludzie zatem na własną rękę penetrowali podziemia w poszukiwaniu ukrytej tam rzekomo Bursztynowej Komnaty czy wrocławskiego złota. Trasę podziemnych labiryntów pokonywali zarówno pieszo, jak i łódką, ponieważ cześć korytarzy była zalana. Aby oddać atmosferę tamtych czasów, zorganizowaliśmy dla turystów trasę ekstremalną, która zawiera w sobie zarówno część historyczną, jak i pokonywanie korytarzy na łódce zrekonstruowanej na wzór tej, z lat 50. XX wieku – wyjaśnia Zdzisław Łazanowski.

Osówka cieszy się dużym zainteresowaniem mediów zagranicznych: tylko w tym roku program o podziemiach nagrywała telewizja japońska oraz rosyjska. Przypomnijmy, w poprzednim roku podziemia gościły m.in. telewizję Travel Channel.

Podziemia czynne są od poniedziałku do niedzieli od godz. 10.00 do 18.00. Przy obiekcie znajduje się parking strzeżony oraz restauracja.

My wśród naszych czytelników rozlosowaliśmy nagrodę w postaci podwójnej wejściówki do Podziemnego Miasta Osówka. Osoby, które wzięły udział w naszym konkursie i odpowiedziały na pytanie, które brzmiało: Czy w Osówce gościły telewizje z różnych części świata?, miały szansę wygrać nagrodę.

Prawidłowa odpowiedź w konkursie brzmi oczywiście - TAK.

Wśród uczestników konkursu, którzy nadesłali prawidłowe odpowiedzi, rozlosowaliśmy nagrodę. Los szczęścia uśmiechnął się do Piotra Szymańskiego. Gratulujemy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group