Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2492
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Park Kulturowy powstanie w Śródmieściu

Niedziela, 5 października 2014, 14:42
Aktualizacja: Wtorek, 28 października 2014, 13:12
Autor: red
Wałbrzych: Park Kulturowy powstanie w Śródmieściu
Fot. red
Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do utworzenia Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia Wałbrzycha.

Park Kulturowy to wprowadzona przez Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nowa forma ochrony zespołów zabytkowych, w której głównej ochronie podlega przetworzony działaniami człowieka krajobraz kulturowy.

Celem utworzenia Parku jest ochrona krajobrazu kulturowego oraz zachowanie wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji. Park ma upamiętniać historyczne pochodzenie poprzez ewolucję dziejową kształtowania się naszego miasta. Lokalizacja Parku sprzyjać będzie wyeksponowaniu walorów obiektów zabytkowych oraz utrwaleniu historyczno-przestrzennego kształtu Wałbrzycha.

Ta uchwała ma na celu rozpoczęcie procedury zmierzającej do utworzenia Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia Wałbrzycha, zgodnie z wymogami w/w ustawy. Granice Parku zostaną szczegółowo określone w uchwale w sprawie utworzenia Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia Wałbrzycha. Przystępując do opracowania granic i zasad funkcjonowania Parku Kulturowego na obszarze Śródmieścia obejmującego wartości krajobrazowe ukonstytuowane przez warunki naturalne, zespoły historycznej zabudowy, zabytki architektury i budownictwa, układ ciągów komunikacyjnych i szlaków turystycznych, komponowanie nasadzenia wzdłuż ciągów komunikacyjnych oraz zorganizowaną zieleń, wykorzystano sugestię ekspertów wynikającą z dyskusji w trakcie jednej z sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha z czerwca 2014 roku dotyczącej rewitalizacji miasta, ochrony i opieki nad zabytkami oraz finansowania projektów.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group