Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3885
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Pieski Sylwester – uważajmy na nasze psy!

Piątek, 31 grudnia 2021, 18:06
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Pieski Sylwester – uważajmy na nasze psy!
Fot. red
W sylwestrową noc, hałas i efekty wizualne powodowane przez petardy mogą sprawić, że nasze psy zaczną się zachowywać irracjonalnie. Podczas spaceru mogą uciekać, co grozi zagubieniem. Wystrzały mogą u psów powodować agresję, głośne i uciążliwe szczekanie oraz wycie.

Zwierzę reaguje takim zdenerwowaniem na wszystko, czego nie zna, a biorąc pod uwagę, że Sylwester jest stosunkowo rzadko, trudno jest psu przyzwyczaić się do towarzyszących zabawie wrażeń. W niektórych przypadkach wpływ na dziwne zachowanie w sylwestrową noc ma lękliwa i bardzo pobudliwa natura zwierzęcia, który jest szczególnie wrażliwy na hałas i wybuchy.

Można złagodzić psi stres próbując kilku sposobów. Należy ograniczyć wychodzenie z psem w godzinach, w których nasila się częstotliwość wybuchów - załatwić to wcześniej, albo przeczekać i wyjść z pupilem po największej fali fajerwerków. Dobrym sposobem jest też izolacja zwierzęcia w jednym pomieszczeniu w domu (może to być łazienka). Można psu zaaplikować również różnego rodzaju preparaty: ziołowe- uspokajające, leki przeciw lękowe. Jednak najlepszy efekt ich działania można osiągnąć dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii oraz wcześniejszym próbom ustalenia odpowiedniej dawki- gdy podamy psu preparat dopiero w dniu Sylwestra, dawka może się okazać zbyt mała by wpłynąć na zachowanie psa.

Jeśli zaczniemy myśleć o problemie wcześniej jest jeszcze jeden sposób, który najskuteczniej może zapobiec strachowi psa w czasie Sylwestra, ale który wymaga sporego zaangażowania i odpowiednio długiego okresu czasu. Jest to tak zwana „akcja odczulająca”. Polega ona na nagraniu na kasetę lub płytę wystrzałów i innych sylwestrowych hałasów oraz odtwarzaniu tych dźwięków psu na przykład w czasie zabawy lub w innym momencie tak, aby nie kojarzyły się mu z niczym nieprzyjemnym. Może to doprowadzić do uniewrażliwienia zwierzęcia na tego typu dźwięki. Jest to najlepszy z wymienionych sposobów, bo przynosi efekty na długi czas i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Pamiętajmy więc w Sylwestra nie tylko o swojej dobrej zabawie, ale także o pupilach, których zostawiamy w domach w ogromnym stresie i strachu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
25%
Cieszy
2
25%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
38%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group