Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4187
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej na Sobięcinie

Czwartek, 16 czerwca 2016, 8:00
Aktualizacja: 11:07
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej na Sobięcinie
Fot. Robert Bajek
W obecności Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, wałbrzyskich parlamentarzystów – Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej i Tomasza Siemoniaka a także wielu zaproszonych gości i zainteresowanych osób odbyło się dzisiaj oficjalne otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej na Sobięcinie.

Zakład Aktywności Zawodowej VICTORIA, który znajduje się przy ulicy 1 Maja 112 będzie oferował blisko 100 miejsc pracy. Zatrudnienie znajdą w nim osoby niepełnosprawne, zainteresowane podjęciem pracy w branży ubezpieczeniowej, rachunkowej, poligraficznej, reklamowej czy na call center.

- Znaczenie tego przedsięwzięcia trudno przeceniać. Mniej niż dwa lata temu okazało się, że koncepcja uruchomienia ZAZu w Wałbrzychu natrafia na rozliczne kłopoty, rozliczne przeszkody różnej natury. Urząd Marszałkowski zwrócił się do mnie z bardzo konkretną prośbą i sugestią, żeby pomóc rozwiązać skomplikowane zagadnienia, które zagrażały realizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się w ciągu 2-3 dni przygotować alternatywną ścieżkę prowadzenia tego projektu. Nie bez dalszych kłopotów w końcu przejęliśmy ten projekt. Przejęliśmy go w sensie zasadniczej koncepcji funkcjonowania, zgodnie z pierwowzorem, ale w zupełnie nowej lokalizacji. Ten budynek był nieużywany, niewykorzystywany od wielu lat. Jest budynkiem zabytkowym, pełniącym kiedyś ważne funkcje w życiu publicznym miasta. Inicjatywa umiejscowienia tu ZAZu ma swoje głębokie uzasadnienie. Jesteśmy w dzielnicy Sobięcin. Dzielnicy, która podobnie tak jak Podgórze i częściowo Biały Kamień w wyniku transformacji ustrojowej, w wyniku decyzji o zamknięciu wszystkich zakładów przemysłu węglowego ucierpiała najbardziej. W połowie lat 90 tutaj umownie, symbolicznie mówiąc zgaszono światło, nie dając żadnych realnych perspektyw dla lokalnej społeczności. Dzielnica mimo tylu przeszkód przetrwała. W porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju prowadzimy modelowy proces rewitalizacyjny. Ta rewitalizacja w dzielnicy Sobięcin wiąże się z budową nowych obiektów, z modernizacją istniejących i wiąże się również - co jest niezwykle ważne - z animowaniem różnych pozytywnych społecznych aspektów. Stworzenie tutaj w Sobięcinie miejsca, gdzie zatrudnienie znajdzie ponad 70 osób ze statusem osób niepełnosprawnych jest niezwykle ważne - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Zakład wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia. Stanowiska pracy są specjalnie przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W zakładzie znajdują się również sale i sprzęt rehabilitacyjny a nad pracownikami czuwać będzie wykwalifikowana, odpowiednio przygotowana i przeszkolona kadra.

- Kilka tygodni temu razem z prezydentem Romanem Szełemejem uczestniczyliśmy w spacerze rewitalizacyjnym po Sobięcinie. Blisko tego budynku wyszła starsza mieszkanka i zapytała prezydenta kiedy się zacznie coś zmieniać. Prezydent odpowiedział: proszę zobaczyć - ZAZ, "Siedemnastka". Uśmiech tej starszej pani, wieloletniej mieszkanki Sobięcina wart jest wszystkiego. To są chwile, kiedy czuje się satysfakcję, że coś się zmienia. To miejsce jest szczególne. Miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych ogromnie potrzeba. Bardzo serdecznie gratuluję prezydentowi, bo to jest jego ogromna zasługa, że kilka lat temu postawił na Sobięcin, postawił na te dzielnice Wałbrzycha, które wydawały się przez wiele lat zapomniane. Nawet już mówi w Sobięcinie a nie na Sobięcinie - tak jak zawsze się w Sobięcinie mówiło. Gratuluję wszystkim , którzy się przy tym napracowali. Mam nadzieję, że kolejne obiekty w Sobięcinie będziemy w tak dobrej atmosferze otwierali - powiedział Tomasz Siemoniak - Poseł na Sejm RP.

W podobnym tonie wypowiadała się również Izabela Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP:

- Olbrzymia radość, że ten obiekt powstał. Wszyscy ci, którzy znają historię i to niebezpieczeństwo jakie było przez ZAZem wałbrzyskim wiedzą doskonale ile przeciwności musiał pokonać pan prezydent, Urząd Marszałkowski, żeby ten obiekt powstał. Mi szczególnie zależy na tym, żeby miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych powstawały. Zajmuję się rynkiem pracy, ale też jestem przewodniczącą podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych, więc te zagadnienia są mi szczególnie bliskie. Panie prezydencie - dziękujemy bardzo, że powstał ten obiekt, że ZAZ wałbrzyski znalazł miejsce i to właśnie w Sobięcinie. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiem, że w tych trudnych chwilach nie zwątpili. Gratuluję wszystkim, którzy znajdą zatrudnienie. Z panem posłem Siemoniakiem i z panią poseł Agnieszką Kołacz-Leszczyńską będziemy wspierać wszystkie inicjatywy, które będą służyły Wałbrzychowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group