Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2797
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Podsumowanie warsztatów kreatywnych dot. inwestycji na dworcach Wałbrzych Główny i Boguszów Gorce Zachód

Sobota, 20 maja 2017, 10:12
Aktualizacja: 12:18
Autor: red
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Podsumowanie warsztatów kreatywnych dot. inwestycji na dworcach Wałbrzych Główny i Boguszów Gorce Zachód
Fot. red
Za nami warsztaty kreatywne dotyczące planowanych inwestycji na dworcach Wałbrzych Główny i Boguszów Gorce Zachód. W spotkaniach zorganizowanych przez PKP S.A. wzięli udział m.in. podróżni, mieszkańcy, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i społecznicy.

Każdy z obecnych miał szansę przedstawienia swoich oczekiwań względem przyszłych inwestycji. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z zakresem planowanego przez PKP S.A. przedsięwzięcia. Następnie wzięli udział w badaniu preferencji oraz dyskusji. Podczas warsztatów zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których rozmawiali o najważniejszych z ich punktu widzenia funkcjonalnościach na obu dworcach.

Podczas warsztatów w Wałbrzychu zwracano uwagę na konieczność zapewnienia pełnej dostępności dworca dla wszystkich grup podróżnych. Uczestnicy spotkania wskazali również na potrzebę utworzenia miejsc postojowych typu kiss&ride i zapewnienia sprawnych połączeń przesiadkowych w obszarze dworca. Dużo miejsca poświęcono także dyskusji na temat przyszłej organizacji systemu informacji dla podróżnych. Były także postulaty utworzenia informacji turystycznej. Ciekawym pomysłem zgłoszonym podczas spotkania było zapewnienie nieodpłatnych punktów wody pitnej w obszarze dworca oraz niewielkich wybiegów dla małych zwierząt domowych przewożonych przez pasażerów.
- Po raz kolejny warsztaty kreatywne pokazały, że dyskusja w możliwie najwcześniejszej fazie planowania przedsięwzięć jest potrzebna, a dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności można przewidzieć rozwiązania poprawiające atrakcyjność i użyteczność dworca kolejowego – powiedział Artur Fojud z PKP S.A., moderujący warsztaty w Wałbrzychu.

Równie owocne spotkanie odbyło się w Boguszowie-Gorcach. Uczestnicy warsztatów, podobnie jak mieszkańcy Wałbrzycha, wskazali na konieczność dostosowania dworca Boguszów-Gorce Zachód do potrzeb wszystkich grup podróżnych. Jako główny problem w tym zakresie wskazano jedyną oficjalną drogę dojścia i dojazdu do dworca. Zaproponowano jednocześnie budowę kładki lub przejścia przez tory po zachodniej stronie peronów. Podczas warsztatów również pojawiły się pomysły utworzenia miejsc postojowych typu kiss&ride oraz punktu turystycznego dla osób korzystających z lokalnych szlaków. Zaproponowano także utworzenie miejsc noclegowych w budynku dworcowym. Wśród postulowanych rozwiązań pojawiło się wprowadzenie pasażerskiej informacji kolejowej online oraz stworzenie ekspozycji materiałów związanych z historią najbliższej okolicy.
- Przyszli pasażerowie i lokalna społeczność są w stanie najlepiej zdefiniować potrzeby i oczekiwania względem danego dworca kolejowego i jego otoczenia. Dlatego tak ważny jest udział wszystkich zainteresowanych stron w warsztatach kreatywnych – mówi Paweł Wróblewski z PKP S.A., moderujący spotkanie w Boguszowie-Gorcach.

Na zakończenie obu warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły. Spotkania rozpoczynają proces konsultacji. Uczestnicy warsztatów otrzymają wkrótce dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group