Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3586
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Oszukują przez internet

Sobota, 25 kwietnia 2020, 6:46
Aktualizacja: Niedziela, 26 kwietnia 2020, 9:06
Autor: JAZ
Wałbrzych/REGION: Oszukują przez internet
Fot. archiwum
Koronawirus rządzi naszym życiem w coraz większym stopniu zagrażając bezpieczeństwu i to nie tylko temu zdrowotnemu. Policja apeluje do mieszkańców o roztropność. Ponownie zwiększyli swoją działalność złodzieje, którzy tym razem wykorzystują epidemię i przekonują swoje ofiary, że ich pieniądze są zagrożone. Co więcej, podszywają się pod funkcjonariuszy policji, szargając jej opinię.

- Oszuści dzwonią na telefony stacjonarne, przedstawiają się jako funkcjonariusze policji i pod stworzoną przez siebie legendę, próbują uzyskać dostęp do konta bankowego swojego rozmówcy – informują wałbrzyscy policjanci.

Jednym ze sposobów działania przestępców jest informowanie rozmówcy, iż na jej koncie bankowym były nieudane próby włamań i policja planuje prowokacje, aby złapać oszusta. To sprawia, że rozmówca zgadza się na pierwszy krok w oszustwie i zgadza się zadzwonić pod numer 112.
- Oszust poleca zadzwonić na numer 112 zaznaczając, że ma to zrobić z tego telefonu, przez który aktualnie rozmawiają. W ten sposób udając, że się rozłącza, puszcza w słuchawce nagrany sygnał rozłączenia rozmowy, pozostając cały czas na linii. Osoba słysząc rozłączony sygnał w telefonie, bez odkładania słuchawki, wybiera numer 112 i w ten sposób ponownie łączy się z oszustami, z tym, że w słuchawce słyszy już inny głos, który podaje się za dyżurnego jednostki policji i potwierdza wcześniej podane dane osobowe przez oszusta lub przełącza rozmowę do fałszywego policjanta – ostrzegają funkcjonariusze policji.

W kolejnych krokach oszust nakazuje rozmówcy zalogować się na konto bankowe - jednak, co jest bardzo istotne w oszustwie - najpierw prosi o wyłączenie routera, aby nie korzystać z sieci WI-FI.
- Tak. Dalej osoba przekonana, że rozmawia z policjantem, loguje się na swoje konto, by po stwierdzeniu, że stan pieniędzy się zgadza, oszust nakazuje wylogować się z konta. Złodziej w tym czasie dokonuje z jej konta przelewów, prosząc jednocześnie o podanie treści smsów potwierdzających bankowe przelewy - tłumaczą policjanci.

Wałbrzyska policja informuje, że 23 kwietnia na terenie miasta doszło do 6 prób wyłudzenia w ten sposób pieniędzy. Jedna z mieszkanek Wałbrzycha straciła w ten sposób znaczną sumę pieniędzy. Przypominamy więc, że funkcjonariusze policji w taki sposób nie działają i nie proszą o dostęp do konta ich właścicieli. Co więcej musimy pamiętać, że nikomu nie wolno takich danych przekazywać. Nie ważne za kogo dana osoba będzie się podawać.

Twoja reakcja na artykuł?

5
29%
Cieszy
1
6%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
24%
Złości
6
35%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group