Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2949
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pielęgniarka z Wałbrzycha nagrodzona w Ogólnopolskim Plebiscycie „stomaPERSONA 2016”

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 6 października 2016, 7:07
Autor: red
Fot. użyczone
5 października, w warszawskim Pałacu Prymasowskim wręczone zostały nagrody stomaPERSONA.

W trakcie Gali Finałowej II edycji Plebiscytu w kategorii pielęgniarka stomijna wyróżniono Lidię Krzyżanowską ze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Głównym celem Plebiscytu było nagrodzenie osób, które aktywnie działają na rzecz osób z wyłonioną stomią, pomagają im w powrocie do zdrowia, a także uświadamiają społeczeństwo odnośnie życia ze stomią.

Plebiscyt stomaPERSONA, będący inicjatywą Fundacji STOMAlife, zorganizowany został po raz drugi.

Gala rozdania nagród odbyła się w szczególnym dniu – Krajowym Dniu Stomika, obchodzonym
co roku 5 października.

Tegoroczną edycję plebiscytu Patronatem Honorowym objęła Krystyna Kozłowska – Rzecznik Praw Pacjenta, która w trakcie gali razem z prof. dr. hab. n. med. Zoranem Stojčevem, prof. dr. hab. n. med. Markiem Szczepkowskim oraz prof. dr. hab. n. med. Wiesławem Tarnowskim – członkami Rady Programowej Kampanii Społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”, wręczyła wyróżnienia nagrodzonym.
- Wyłonienie stomii to dla wielu pacjentów moment stresujący, związany z licznymi obawami
i niepewnością dlatego ważne, aby w takiej sytuacji personel medyczny z dbałością podchodził do pacjenta i właściwiej realizacji jego praw. Każdy ze zgłoszonych do plebiscytu stomaPERSONA lekarz, pielęgniarka czy punkt konsultacyjno-szkoleniowy, który tworzą jego pracownicy, pokazuje jak wielu przedstawicieli środowiska medycznego rozumie potrzeby pacjentów, skutecznie pomaga i wspiera stomików. Plebiscyt stomaPERSONA to piękne podziękowanie stomików za pracę pomagającym im w powrocie do zdrowia – mówi Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

W kategorii pielęgniarka stomijna wyróżniono również Lidię Krzyżanowską ze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz Jolantę Mączkę ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W kategorii lekarz, nagrodę odebrała Maria Urlych-Karasińska z Mazurskiego Centrum Zdrowia „Pro-Medica” w Ełku. Nagrodzonym punktem konsultacyjno-szkoleniowym została poradnia w elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią SPZOZ, w imieniu którego nagrody odebrały pielęgniarka stomijna Helena Dziekańska – będąca sercem punktu oraz Arletta Peplińska – dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala, w ramach którego poradnia może funkcjonować.
- W tym roku po raz pierwszy nagrodziliśmy również dziennikarzy, za ich wkład w szerzenie wiedzy na temat trudnego tematu jakim jest stomia. Zwiększanie wiedzy na temat stomii, ma przede wszystkim bezpośredni wpływ na psychiczny i społeczny aspekt życia stomików. Poruszanie w dyskusji publicznej spraw związanych z wyłonieniem stomii, często budzi zdziwienie i zaskoczenie, jednak poszerzanie świadomości społeczeństwa w kwestiach, z którymi do tej pory nie miało bezpośredniego kontaktu stanowi ważny element pracy dziennikarza. Jestem przekonana, że właśnie dzięki takim działaniom ludzie ze stomią nie będą czuli się wykluczeni ze zwykłego, dobrego życia – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

Wyróżnienie otrzymały: Elżbieta Korczyńska za program „Na wyciagnięcie ręki” w Radiowej Trójce, Małgorzata Wiśniewska, redaktorka „Wiadomości” TVP1, Monika Zalewska, prowadząca program „Wystarczy Chcieć” w Polsat News oraz program „Wstajesz i wiesz” TVN24.

Sposób funkcjonowania większości ludzi w następstwie wyłonienia stomii zmienia się diametralnie. Wyniki badania zrealizowanego przez Fundację STOMAlife. Odkryj stomię pokazały, że 46% pacjentów po operacji wyłonienia stomii wycofuje się z życia towarzyskiego oraz obawia się powrotu do aktywności sprzed operacji. Strach przed odrzuceniem społecznym, brakiem zrozumienia oraz wstydem powoduje zamknięcie się stomików w domach. Sposobem na ich normalne funkcjonowanie jest pokonanie lęku i związanego z nim mylnego przekonania, że życie po wyłonieniu stomii kojarzy się tylko ze starością czy samotnością. Z tego właśnie powodu, okazywanie wsparcia i zrozumienia stomikom stanowi jedno z najbardziej wartościowych narzędzi na ich powrót do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Organizatorzy kampanii mają nadzieję, że wyróżnienie osób wykazujących ponadprzeciętne zainteresowanie losem pacjentów wynagrodzi ich trud włożony w codzienną pracę oraz zmotywuje do dalszej aktywności społecznej. Już za rok, w III edycji Plebiscytu stomaPERSONA, pacjenci będą mogli nagrodzić swoimi głosami kolejne osoby przyczyniające się do poprawy jakości życia stomików.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~stomijny celebryta 6-10-2016 14:06
Bzdury. NFZ daje mniej niż 1 worek stomijny /dobę. Nie strach przed odrzuceniem społecznym powoduje zamknięcie się stomików w domach, tylko strach przed reakcją otoczenia na zapach.
~Przesmiewca 6-10-2016 17:33
To wszystko na pokaz jak jest Ach i Och. Niestety prawda jest inna jak pisze stomijny celebryta,a czasami jeszcze gorsza. Dlatego zamiast pisać bzdety napięcie co mówią sami zainteresowani powiedzmy 25 lub 50 osob
~stomijny celebryta 6-10-2016 17:52
Bzdury. NFZ daje mniej niż 1 worek stomijny /dobę. Nie strach przed odrzuceniem społecznym powoduje zamknięcie się stomików w domach, tylko strach przed reakcją otoczenia na zapach.
~Pacjent 6-10-2016 22:42
Gratuluję , pani Lidio.
~stomijny celebryta 6-10-2016 22:52
Bzdury. NFZ daje mniej niż 1 worek stomijny /dobę. Nie strach przed odrzuceniem społecznym powoduje zamknięcie się stomików w domach, tylko strach przed reakcją otoczenia na zapach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group