Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 3189
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pamiętali o generale

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 30 października 2019, 11:29
Aktualizacja: Czwartek, 31 października 2019, 8:13
Autor: red.
Fot. red.
Wczoraj na Cmentarzu Parafialnym przy Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Anny w Wałbrzychu uczniowie certyfikowanej klasy wojskowej ZS 4 złożyli kwiaty i zapali znicze na grobie generała Łączyńskiego.

Wydarzenie zorganizowano w ramach akcji zainicjowanej przez Biuro do Spraw Proobronnych, Benedykt Józef Łączyński był generałem Brygady Wojsk Polskich, Kawalerem Legii Honorowej, Oficerem Orderu Obojga Sycylii, uczestnikiem Insurekcji Kościuszkowskiej i Wojen Napoleońskich.

W uroczystości udział wzięli również kombatanci: Alfred Pszczółkowski ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i Jan Mleczko - ostatni mieszkaniec Wałbrzycha walczący z Niemcami o Warszawę, Kołobrzeg i Berlin. Z ramienia Wojskowej Komendy Uzupełnień w uroczystości udział wziął major Jacek Baran, a także Iwona Czech - Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, która przybliżyła młodzieży postać generała.

Oprócz uczniów certyfikowanej klasy wojskowej Zespołu Szkół nr 4 udział w wydarzeniu wzięli również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 15 w Wałbrzychu. Biorąc udział w akcji uczniowie potwierdzili przywiązanie do tradycji narodowych i pokazali, że pamięć o bohaterach narodowych i ich dokonaniach nie zginie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~roś 30-10-2019 12:06
Piękna i potrzebna patriotyczna uroczystość.
~Jan 30-10-2019 14:21
Gen. Łączyński zmarł w młodym wieku na powikłaną kamicę nerkową. Cóż, medycyna wtedy nie stała wysokim poziomie, nie był rozbijania kamieni ultradźwiękami. Leczył ją szczawieńskimi wodami i wdarło się zakażenie. Cześć jego pamięci i idei której służył czyli wolnej Polsce.
~Aryck Nusbacher 30-10-2019 16:38
Generał Łączyński to raczej najwybitniejszy Polak spośród polskich kuracjuszy w pruskim Salzbrunn. Mam nadzieję, że i o innych polskich kuracjuszach czy wczasowiczach którzy kiedyś odwiedzili ten kurort będzie się pamiętać.
~ovo 30-10-2019 17:36
Kolejny błędny rycerz , szkodliwy wzor dla celow oduraczania młodzieży , balwan walczący o wolność ,, waszą i waszą . "
~Jan 31-10-2019 9:21
do: ~ovo (17:36)
Twój związek z Polską i narodem polskim jest iluzoryczny. Gdy jedne grupy społeczne (lub narody) chcą zdominować (eksploatować) inne, to potrzebują takich zaprzańców jak ty, aby w ramach wojny psychologicznej tych eksploatowanych "młotkować" : musicie ustąpić, wasz upór jest bezcelowy. Dno. W krajach w których społeczeństwa mają kręgosłup zostałbyś wypluty z taką postawą.
~ovo 31-10-2019 10:37
Ależ wręcz przeciwnie, Janie. Łączyński jest kolejnym przykładem ,,męża stanu" nie posługującego się wobec mocarstw ościennych i Francji bezwzględną kalkulacją polityczną i ekonomią krwi.Stąd 3 zabory i nieudane powstania prowadzone przez promocję nieudacznych wodzów. Co jak widać jest dalej kontynuowane. Ja bym raczej postawił pomnik Machiavellemu czy Papieżowi Borghi i popularyzował ich odartą ze złudzeń filozofię i skuteczne działanie . Może przez to mniej produkowalibyśmy przygłupów.
~Jan 31-10-2019 10:49
do: ~ovo (10:37)
