Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2751
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poziewali w WOK–u

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 20 czerwca 2010, 19:13
Aktualizacja: 21:10
Autor: DK
Fot. Dominika Krawczyk
W Sali Granatowej Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Piaskowej Górze odbyła się kolejna edycja warsztatów emisji głosu prowadzonych przez pedagog Katarzynę Młynarską, nauczyciela emisji głosu w PSM I i II st. w Opolu oraz wykładowcę Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego.

- To są pierwsze warsztaty, które prowadzę tutaj w Wałbrzychu. Natomiast spotykamy się po raz drugi. Pierwszy raz widzieliśmy się trzy tygodnie temu. Dzisiaj jest drugie nasze spotkanie – mówi pani Katarzyna. – Warsztaty mają na celu przygotowanie materiału muzycznego, który będzie prezentowany podczas Pozytywnego Grania. Istnieje duża potrzeba takich warsztatów muzycznych dotyczących ściśle emisji głosu. Ludzie związani ze środowiskiem muzycznym, śpiewający w różnego typu chórach, zespołach, prowadzący takie zespoły, wyrażają potrzebę z jednej strony doskonalenia takiego warsztatu, z drugiej strony posiadania podstawowych informacji zarówno z anatomii i fizjologii głosu, ale także informacji, które dotyczą bezpośrednio umiejętności kształtowania i wydobywania głosu plus interpretacji utworów, bo tym się tutaj także zajmujemy – wyjaśnia.

Pierwsza część zajęć – rozśpiewanie, składała się z całej serii dość niecodziennych ćwiczeń. Zadaniem uczestników, bowiem, było..... ziewanie. I to nie takie zwykłe, ale naprawdę głębokie, do czego z humorem zachęcała prowadząca.
- Są to warsztaty stricte techniczne, które uczestnikom dadzą umiejętność pracy nad swoim głosem. Umiejętność kształtowania go to jest pierwsza część, druga to interpretacja utworu i praca nad danym materiałem muzycznym – wyjaśnia prowadząca.

Wszytko to oprócz nabycia odpowiedniej wiedzy, ma przygotować uczestników do VI Wałbrzyskiego Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej "Pozytywne Granie", która odbywa się co roku. Specjalnie przygotowane śpiewniki, ułatwiły naukę piosenek, które większość grupy poznała już na poprzednich warsztatach.
- Zainteresowanie jest ogromne i myślę, że sposób, w jaki prowadzę te zajęcia też cieszy się powodzeniem – przekonuje pani Katarzyna, zaznaczając, że jeśli ktoś chciałby kontynuować warsztaty, to powinien zgłosić się do Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego.
- Bardzo miłe jest to, że ludzie odkrywają w sobie taką pasję i motywację do dalszej pracy i to dla mnie jest cenne, bo jako muzyk zawodowiec i pasjonat przede wszystkim, dla mnie najcenniejsze jest to żeby zarazić ich miłością do muzyki i śpiewania.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group