• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 20:35
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4732
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Pasaż Okrężny niszczeje

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 5 kwietnia 2012, 10:17
Aktualizacja: 10:19
Autor: Sven
Fot. Sven
W listopadzie 2011 roku został oddany do użytku. Dzisiaj widać już pierwsze oznaki dewastacji. Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych obarcza za taki stan rzeczy władze miejskie.

Pasaż Okrężny czyli niegdyś zaniedbane podwórze pomiędzy placem Magistrackim i Rynkiem zostało zrewitalizowane kosztem ponad 1,6 tysięcy złotych (około 1,1 pochodziło z dotacji unijnych). W zamyśle miało to być miejsce relaksu dla mieszkańców okolicznych kamienic, dzięki odizolowaniu od zgiełku ulicy, ławkom i wśród zieleni. Tej ostatniej jeszcze nie ma, bo dopiero początek wiosny, ale wiele wskazuje, że w niektórych miejscach nie będzie jej nigdy, bo przygotowane trawniki czy klomby rozjeżdżane są przez parkowane tam samochody.

- Chcielibyśmy zaapelować do prezydenta, by nie dopuścił do zniszczenia miejsca, które sporym wysiłkiem gminy zostało wyremontowane i oddane do użytku jesienią ubiegłego roku. Wygląda na to, że w ratuszu nie osoby, która podjęłaby decyzję o ustawieniu przy wjeździe na pasaż odpowiedniego znaku, uniemożliwiającego zamienianie go w nielegalny i bezpłatny parking – mówił Zbigniew Michurski, jeden z inicjatorów akcji.

Według mieszkańców okolicznych kamienic i „Nowoczesnego Wałbrzycha” sprawa wygląda następująco:

1. Nikt, robiąc projekt, nie wziął pod uwagę, że sam fakt remontu nie zmieni starych nawyków mieszkańców, którzy od lat traktowali to miejsce jak darmowy parking w samym centrum miasta. Naszym zdaniem należało jeszcze w trakcie inwestycji postawić znaki zakazu parkowania oraz zakazu wjazdu na wszystkich trzech drogach dojazdu: od Rynku, od pl. Magistrackiego oraz od ul. Sienkiewicza. W trakcie inwestycji nikt o tym nie pomyślał. Zatem stawiając obecnie znaki trzeba będzie część struktury nawierzchni zniszczyć. Znowu za publiczne pieniądze robione będą poprawki.

2. Skoro jednak nie pomyślano o tym wcześniej, zaraz po remoncie sytuację tę zaobserwowali mieszkańcy okolicznych kamienic i zawiadomili Prezydenta Miasta składając 4 listopada 2011 roku wniosek, w którym zwracają uwagę na problem degradacji nowo wyremontowanego pasażu. Pod wnioskiem podpisało się 39 osób. Do tej pory nie podjęto jednak działań. Mieszkańcy otrzymali w odpowiedzi dwa pisma, jedno z dnia 4 listopada 2011roku od ZDKiUM, że przekazują sprawę do rozpatrzenia do MZB. Potem długo nic w sprawie się nie działo aż trafiło do mieszkańców pismo z dnia 13 stycznia 2012 roku. Pismo to było informacją, że Urząd Miasta przychyla się do wniosku mieszkańców i zleca MZB zajęcie się sprawą postawienia stosownych znaków. Mieszkańcy już mieli nadzieję , że sprawa będzie załatwiona, tym czasem minęły kolejne 3 miesiące i znaków nie widać.

3. W międzyczasie zniszczeniu uległy płyty na okalających plac murkach, ponieważ między zaparkowanymi autami niejednokrotnie musiały manewrować różne pojazdy. Rozjeżdżone zostały miejsca, które miały stanowić w całej przestrzeni pasy zieleni. Niestety auta tam parkujące sprawiły że trawa nie zdążyła urosnąć. Całość wymaga sporych napraw, których można było uniknąć.

4. Nie wiadomo dlaczego nie zadbano również o nasadzone rośliny z których część po prostu uschła.
Po kilku miesiącach od oddania tego miejsca do użytku nastąpiły znaczne zniszczenia. Zdaniem mieszkańców spowodowane po pierwsze brakiem wyobraźni osób wdrażających projekt, ale też przez opieszałość urzędników, którzy na wyraźny apel mieszkańców też nie zareagowali wystarczająco szybko. Zdaniem mieszkańców na podjęcie decyzji i zamontowanie znaków wystarczył by góra miesiąc czasu. Minęło już pół roku i znaków nie ma , pasaż nadal służy za luksusowy parking.

Innym problemem tego miejsca jest podjazd dla osób niepełnosprawnych, który w zamyśle miał łączyć pasaż z ulicą Gdańską. Niestety miasto nie porozumiało się w tej sprawie ze wspólnotą mieszkańców, która zamontowała w bramie kratę z drzwiami zbyt wąskimi, by mógł przez nie przejechać wózek inwalidzki.
Kolejny problem to oświetlenie pasażu. Jest na nim dziesięć stylizowanych latarń, ale żadna z nich nie świeci.

- O zmroku zaczynają się na ławkach gromadzić ludzie, z którymi nie chciałbym się spotkać w nocy. Piją alkohol i są agresywni. Myślę, że gdyby latarnie świeciły, to nie mieliby oni aż tak wielkiej ochoty na ekscesy i zakłócanie porządku – stwierdził Zbigniew Michurski.

