Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3980
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Postawią kosz na nakrętki

Czwartek, 11 marca 2021, 10:16
Autor: red
Wałbrzych: Postawią kosz na nakrętki
Fot. użyczone
Na wałbrzyskim Podgórzu stanie w piątek (12.03) kosz, do którego mieszkańcy będą mogli wrzucać plastikowe nakrętki, wspierając tym samym chore dzieci i chroniąc środowisko.

Kosz będzie nietypowy: został bowiem ręcznie wykonany przez pracowników działającej na Podgórzu - przy ul. Tunelowej - bocznicy kolejowej należącej do Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy. A powstał dzięki współpracy KSS Bartnica i wałbrzyskich samorządowców.

Potrzebna inicjatywa

To miejscy radni - Piotr Kwiatkowski i Piotr Kraczkowski - wpadli na pomysł, by stawiać w dzielnicach Wałbrzycha pojemniki na plastikowe nakrętki.
- Chcieliśmy przez to zachęcić mieszkańców do zbierania nakrętek. To nie wymaga wysiłku, a można pomóc chorym dzieciom i jednocześnie środowisku, chroniąc je przed plastikiem - mówią.

Pierwszy kosz z ich inicjatywy stanął na Placu Grunwaldzkim. Ludzie zapełniają tam nakrętkami pojemnik tak szybko, że radni muszą go opróżniać co kilkanaście dni.
- Pozyskane nakrętki przekazujemy rodzinie ciężko chorej Hani Stawinogi, trzyletniej dziewczynki z Jedliny Zdrój - opowiada Piotr Kwiatkowski.

Szukając darczyńcy kolejnego kosza, tym razem dla Podgórza, samorządowcy zwrócili się do Jakuba Madeja, prezesa KSS Bartnica. W tej dzielnicy działa należąca do spółki bocznica kolejowa.
- Ponieważ od lat prowadzimy w otoczeniu naszych zakładów działania na rzecz ludzi i środowiska, postanowiliśmy wesprzeć tę potrzebną inicjatywę - mówi prezes Madej.

Wykonania kosza podjęli się pracownicy bocznicy: brygadzista Witold Hołysz i spawacz Sławomir Gilewski.

Z miłości do dzieci

- Ja mam wnuki, które bardzo kocham, a kolega ma wspaniałego, półrocznego synka. Dlatego gdy usłyszeliśmy, że możemy zrobić coś dobrego dla dzieci, które ciężko chorują, nawet się nie zastanawialiśmy - wspomina Witold Hołysz.

Choć pracuje na bocznicy 17 lat, po raz pierwszy spotkał się z tak nietypowym, zawodowym wyzwaniem. Podobnie jego kolega.
- Ale że obaj mamy umiejętności manualne i wielkie serce dla dzieci to uznaliśmy, że uczynimy wszystko, by wykonać kosz, dzięki któremu ludzie będą mogli wspierać chore maluchy - mówi Sławomir Gilewski.

Swoje działania pracownicy bocznicy rozpoczęli od „burzy mózgów".
- Chcieliśmy, żeby kosz miał kształt logo KSS Bartnica. Ale odtworzenie firmowego znaku ze stalowych kątowników i metalowej siatki nie było łatwe. Dlatego najpierw musieliśmy znaleźć na to sposób. Udało się - cieszą się wykonawcy kosza.

W warsztacie na bocznicy poświęcili wyzwaniu wiele dni.
- Tak się zaangażowali, że przywozili z domów własne narzędzia, sami konstruowali potrzebne przyrządy, poświęcali zadaniu prywatny czas, główkowali nad najlepszymi rozwiązaniami. I cel osiągnęli - mówi Radosław Mechliński, kierownik bocznicy kolejowej KSS Bartnica.

Każdy może pomóc

Autorzy kosza oficjalnie przekażą go wałbrzyskim samorządowcom w piątek, 12 marca. Tego samego dnia pojemnik zostanie ustawiony przed marketem Biedronka na Podgórzu, na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Niepodległości.
- Zachęcamy mieszkańców, aby wrzucali do niego nakrętki. Każdy może pomóc w ten sposób chorym dzieciom, jednocześnie chroniąc środowisko - apelują wspólnym głosem pomysłodawcy i wykonawcy kosza.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ W POLSCE AKCJA ZBIERANIA NAKRĘTEK?

13 lat temu, by zdobyć pieniądze dla potrzebującego kolegi, grupa krakowskich studentów (późniejszych założycieli fundacji Bez Tajemnic) postanowiła zachęcić jak najwięcej osób do zbierania surowców wtórnych. Za makulaturę punkty skupu płaciły jednak mało, a droższe aluminium wiązało się głównie ze zbieraniem puszek po piwie, czego inicjatorzy akcji nie chcieli robić, by nie promować picia alkoholu. Rozważali więc zbieranie szkła, ale nim łatwo się pokaleczyć, a metal był zbyt ciężki, żeby ludzie chcieli go nosić do punktów skupu. Wymyślili więc najbardziej przyjazną - dla dorosłych i dzieci - ideę zbierania plastikowych nakrętek: lekkich, bezpiecznych i łatwych do gromadzenia, a które są przecież w każdym domu. W dodatku okazało się, że w hurtowym odbiorze można od firm recyklingowych otrzymać za kilogram nakrętek średnio kilkadziesiąt groszy, co przy dużych ilościach daje realne kwoty na pomoc potrzebującym. Akcja przyjęła się w całym kraju, wsparła przez lata tysiące chorych dzieci i uchroniła środowisko od setek ton plastiku. Odzyskiwane nakrętki są przerabiane na granulat, z którego wytwarza się m.in. doniczki, wiadra czy worki na śmieci.

Twoja reakcja na artykuł?

11
61%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
3
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group