Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3359
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: PKS wraca

Piątek, 20 września 2019, 10:15
Aktualizacja: Niedziela, 22 września 2019, 7:39
Autor: JAZ
powiat wałbrzyski: PKS wraca
Fot. JAZ
Komunikacja PKS–owa ma szanse zaistnieć w Powiecie Wałbrzyskim.

Taki jest rezultat spotkania grupy roboczej, która zgromadziła się na zaproszenie Krzysztof Kwiatkowski - Starosty Powiatu Wałbrzyskiego oraz Iwony Frankowskiej - Wicestarosty Powiatu Wałbrzyskiego z przedstawicielami samorządów, radnymi powiatu oraz miasta. W spotkaniu udział wzięli również Maciej Badora - Poseł na Sejm RP, Kamil Krzysztof Zieliński, Zastępca Prezesa WSSE Invest Park oraz Edward Kaczor, Prezes PKS Kamienna Góra. Podczas spotkania przedstawiciel PKS Kamienna Góra przedstawił wstępny zarys przebiegu tras, które będą kursować przez Powiat Wałbrzyski.

PKS Kamienna Góra dojeżdżać ma m.in. z Kamiennej Góry przez Stare Bogaczowice, do Wałbrzycha, z Kamiennej Góry do Mieroszowa, z Mieroszowa do Wałbrzycha, czy z Gostkowa przez Chwaliszów do Wałbrzycha. Łączna suma kilometrów w skali roku, które przemierzą autobusy PKS-u w ciągu 20 dni w skali miesiąca to 301.920 km. 437 040 km to suma - jeśli autobusy kursowałyby codziennie. Przypomnijmy że na pierwszym spotkaniu wstępnie ustalono sposób finansowania kursów: wsparcie rządu -1zł na 1 kilometr, Powiat Wałbrzyski- 1zł na 1 kilometr oraz Gminy- 1zł na 1 kilometr. Pozostałe koszty zostaną pokryte z biletów.

Dawniej komunikacja międzymiastowa za pomocą linii PKS była czymś normalnym. Później za sprawą nierentowności, złego zarządzania czy też przemian w gospodarce wałbrzyski PKS upadł. W miejscu dworca autobusowego, stoją dwa supermarkety. Ludzie wysadzani są na przystankach przy bardzo ruchliwej ulicy.

W dzisiejszej rzeczywistości połączenia PKS są jednak w dalszym ciągu potrzebne.
- Tworząc plan transportowy dla Powiatu Kamiennogórskiego, od początku planowaliśmy kursy w kierunku Wałbrzycha, Jawora. Część koncepcji zdążyła upaść. Dzisiaj pojawiły się pieniądze, wracamy do ponownego planowania – mówi Edward Kaczor, prezes PKS Kamienna Góra.

Wicewojewoda Kamil Zieliński cieszył się z faktu, że dzięki 20 milionom złotych dla Dolnego Śląska, można będzie realnie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym regionu.
- To, w jaki sposób problem komunikacyjny zostanie rozwiązany, zależeć będzie w dużej mierze od samorządów, które będą musiały wspólnie zdecydować o kierunkach rozwoju. Na ten moment nie ma PKS-u w Wałbrzychu, Świdnicy, Dzierżoniowie i Legnicy. Każda z tych stron zwraca się do nas. Rozmawiamy i zastanawiamy się nad uruchomieniem dodatkowych kursów – dodaje prezes PKS Kamienna Góra

Obecnie planowane jest przywrócenie kursów na liniach:

Kamienna Góra – Czarny Bór - Wałbrzych

Kamienna Góra - Mieroszów

Mieroszów – Sokołowsko – Kowalowa - Wałbrzych

Rybnica Leśna – Glinik – Andrzejówka - Mieroszów

Gostków – Chwaliszów - Wałbrzych

Grzędy – Czarny-Bór

Jaczków - Czarny Bór

Twoja reakcja na artykuł?

37
88%
Cieszy
1
2%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group