Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2671
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Palmiarnia uratowana

Piątek, 11 grudnia 2020, 9:32
Aktualizacja: 14:03
Autor: red
Wałbrzych: Palmiarnia uratowana
Fot. użyczone
Kolejna zabytkowa szklarnia w kompleksie wałbrzyskiej Palmiarni doczekała się generalnego remontu. Tym razem nowe oszklenie i pełną renowację elementów kamiennych i metalowych przeprowadzono w obiekcie oznaczonym, jak się okazuje, szczęśliwym nr 13. Tym samym w ostatnich dwóch latach przeprowadzono prace remontowe w prawie połowie historycznego założenia.

Wybudowana w stylu schyłkowej secesji Palmiarnia w Lubiechowie powstała w latach 1911-1913 z inicjatywy właściciela pobliskiego Zamku Książ, księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless. Czasami nazywana jest „najpiękniejszym bukietem dla Daisy”, jego słynnej angielskiej żony, która na przełomie XIX i XX stulecia zawładnęła masową wyobraźnią na kilku kontynentach.

Należącą do Gminy Wałbrzych Palmiarnią zarządza od 2012 roku spółka Zamek Książ w Wałbrzychu i to ona zlecała i organizowała trwający w sumie trzy miesiące remont. Przetarg wygrała firma Potoczni Sp z o.o. z Żarowa, która w ubiegłym roku realizowała renowację szklarni, gdzie mieści się popularna Kawiarnia od Palmami. Remont pokrycia dachu i ścian z użyciem matowego, sprzyjającego egzotycznym roślinom szkła, skorodowanej w znacznym stopniu konstrukcji nośnej oraz elementów żelbetowych i posadzki kosztował w sumie 463 995 zł. Wykonawcy zapewnili gwarancję na 10 lat.

Do rosnących w szklarni 134 roślin dosadzono 48 nowych okazów w tym kamelie japońskie. Wykonano dodatkowe oświetlenie roślin z poziomu grunt. Niebawem do swojej woliery wrócą także mieszkające w Palmiarni pawie. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem i według wytycznych konserwatora zabytków.

Twoja reakcja na artykuł?

33
73%
Cieszy
8
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
4%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group