Przemawia przez ciebie mentalność sklepikarza. Zakładasz, że gen. Łączyński posługiwał się jakąś wydumaną ekonomią (był tylko żołnierzem wykonującym rozkazy) dla własnych korzyści. Przerasta twoją wyobraźnię, że robił to dla odzyskania niepodległości. Tłumaczenie tego tobie, to jak tłumaczenie mrówce chodzącej po pomarańczy, że jest 3 wymiar. Jestem zdania, że gdyby w "ten kraju" żyli tylko tacy "sklepikarze" jak ty, to Polska nigdy by się nie odrodziła. Nie znasz i nie rozumiesz procesów historycznych przez które upadła Polska.
~ovo 31-10-2019 13:23
do: ~Jan (10:49)
Kolega się raczy mylić. Charakterystyka osób jakie doprowadziły do sukcesów Polski i jej odrodzenia w 1918 pokazuje że byli to ludzie charakteryzujący się właśnie sklepikarskim, przytomnym umysłem handlary z zieleniaka będącymi jednak w stanie prowadzić negocjacje dyplomatyczne z zawodowymi oszustami jacy są właśnie zatrudniani jako dyplomaci przez państwa poważne. Takim człowiekiem okazał się Piłsudski czy Dmowski którzy wykołowali dyplomację Europy Zachodniej w 1918r. Takim skutecznym oszustem był Jagiełło czy Chrobry. Bo w dyplomacji nie ma uczciwości. A w Polsce są właśnie promowani tacy naiwni durnie jak powstańcy warszawscy, Kościuszko czy większość generałów z 1939r.
~Jan 31-10-2019 14:18
Trochę zmieniamy główny wątek, jakim są granice osobistego poświęcenia dla kraju. Ten, który poruszasz, to strategia prowadzenia polityki. To co innego, a szczególnie nieaktualne w stosunku do gen.Łączyńskiego, gdyż nie prowadził on żadnej polityki, tylko był żołnierzem. Natomiast twoje uwagi o dyplomacji są nieprzemyślane. Trzymając się porównań : ja porównuję ją do gry w pokera (gdzie jest granica blefu wynikająca z weryfikowalnych realiów), ty natomiast do gry w 3 karty. Nie naśmiewaj się z ludzi, którzy przelali krew za kraj. To nieetyczne.
~ovo 31-10-2019 15:14
do: ~Jan (14:18)
Dalej tkwisz w błędzie, polscy generałowie w tamtym okresie mieli okazję do samodzielnej dyplomacji. Ja się nie naśmiewam z tych co przelali krew tylko współczuję im naiwności i braku rozeznania. Ci co przelewali krew w czasie ostatniej wojny na pewno nie robili tego w 90 % dla ojczyzny tylko dla obcych mocarstw. Francuzi mają powiedzenie,,będziemy walczyć do ostatniego żołnierza naszych sojuszników". Na etykę i przykazania kolego można sobie pozwolić mając zapewnione bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby a z tymi jest u nas nietęgo. Tym bardziej że nasi wrogowie nie krępują się etyką.
~Jan 31-10-2019 17:18
do: ~ovo (15:14)
Nie traktuję rozmowy z tobą jako wymiany poglądów, gdyż jestem przekonany że to co piszesz to poza młodego człowieka.Chcesz koniecznie zaimponować czytelnikom swoją niepokornością, oryginalnością i marszem pod prąd.Jest w tym dużo z nastolatka z obnoszącego się przed rówieśnikami z różowymi włosami. Piszę to dlatego, bo nie wierzę, że można być tak cynicznym, oderwanym od wspólnoty i tak wobec niej pogardliwym naprawdę. Bo gdyby było inaczej uznałbym że w twoim przypadku rodzina i szkoła zawiodły. Do tzw. argumentów się nie odnoszę bo to stek głupstw zmieszanych z kalkami propagandowymi GW.
~ovo 1-11-2019 0:08
do: ~Jan (17:18)
Kolego , ja miałem zaszczyt żyć jeszcze w PRLu i jestem z tego dumny. Dlatego jestem uodporniony na propagandowy kit, zarówno komunistyczny jak i pisowski.
~Jan 1-11-2019 19:23
do: ~ovo (0:08)
Nie miałeś żadnego zaszczytu. Jestem przekonany, że jesteś zapalczywym i młodym dzieckiem ludzi ustawionych w komunie. I nie z tzw. prywatnej inicjatywy, a z aparatu władzy. Stąd twoje zacietrzewienie ideologiczne. A po drugie, nie jestem twoim kolegą, a jedynie adwersarzem.
~Jan Nowak 31-10-2019 14:47
Umarł zażywszy wód w Salzbrunn ... to raczej kiepska reklama uzdrowiska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group