Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 3120
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pieniądze dla nauczycieli

Piątek, 9 sierpnia 2019, 14:31
Aktualizacja: Niedziela, 11 sierpnia 2019, 8:38
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Pieniądze dla nauczycieli
Fot. Robert Bajek
Podczas wczorajszej Sesji Rady Miasta Radni podjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia regulaminu wynagradzania nauczycieli. Dzisiaj podczas konferencji prasowej o szczegółach regulaminu mówił prezydent Roman Szełemej i wiceprezydent Sylwia Bielawska.

- Zakończyliśmy niełatwy, trwający wiele miesięcy proces negocjacyjny ze środowiskiem nauczycielskim, również ze środowiskiem pracowników oświaty i wychowania, a dotyczący motywującego systemu wynagradzania. Od wielu miesięcy prowadzone były niełatwe rozmowy. Bardzo często byłem pytany kiedy system wynagrodzeń będzie domknięty. Dzięki determinacji, konstruktywnemu dialogowi udało się to porozumienie ze związkami zawodowymi podpisać. Wczoraj na sesji udało nam się wprowadzić dodatkowy punkt po to, żeby od 1 września móc rozpocząć wprowadzanie w życie tego systemu. System jest motywujący, jasny, przejrzysty. Wiadomo dlaczego dyrektor, jego zastępca, nauczyciele, wychowawcy dostaną dodatkowe pieniądze i co musi być zrealizowane, żeby te dodatkowe pieniądze otrzymać. Są policzalne, wynegocjowane z reprezentatywnymi związkami zawodowymi, a więc ZNP, "Solidarnością" i OPZZ kryteria i zasady. I to jest najważniejsza rzecz - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Regulamin dotyczy wynagradzania nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek oświatowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Wałbrzych. W regulaminie określono wysokość stawek i warunki przyznawania i wypłacania dodatku motywacyjnego, dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego, dodatku za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i nagród.

- Ten regulamin jest efektem wielomiesięcznych prac. Pierwsze dyskusje podjęliśmy już w pierwszych tygodniach stycznia. Od stycznia trwały rozmowy, trwały uzgodnienia. Do pracy nad regulaminem oprócz pracowników Biura Edukacji przystąpili dyrektorzy poszczególnych szkół oraz nauczyciele, z którymi wspólnie wypracowaliśmy sposób wyceniania kryteriów, zwłaszcza jeżeli chodzi o dodatek motywacyjny, który budzi największe zainteresowanie wśród nauczycieli, a jednocześnie będzie w tej chwili pewną kartą przetargową dla dyrektorów, którzy będą mogli w sposób świadomy zarządzać swoimi kadrami. Związki zawodowe we wtorek podpisały z nami protokół uzgodnień. Wczoraj Rada Miejska przyjęła regulamin. Z dniem 1 września będziemy mogli zacząć naliczać nauczycielom te dodatki, które w regulaminie są przewidziane. To jest bardzo dobra wiadomość dla środowiska nauczycielskiego, które już od dawna prosiło nas o pochylenie się nad tym problemem. Całkowity koszt tego programu jest pokrywany przez Gminę, dlatego że subwencja oświatowa obejmuje tylko płacę podstawową. Wysokość dodatków wyznacza Gmina i Gmina ponosi koszty związane z wypłaceniem tych dodatków - powiedziała Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznania ustala dyrektor szkoły, natomiast wysokość dodatku motywacyjnego dla dyrektora oraz okres jego przyznania ustala Prezydent Miasta. Wysokość dodatku motywacyjnego wynosi od 50 do 500 złotych dla nauczyciela i do 3 000 złotych dla dyrektora i jest uzależniona od indywidualnych efektów pracy i jakości pracy placówki.

Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielom, którzy piastują stanowiska kierownicze. Dla dyrektora wynosi on od 5% do 40% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. dla wicedyrektora od 5% do 30%, a dla innych stanowisk kierowniczych przewidzianych w statucie szkoły od 5% do 20%, wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Dodatek przysługuje również nauczycielom za realizację dodatkowych zadań. Za wychowawstwo 300 złotych, za sprawowanie funkcji opiekuna stażu 4% wynagrodzenia zasadniczego, za pełnienie funkcji doradcy metodycznego 10% wynagrodzenia. Za pracę w trudnych warunkach nauczyciele otrzymają dodatek w wysokości do 5% do 20% wynagrodzenia zasadniczego.

- Chcę przypomnieć, że Miasto Wałbrzych corocznie dopłaca do systemu oświaty. W tym roku 49 milionów złotych. Do tego co ministerstwo daje to my, żeby system oświaty działał, dokładamy 49 milionów złotych. To jest gigantyczna jak na nasze miasto kwota, ale procentowo to jest mniej-więcej tyle ile w innych miastach, czyli pomiędzy 40 a 50 procent - powiedział prezydent Roman Szełemej.

Twoja reakcja na artykuł?

6
26%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
22%
Złości
10
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group