Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2542
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Piotr Kruczkowski niewinny

Środa, 12 lutego 2014, 7:27
Aktualizacja: Czwartek, 13 lutego 2014, 8:39
Autor: PAW
Wałbrzych: Piotr Kruczkowski niewinny
Fot. red.
Dziś przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu zapadł wyrok w sprawie byłego prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu oskarżał byłego prezydent Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego o przekroczenie uprawnień w okresie pełnienia funkcji Prezydenta Miasta w związku z powołaniem do pełnienia funkcji członków Rad Nadzorczych spółek komunalnych czterech osób wbrew obowiązującym przepisom i działanie tym na szkodę interesu społecznego.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od 28 lutego 2008 roku do końca kwietnia 2008 roku oraz w listopadzie 2007 roku, Piotr Kruczkowski przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wbrew obowiązującym przepisom prawa powołał cztery osoby do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua-Zdrój sp. z o.o., Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. oraz Miejski Zarząd Budynków sp. z o.o., które w chwili powołania pozostawały za wynagrodzeniem członkami rad nadzorczych innych spółek komunalnych Gminy Wałbrzych, a które przed powołaniem nie złożyły wymaganych oświadczeń o braku przeszkód prawnych do pełnienia powierzonych funkcji. Na skutek powołania osoby te pobrały wynagrodzenie w łącznej kwocie 67.000 zł. Z tego powodu przyjęto, że podejrzany przekroczenia uprawnień dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez te osoby (art. 231 § 2 kk).

Dziś zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uniewinnił Kruczkowskiego od wszystkich zarzucanych mu czynów. Wyrok nie jest prawomocny. Sędzia tak argumentowała wyrok.
- Najwyższa Izba Kontroli miała problemy z interpretacją obowiązujących przepisów – mówiła sędzina. – NIK złożyła zawiadomienie do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Piotra Kruczkowskiego dopiero w 2012 roku i stało się to w oparciu o wyrok, jaki zapadł w podobnej sprawie przed sądem w Legnicy. NIK chciała ten precedens przenieść na grunt wałbrzyski. Wcześniej NIK nie podejmowała żadnych działań w tym zakresie, mimo że kontrola w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu zastała zakończona w 2009 roku. Skoro nawet NIK miała problemy z interpretacją przepisów i interpretacją ustawy kominowej oraz ustawy antykorupcyjnej, to takie problemy z interpretacją tychże przepisów mógł mieć również Piotr Kruczkowski. Oskarżyciel oczekiwał, że Piotr Kruczkowski, który wówczas pełnił funkcję prezydenta miasta, podejmie jedyną słuszną decyzję w tej sprawie, tymczasem niejasność przepisów w tym zakresie była bardzo duża. Dlatego według oceny Sądu nie mogło w tym przypadku dojść do złamania prawa. Piotr Kruczkowski nie działał też na szkodę interesu publicznego, bowiem osoby, które zasiadały w tych radach nadzorczych, posiadały odpowiednie uprawnienia i za wykonywaną pracę otrzymywały należne wynagrodzenie.

Byłego prezydenta Wałbrzycha nie było w Sądzie podczas odczytywania wyroku.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group