Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 4824
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Powołana do Rady Muzeum Narodowego

Piątek, 26 sierpnia 2022, 8:32
Aktualizacja: 9:14
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Powołana do Rady Muzeum Narodowego
Fot. użyczone
Prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska została powołana do Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Największy ze śląskich zamków, będący jednocześnie najpopularniejszą atrakcją turystyczną województwa dolnośląskiego, współpracuje z Muzeum Narodowym już od siedmiu lat.

Zarządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 21 lipca tego roku w sprawie powołania członków Rady Muzeum Narodowego zostało już podpisane prze ministra Piotra Glińskiego i ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Ministra i Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rada, która wspiera dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotra Oszczanowskiego w jego obowiązkach powołana została na czteroletnią kadencję i składa się z 14 osób. Obok Anny Żabskiej, która zarządza Zamkiem Książ w Wałbrzychu od 2017 roku, znalazł się w niej jeszcze jeden wałbrzyszanin, którym jest dyrektor miejskiego Muzeum Porcelany, Jacek Drejer.

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, jakim jest wybór do Radu Muzeum przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dzięki trwającej już 7 lat naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wiele z oryginalnych elementów wyposażenia Książa wchodzących niegdyś w skład historycznej kolekcji książąt Hochberg von Pless powróciło do swoich pierwotnych lokalizacji – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Rada sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez Muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności: nad gromadzeniem i trwała ochroną dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowaniem o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianiem podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowaniem wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianiem korzystania ze zgromadzonych zbiorów. Ponadto ocenia na podstawie przedłożonego przez dyrektora Muzeum sprawozdania rocznego działalność Muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności.

Twoja reakcja na artykuł?

13
29%
Cieszy
16
36%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
14
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group