W trakcie spotkania przedstawicieli „Nowoczesnego Wałbrzycha” z dziennikarzami pojawił się radny Piotr Kwiatkowski, który zapewnił, że sprawa pasażu jest mu bardzo bliska i żywo się nią interesuje. Zapewnił, że już wkrótce problemy poruszane przez mieszkańców i „Nowoczesny Wałbrzych” zostaną rozwiązane. Już niedługo zaświecą lampy, strefy zieleni zostaną odpowiednio zabezpieczone, zostanie także postawione odpowiednie oznakowanie, uniemożliwiające parkowanie samochodów. Winą za przeciąganie sprawy radny obarczył wykonawcę, który ociągał się z przekazaniem gminie stosownej dokumentacji.

Pozostaje więc czekać z nadzieją, że problem zostanie rozwiązany już niebawem i nie potwierdzi się powiedzenie, że „najciemniej jest pod latarnią”.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 5-04-2012 10:28
może zgodnie z powyższą filozofią zakazać wstępu na pasaż? Skoro są tam miejsca parkingowe nie moge pojąć czemu ktoś jest za zakazem parkowania? Może po prostu straż miejska ruszyła de... i zamiast jezdzić ze smietnikiem przypilnowali by tam porządku? Albo wbić kilka słupków obok trawników?Jeszcze taniej wyjdzie niż stawianie znaków. W tym kraju najłatwiej przychodzi zakazywanie i obostrzanie. Czy wszystko musi byc u nas trudne?
~mieszkaniec 5-04-2012 14:35
Pasaż został pomyślany jako deptak dla pieszych i skwer do posiedzenia w ciszy i spokoju a nie miejsce do parkowania dlatego zakaz wjazdu jest tu konieczny.
~swidek 5-04-2012 15:41
Widzę jedno rozwiązanie - podnieść czynsze za mieszkania w tej okolicy. Chołota odrazu się wyniesie i problem zniknie. W normalnych krajach za lokal w centrum trzeba płacić krocie a u nas wręcz odwrotnie
~romek 5-04-2012 16:27
ja pie................ zrobic coś i ciągle żle nie robic nic tez żle
~ 5-04-2012 18:11
Zamordyzm w Polsce zawsze smaczny i zdrowy.
~Wałbrzych 5-04-2012 20:10
Moim zdanie mieszkańcy powinni reagować i dzwonić na policje i straż miejską, no chyba że lubią mieszkać jak dziady. A odpowiednie służby powinny się tym zająć, a w ogóle to gdzie są radni śródmieścia ? przecież to jest jakieś chore, tyle pieniędzy poszło w błoto a ktoś to niszczy i nikt nie reaguje. Nawet mieszkańcy nie potrafią wykonać telefonu do straży i policji.
~Zbych 6-04-2012 9:34
Mieszkańcy zrobili więcej niż powinni, bo przede wszystkim wystosowali już w listopadzie wniosek do prezydenta prosząc Go o spowodowanie zamontowania znaku uniemożliwiającego parkowanie w tym miejscu. Minęło już pień miesięcy, i nic. Brak znaku uniemożliwia straży nakładanie mandatów, bo brak jest podstaw. A skoro już jest mowa o odpowiednich służbach, to np. zieleń miejska ani razu nie pojawiła się tu, aby podlać świeżo nasadzone rośliny, które z braku wody w 80% uschły. A co do radnego Kwiatkowskiego, to zachowuje się jak urzędnik, a nie jak przedstawiciel społeczeństwa. To nie Nowoczesny Wałbrzych a właśnie radny powinien skutecznie interweniować o szybki montaż znaku. Szkoda, że już po wyborach, bo Kwiatkowski błyskawicznie załatwiłby znak, a tak przyjdzie nam czekać do nowych wyborów.
~benkmen 7-04-2012 23:34
Ładne kwiatki mamy teraz w tym Kwiatkowskim.
~waza 15-04-2012 12:58
Coś tu nie gra! Albo pasaż, albo parking samochodowy. Fakt, że dojazd do bram, budynków dla Straży Pożarnych, Pogotowia Ratunkowego powinien być zapewniony, bo co będzie w czasie pożaru? Natomiast postoje samochodów mieszkańców domów i gości przyjeżdzających powinny być wskazane , oznakowane i udostępnione. Taka jest rola organizacji infrastruktury dla mieszkańców i obywateli. Nie można robić sztuki dla sztuki ,tylko dla pożytku i funcjonalności.
~pro 25-04-2012 21:05
Czytając fora internetowe, widzę, że w Wałbrzychu mieszka masa porządnych ludzi, w przeciwieństwie do tego co widać na ulicach i różnych miejscach publicznych obleganych przed lumpów, dresiarzy,dumnych bezrobotnych i pretendującą do miana menela młodzież,więc czemu nikt w tymi mieście nie chce się zjednoczyć i zacząć protestować? Wałbrzych dał się zdominować totalnemu plebsowi i brudowi ! Czas to zmienić, czyż nie?
~mieszkaniec 13-05-2012 13:15
Pasaż jest zrobiony wyłącznie pod kątem Pana Michurskiego.Podjazd oraz miejsca parkingowe tylko pod kątem jednego inwalidy na całym podwórku.Tylko jaki z niego inwalida jezdzi na wózku na pokaz bo do garażu na wózku a z garażu na ul. Aptekarskiej na nogach i to bez kul.Nikt się lokatorów nie pytał czy chcą takie podwórko na pokaz ani pożyteczne ani ozdobne .Wielka kula która kosztowała sporo straszy ludzi.
~mieszkanka 13-05-2012 20:24
jak to możliwe że kaleka na rencie a stać go na samochód, wózek inwalidzki garaż, winda tylko dla niego w bloku CHYBA COŚ NIE TAK!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group