Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 2267
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Plany i projekty Filharmonii Sudeckiej

Czwartek, 4 grudnia 2014, 9:00
Aktualizacja: Piątek, 5 grudnia 2014, 14:04
Autor: red.
Wałbrzych: Plany i projekty Filharmonii Sudeckiej
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w siedzibie Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Elżbieta Łaganowska – Dyrektor Naczelny Filharmonii Sudeckiej i Tomasz Janczak – Dyrektor Artystyczny mówili o bieżącej sytuacji instytucji, planach na przyszłość i zbliżających się atrakcjach.

Na początku spotkania Elżbieta Łaganowska odniosła się do niedawnej decyzji Urzędu Marszałkowskiego o zmniejszeniu dotacji podległym instytucjom artystycznym o blisko 30 procent w 2015 roku. Po interwencji, w którą zaangażował się między innymi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej a także wałbrzyscy parlamentarzyści ta niekorzystna dla instytucji decyzja została cofnięta a przyszłoroczna dotacja będzie wynosiła 97 procent dotacji tegorocznej. To oznacza, że Filharmonia Sudecka otrzyma dotację niższą o 150 tysięcy złotych niż w roku bieżącym, ale z informacji pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego wynika, że na 90 procent ta kwota trafi jednak do Filharmonii. W planach są cykliczne spotkania Marszałka Województwa z dyrektorami lub grupą reprezentującą instytucje podlegające pod Urząd Marszałkowski.

-Chciałam serdecznie Państwu podziękować za to, że poparliście nas tak gorąco w naszej walce o dobry budżet. Bez wspólnego ruchu i bez wspólnej, mocnej kampanii mogłoby się to nie udać i wtedy wszystkie instytucje, nie tylko nasza, ale wszystkie instytucje na terenie Dolnego Śląska, które są organizowane przez Urząd Marszałkowski mogłyby być w dużym kłopocie. Dzięki Państwa poparciu wybrnęliśmy z kłopotów. Wspólna moc jest naprawdę duża i wtedy można o pewne rzeczy powalczyć.

Następnie Elżbieta Łaganowska dokonała krótkiego podsumowania mijającego roku, był to bowiem rok dużych zmian i wydarzeń. Ważne zmiany nastąpiły w zarządzie Filharmonii Sudeckiej, co miało związek z rezygnacją Jerzego Koska z pełnienia funkcji dyrektora instytucji. Kolejną istotną sprawą było obniżenie cen biletów na koncerty, co zaowocowało zwiększeniem liczby słuchaczy. Następną ważną informacją jest to, że od połowy roku przy Filharmonii Sudeckiej działa 40-osobowy chór, składający się w większości z mieszkańców Wałbrzycha. W chwili obecnej chór intensywnie pracuje, a efekty tej pracy będzie można usłyszeć na początku przyszłego roku. Jeżeli chodzi o repertuar, to w 2014 roku odbyło się 41 koncertów symfonicznych i kameralnych. Do tej pory koncertów wysłuchało 11 tysięcy melomanów. Odbywały się też koncerty plenerowe.

O systemie pracy i formie koncertów Elżbieta Łaganowska powiedziała:

-Przyjęliśmy pewien system, który mieści się w naszych możliwościach finansowych. Mamy dwa koncerty symfoniczne i jeden koncert kameralny w miesiącu. Bardzo nas cieszy to, że zaprezentowaliśmy koncerty kameralne z udziałem naszych muzyków. To znaczy, że muzycy nie tylko są artystami Orkiestry Symfonicznej, ale również mają własne inicjatywy. I te inicjatywy znalazły swoje odzwierciedlenie w ich występach na naszej estradzie. Mamy system: dwa koncerty symfoniczne i jeden kameralny, ale oczywiście jeżeli tylko warunki finansowe nam na to pozwolą, ilość koncertów się zwiększy i będziemy też mogli zorganizować to, o czym kiedyś już mówiłam, a co jest dla nas ważne – koncerty symfoniczne dla dzieci i dla rodzin. Jest to bardzo istotny punkt naszego programu, mam nadzieję, że zdobędziemy na to pieniądze i takie koncerty w przyszłym roku będziemy mogli rodzinom, dzieciom zaproponować i zaprezentować. Cały czas kontynuujemy audycje muzyczne w przedszkolach i szkołach na terenie właściwie całego województwa. W tym roku odbyło się około 600 takich audycji. Nasi muzycy dojeżdżają do nawet najmniejszych miejscowości i około 60 tysięcy dzieci zostało objętych tym programem. Dla nas są to niewystarczające działania, chcemy rozszerzyć to o jak najczęstsze, a jeżeli będzie taka możliwość to cykliczne koncerty przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Bardzo nam na tym zależy. Mam nadzieję, że programy, które wysłaliśmy do Ministerstwa pozwolą nam na to.

Na konferencji mowa była też o planach koncertowych na ten miesiąc. Już 6 grudnia odbędzie się Koncert Mikołajkowy dla dzieci, podczas którego zaprezentowane zostaną fragmenty z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. 19 grudnia w Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w aranżacji Krzysztofa Herdzina, natomiast najważniejszym wydarzeniem artystycznym będzie Koncert Sylwestrowy - „Zemsta Nietoperza” - operetka Johanna Straussa, która zostanie wystawiona 30 grudnia o godzinie 19.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej wałbrzyskiego Aqua-Zdroju. Szczegóły na temat tego wydarzenia przekazał Dyrektor Artystyczny Filharmonii Sudeckiej i jednocześnie reżyser widowiska:

-Nawiązujemy do pewnej tradycji, gdzie od lat Filharmonia Sudecka przedstawia publiczności wałbrzyskiej Koncerty Sylwestrowe. Tym razem będzie to spektakl, widowisko operetkowe. Jako reżyser będę bardzo bliski temu, co napisał Strauss. Będzie tam mnóstwo humoru sytuacyjnego, mnóstwo humoru muzycznego. Będzie ponad setka wykonawców, pełna orkiestra symfoniczna, zaprosiliśmy do współpracy Chór Filharmonii Lubelskiej, będziemy wspomagani też zespołami tanecznymi z Wałbrzycha, czyli Zespołem Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, który bardzo chętnie z nami od lat współpracuje, oraz Zespół Taneczny „Cordex”. Oprócz tych zespołów będą wspaniali soliści najlepszych teatrów operowych w Polsce, bo Tomasz Rak jest w tej chwili najbardziej rozchwytywany – nie tylko w Polsce, a Karina Skrzeszewska jest świetną Rozalindą, śpiewającą w różnych teatrach. Wystąpi też szereg innych osób, które udało się zaangażować. Mamy bardzo mało czasu, ale mam pełne zaufanie do tego zespołu. Jesteśmy w stanie zrobić niesamowite widowisko. Do tego jeszcze dochodzą multimedia, które zaplanowaliśmy. Będzie to największe widowisko muzyczno-sceniczne w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group