Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4102
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Popularny "Ceramik"

Piątek, 2 sierpnia 2019, 12:30
Aktualizacja: Sobota, 3 sierpnia 2019, 8:33
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Popularny "Ceramik"
Fot. Uzdrowiskowa Gmina Szczawno–Zdrój
Dzielimy się dobrymi wieściami płynącymi z Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej–Curie w Szczawnie–Zdroju.

Nasz "Ceramik" otworzy we wrześniu aż 10 klas, a dla porównania w ubiegłym roku szkolnym były 3...
- Tak dobry nabór wynika z dużego zainteresowania ofertą edukacyjną naszej szkoły i intensywnej pracy zespołu do spraw rekrutacji. A było do czego zachęcać, bo oferujemy nie tylko zajęcia edukacyjne, ale również bogaty wachlarz zajęć dodatkowych uatrakcyjniających i uzupełniających kierunki klas licealnych i techników - cieszy się Iwona Czech, wicedyrektor szkoły.

Największym wzięciem cieszą się od lat kierunki artystyczne, ale w tym roku spore zainteresowanie było także kierunkiem promocja zdrowia oraz ochrona środowiska.

Obecnie w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju są następujące kierunki:

- liceum ogólnokształcące o nachyleniu artystycznym, które w tym roku cieszyło się tak wielką popularnością, że powstały dwa oddziały – po gimnazjum i po ósmej klasie szkoły podstawowej. Klasy artystyczne są tradycją Zespołu Szkół, placówka może się poszczycić wieloma osiągnięciami w dziedzinie plastyki, co uprawniło dyrekcję do ubiegania się o patronat najbardziej prestiżowej szkoły artystycznej w Polsce – Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpraca z tą uczelnią rozpoczęła się w zeszłym roku i ma ciekawe perspektywy rozwoju, również współpraca z najbliższym środowiskiem dopełnia ofertę wszechstronnego rozwoju uczniów w kierunku artystycznym (zajęcia na Starej Kopalni). Klasy artystyczne będą także realizowały zajęcia pod nazwą: „Filmowe fale historii”.

- liceum ogólnokształcące turystyczno-językowe – walorem tej klasy są zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów – w tym zakresie uczniowie będą realizować zajęcia pod nazwą: „Odkrywcy szlaków Ziemi Wałbrzyskiej”. Bardzo prężnie działa w placówce Szkolne Koło Turystyczne, a idea Powiatowego Konkursu Wiedzy o Regionie Wałbrzyskim, który w tym roku miał swoją XVIII edycję, powstała właśnie w tutaj.

- liceum ogólnokształcące medyczne z promocją zdrowia – w ramach zajęć dodatkowych w tej klasie uczniowie będą realizować projekt pod nazwą: „Ratujemy bo umiemy”. Są to bardzo interesujące i niezwykle pożyteczne zajęcia, prowadzone przez specjalistę z dziedziny ratownictwa medycznego we współpracy z WOPR-em i GOPR-em. Klasy medyczne realizują kursy kwalifikacyjne w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – kurs zakończony jest egzaminem państwowym.

- technikum ochrony środowiska – uczniowie uczęszczający do tej klasy kształceni są na specjalistów pożądanych w wielu sektorach przemysłu związanych z klimatyzacją, oczyszczaniem powietrza, ekologicznym pozyskiwaniem alternatywnych źródeł energii. Walorem klasy technikum ochrony środowiska są ciekawe projekty unijne, dzięki którym uczniowie korzystają m.in. z płatnych staży zawodowych, kursów i szkoleń potwierdzonych certyfikatem. Warto również wspomnieć, że młodzież tej klasy ma zajęcia w jednym z najbardziej nowoczesnych i najlepiej wyposażonych laboratoriów w powiecie wałbrzyskim, które jest chlubą „Ceramika”.

- technik spedytor - uczniowie tej klasy kształceni są m.in. w zakresie organizacji i nadzorowania transportu czy obsługi klientów i kontrahentów. Walorem tej klasy są lekcje języka angielskiego zawodowego, dostosowanego do potrzeb branży, w jakiej kształcą się uczniowie. Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są także z native speakerami. Uczniowie technikum biorą udział w projektach unijnych – w obecnym roku szkolnym 2019/2020 – szkoła wygrała konkurs ofert do Erasmusa +, w jego ramach uczniowie odbywać będą staże międzynarodowe.

Młodym, bo wprowadzonym w zeszłym roku kierunkiem, realizowanym przez Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie są klasy technikum dla uczniów ze spektrum autyzmu w tym zespół Aspergera. W ubiegłym roku szkolnym Zespół Szkół otworzył pilotażową jedną klasę tego typu, a w roku szkolnym 2019/2020 w szkole będzie łącznie pięć klas specjalnych. Dla oddziałów specjalnych technikum dla młodzieży ze spektrum autyzmu w tym zespół Aspergera, szczawieński Zespół Szkół stworzył bardzo bogatą ofertę związaną z zajęciami rewalidacyjnymi: trening kompetencji społecznych, biofeetbeck, sala poznawania świata, terapia pedagogiczna, terapia psychologiczna, terapia logopedyczna, muzykoterapia, integracja sensoryczna z elementami kinezjologii edukacyjnej. W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej zapewniono uczniom także zajęcia hipoterapii, które będą realizowane w kompleksie „Dworzysko” w Szczawnie-Zdroju. Na miejscu młodzież korzysta z pomocy specjalistów z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz z pomieszczeń dostosowanych do terapii.

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju to placówka otwarta, zaprasza zarówno do siebie, jak i chętnie wychodzi na zewnątrz, angażuje się w życie najbliższego środowiska, przez co postrzegana jest od dziesięcioleci jako szkoła przyjazna, a dowodem na to jest zwiększające się zainteresowanie placówką.

Twoja reakcja na artykuł?

8
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
2
13%
Smuci
2
13%
Złości
3
19%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group